Спеціальні потреби

У центрі столиці США стоїть Меморіал жертвам Голодомору в Україні


Репортаж: Меморіал Голодомору у Вашингтоні відкрито, боротьба за правду про Геноцид триває. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Репортаж: Меморіал Голодомору у Вашингтоні відкрито, боротьба за правду про Геноцид триває. Відео

«Слава тим, хто збудував пам’ятник, а жертвам Голодомору - Вічная пам’ять!» – свідок Олександр Северин на церемонії відкриття Меморіалу у Вашингтоні 7 листопада.

У столиці США - Вашингтоні - офіційно відкрили й освятили Меморіал жертвам Голодомору-Геноциду в Україні в 1932-33 роках.

Віддати шану мільйонам українців, чиї життя загубив штучно створений Йосипом Сталіним Голодомор, із усієї Америки і з України приїхали тисячі людей. Були на церемонії відкриття навіть декілька очевидців Великого Голоду, автори пам’ятника, перша леді України Марина Порошенко й американські конгресмени.

Учасники церемонії відкриття Меморіалу
Учасники церемонії відкриття Меморіалу

Попри дощ і холод на Площі Колумба перед центральним залізничним вокзалом Вашингтону з самого ранку - море парасольок. Українська громада США й українці з самої України автобусами, потягами й літаками прямували сюди, щоби побачити Меморіал жертвам Голодомору. Тож негода їх не лякає.

«Поверх 80 людей їхало з нами. Наша подорож приблизно була 7 годин часу від столиці Нью-Йорку – Олбані й дуже приємно було наших знайомих із Канади й Вашингтону тут стрінути», - розповіли Стафана та Роман Карпішки.

Аля Попадинок приїхала, бо хотіла побачити Меморіал на власні очі, побачити як він виглядає.

З моєї родини моя прабабця не пережила, на жаль, Голодомор – і померла. Це було на Луганщині в 1932 році
Марина Порошенко, перша леді України

Роксолана Четирко-Пітерсон підкреслила, що незважаючи на американське прізвище - вона «стовідсоткова українка, і тому для моєї родини цей пам’ятник значить дуже багато».

15-річна Таня Смик із Детройту зізнається - страшний Голод пережили обидва її діди:

«Мій дід по батьку був студентом у Харкові. Він розповідав - як багато під час голоду було дітей-сиріт у притулках, бо їх батьки просто не пережили Голодомор».

Марина Порошенко перед Меморіалом
Марина Порошенко перед Меморіалом

Ще у 80-х роках українська громада США почала кампанію за визнання Конгресом США українського Голодомору 1932-33 років – геноцидом. І хоча таке рішення Конгрес не прийняв і донині – політична еліту Вашингтону ознайомилась зі страшною сторінкою української історії. А вже на початку «нульових» підтримала ідею спорудження Меморіалу жертвам Голодомору-Геноциду. Очевидець Голодомору Олександр Северин пам’ятає, як довго українська громада добивалися, щоби мати цей пам’ятник у Вашингтоні:

«Як наслідок – ми сьогодні відкриваємо у Вашингтоні цей пам’ятник. Слава тим, хто збудував його, а жертвам Голодомору – Вічная пам’ять!».

Промовляє до присутніх Марина Порошенко
Промовляє до присутніх Марина Порошенко

Історик і журналіст Вахтанг Кіпіані, що нині знімає у США стрічку про Голодомор, каже - добре, що тепер в американській столиці є такий монумент, може хтось із перехожих зупиниться й прочитає – кому він присвячений, однак цього не достатньо:

«Станом на сьогодні наскільки мені відомо – США не визнали Голодомор і наскільки я знаю – не розглядається це питання зараз. Можливо наше політичне лобі є слабким, або ж політичні ризики для США від такого рішення залишаються надто високими, наразі не можна говорити про те, що Америка визнала Голод», - заявив Вахтанг Кіпіані.

Марсі Каптур з очевидцями Голодомору Олександром Севереном і Ольгою Матулою
Марсі Каптур з очевидцями Голодомору Олександром Севереном і Ольгою Матулою

Присутня на події член Палати представників Конгресу США демократ від штату Огайо Марсі Каптур слабку позицію США в цьому питанні не заперечувала.

«Мільйони українців були розчавлені радянською репресивною машиною й були приречені помирати голодною смертю. Десятиліттями це страшне масове вбивство не було представлено в історії належним чином. Наша нація провалила це завдання також. Завдання визнання й відповідної реакції на нього. Але нашою присутністю тут сьогодні – ми продовжуємо виправляти ту помилку», - зазначила Марсі Каптур.

Десятиліттями це страшне масове вбивство не було представлено в історії належним чином. Наша нація провалила це завдання також. Завдання визнання й відповідної реакції на нього
Марсі Каптур, член Палати представників

Перша леді України Марина Порошенко, яка на Площі Колумба передала слова свого чоловіка до української громади, поклала квіти до Меморіалу жертвам Голодомору й пояснила, чому для неї особисто це був не просто ще один протокольний захід.

«З моєї родини моя прабабця не пережила, на жаль, Голодомор – і померла. Це було на Луганщині в 1932 році».

Марина Порошенко висловила надію, що в майбутньому офіційний Вашингтон таки визнає Голодомор - геноцидом. Адже у США Україна має величезну громаду, яка береже пам’ять про ті часи.

Дивіться також: "Молитва гоїть рани минулого" - у США молилися за жертв Голодомору

"Молитва гоїть рани минулого" - у США молилися за жертв Голодомору. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

XS
SM
MD
LG