Спеціальні потреби

ВІЛ-позитивні українці бояться залишитися без ліків


Є ліки чи ні для ВІЛ-позитивних українців – у кожного своя правда. Організація «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» свідчить, що у вівторок у столичній клініці «Лавра» віддали останню пігулку. Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) натомість заспокоює, що ліки віднайшли.

Спокій українського МОЗ не поширюється на організації, які займаються захистом прав ВІЛ-інфікованих осіб. У «Всеукраїнській мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» кажуть, що це не перша така проблема із ліками, але остання ситуація вже виходить за рамки.

«У 2012 році Національна Академія медичних наук отримала фінансування у розмірі 27 мільйонів гривень. На жаль, ця структура не змогла забезпечити закупівлю препаратів за ці гроші. Було закуплено препарати для 75% пацієнтів. 13 мільйонів гривень не було витрачено. На нашу думку, це кричуща ситуація, коли гроші є, а пацієнти залишаються без ліків», – зазначає голова Координаційної ради «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ» Володимир Жовтяк. Також, за словами правозахисників, гроші не були використані через «імітацію тендерів 13 мільйонів гривень з державного бюджету за 2012 рік» та «халатність Міністерства охорони здоров’я України».

Представники Національної академії медичних наук натомість пояснюють, що гроші були витрачені на будівлю нового приміщення. Ще минулого року Академія постановила перевести клініку «Лавра» до нової будівлі.

«Академія медичних наук отримала завдання від уряду розробити програму, щоб нові будівлі інституту відповідали сучасним вимогам, мали необхідні технології. Саме тому частину засобів влада видає на ремонт будівель», пояснює віце-президент Академії медичних наук Валерій Запорожан.
Спокій українського МОЗ не поширюється на організації, які займаються захистом прав ВІЛ-інфікованих осіб. У «Всеукраїнській мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» кажуть, що це не перша така проблема із ліками, але остання ситуація вже виходить за рамки.

Тим не менш, клініка і хворі досі перебувають на старому місці, а сучасна будівля досі ремонтується.

«Нам незрозуміло, як це може відбуватися в нашій країні. Коли сотні тисяч гривень витрачаються на ремонт якихось приміщень, а гроші, які були передбачені для забезпечення ліками, не використовуються», – дивується Володимир Жовтяк. Його організацію влаштовувала і попередня клініка «Лавра», аби спеціалістам достатньо платили.

У відповідь на закиди захисників ВІЛ-позитивних Міністерство охорони здоров’я заспокоює: є достатній запас препаратів, щоб не переривати проведення антиретровірусної терапії.

«Однак для того, щоб питання із забезпеченням лікування ВІЛ-інфікованих було вирішено повністю, Національна академія медичних наук України повинна завершити процедуру закупівлі лікарських засобів для пацієнтів клініки свого Інституту», – повідомили у прес-службі МОЗ.

Наразі представники Академії обіцяють журналістам, що найближчим часом усі необхідні ліки будуть закуплені. В свою чергу, правозахисники пропонують взяти на себе контроль над процедурою закупівлі препаратів, щоб більше таких ситуацій не повторювалося.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00
XS
SM
MD
LG