Спеціальні потреби

Запорізькі лікарі швидкої допомоги вимагають змін


Запорізькі лікарі швидкої допомоги вимагають змін
Запорізькі лікарі швидкої допомоги вимагають змін

Швидка медична допомога в Україні перебуває в критичному стані. Про це говорять і самі представники міністерства охорони здоров’я в країні. Порівняно із столицею, в регіонах ситуація із екстреною допомогою є ще гіршою. За зміни тут борються самі лікарі, яким важко працювати в таких умовах.

«Із 64 бригад, які працюють в Запоріжжі, повністю укомплектованими є тільки 3. Не вистачає дефібриляторів (обладнання, яке «змушує» серце знову працювати). Причиною зупинки серця у 80% випадках є фібриляція шлуночка (серця). Допомогти тут може тільки дефібрилятор. Не на усіх швидких є киснево-дихальний апарат. Це те, що ми використовуємо в більшості випадків на виїздах», – говорить голова незалежної профспілки робітників швидкої медичної допомоги в Запоріжжі, Анатолій Сидоренко.

Через нестачу дефібриляторів в місті нещодавно помер 12-ти річний хлопчик. Коли приїхала швидка, виявилось, що в машині немає саме того апарату, який би допоміг Богдану Звінцову. І хоча хлопець з 2002 року спостерігався у кардіолога, у нього був би шанс, якби швидка була обладнана за європейськими стандартами, впевнений Анатолій.

Із проханням допомогти із закупівлею необхідного обладнання члени профспілки зверталися до безлічі інстанцій. Востаннє написали навіть президенту, проте відповіді досі не отримали.

Одним із тих, хто підтримує запорізьких активістів, є Американський центр міжнародної трудової солідарності (AFL-CIO). За допомогою візиту представників центру, в Запоріжжі прийняли колективний договір робітників сфери медицини, умови якого влаштували запорізьку профспілку. Зокрема, лікарі отримали право працювати вночі позмінно, а також можливість оскаржувати умови трудового контракту.

«Американці нам дуже допомогли. Це була навіть психологічна підтримка. Люди зрозуміли, що ми не покинуті напризволяще, і нас усіх тут не звільнять», – каже Анатолій Сидоренко.

У блозі AFL-CIO представники Центру трудової солідарності поділилися своїми враженнями від візиту до Запоріжжя, а також станом української медицини. Лікарі показали відвідувачам як кожного дня вони працюють в умовах або недостатньої, або навіть відсутньої базової інфраструктури, включаючи світло, кондиціювання та тепло.

Проблемою швидкої є і нестача працівників. За словами замісника головного лікаря швидкої допомоги в запорізькій лікарні №5 Сергія Баранника, комплектація лікарями відбувається лише на 70%.

«Із кадрами у нас, дійсно, проблема, адже більше половини лікарів знаходяться у перед пенсійному віці, а молодь працювати у сфері охорони здоров’я не поспішає: умови праці важкі, а середня зарплата – близько 2 тисяч гривень. Іншої грошової аргументації немає», – вважає Сергій Баранник.

Тих, хто ще залишився працювати у невідкладній службі, планують скоротити. Згідно із новим документом Міністерства охорони здоров’я в бригаді повинно бути не більше одного фельдшера. Саме такий наказ отримав до своїх рук голова незалежної профспілки робітників швидкої медичної допомоги в Запоріжжі, Анатолій Сидоренко. І хоча в Києві цей наказ йому розтлумачили по-іншому – кожен головний лікар повинен сам вирішувати – чи скорочувати штат чи ні, в Запоріжжі вирішили таким чином зекономити бюджетні кошти.

На думку Анатолія, 3 фельдшера в бригаді – це життєва необхідність, адже саме така кількість людей зможе врятувати життя пацієнту у важких випадках. «Наприклад, в місті є 475 ставок для фельдшерів, працюють – 408, тобто вільних місць – 67. А ще скоротять – і хто тоді працювати буде? Вони ж придумали скоротити усіх пенсіонерів, а якщо він краще за молодого працює, рятує людям життя? Скорочувати треба адміністрацію, а не тих людей, які надають допомогу», – впевнений Анатолій Сидоренко.

Не скорочувати, а реорганізовувати запорізьких фельдшерів збирається місцева влада, запевняє замісник головного лікаря швидкої допомоги в запорізькій лікарні №5 Сергій Баранник.

«Згідно з наказом двох фельдшерів у бригаді не повинно бути. В цій реорганізації ніхто нікого не звільняє, але при цьому скасовується спеціальна бригада, а залишається лікарська та фельдшерська», – пояснює Сергій Баранник.

Поки ж в регіонах вирішують, хто і чим буде рятувати життя українців, в столиці турбуються про здоров’я європейців, які завітають до України на Євро 2012. Екс-заступник міністра охорони здоров’я Валерій Івасюк щодо стану швидкої медичної допомоги в країні налаштований досить песимістично.

«Я взагалі думаю, що якби Платіні знав про медицинські проблеми, тобто про те, що Україна не готова надати швидку медичну допомогу навіть одній особі, яка приїде на Євро 2012, то рішення стосовно участі України в чемпіонаті було б скасоване», – заявив Івасюк в інтерв’ю Радіо Свобода.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG