Спеціальні потреби

Успіхи та невдачі на шляху боротьби зі СНІДом


1 грудня – Всесвітній день боротьби з ВІЛ-СНІДом. За останні кілька років активна боротьба з епідемією цього захворювання дала результати в низці країн, де відсоток інфікованого населення знижується. В інших же – продовжує зростати.

Виступаючи під час форуму у Вашингтоні, Гілларі Клінтон закликала медичних працівників, вчених та громадські організації подвоїти свої зусилля. За останні 30 років від СНІДу померло 30 мільйонів людей. Ще 34 мільйони живуть із вірусом імунодефіциту.

Вчені кажуть, що знайти ліки від СНІДу важко, тому що вірус, який його спричиняє, – складний і чіпкий. Коли людина ВІЛ-інфікована, вірус потрапляє до її генетичного коду і стає її частиною, саме через це його важко позбутися, – пояснюють експерти. Дослідники сподіваються, що вакцину вдасться розробити протягом наступних п’яти років. Але попереду – чимало і інших труднощів.

«Одночасно розповсюджуються мільйони вірусів. Ми маємо розробити вакцину, яка буде блокувати усі ці різні типи вірусів», – каже віце-президент організації з розробки вакцини від СНІДу Рік Кінг.

Нещодавнє дослідження ООН демонструє, що завдяки активним зусиллям урядів та приватних організацій поширення епідемії СНІДу в багатьох країнах світу сповільнилось, зокрема, у Південно-Африканській Республіці.

«У ПАР протестували понад 14 мільйонів людей, знизили вартість медикаментів на 52%, збільшили кількість людей, що мають доступ до лікування», – підсумовує директор Управління з питань ВІЛ-СНІДу ООН Майкл Сідібе. В інших країнах, каже експерт, ситуація, навпаки, лише погіршується:

«Найбільше занепокоєння викликають країни Східної Європи і Середньої Азії. Згідно із статистикою, протягом останніх 10 років кількість ВІЛ-інфікованих у цих країнах зросла на 200%».

Антоні Фаучі – директор Національного інституту алергійних та інфекційних захворювань. Він каже, що різниця в рівні поширення інфекції в різних регіонах у першу чергу пояснюється людською поведінкою:

«Вживання наркотиків, секс за наркотики – це все ідеальні умови для поширення ВІЛу».

Медичні працівники кажуть, що поки йдуть пошуки вакцини, прогресу можна досягти, збільшивши використання ресурсів для запобігання захворюванню та покращивши доступ хворих до існуючих медикаментів.

XS
SM
MD
LG