Спеціальні потреби

На тлі кризи в Україні США запевнили Грузію в свій підтримці


Міністри оборони Грузії Іраклій Аласанія (л) і США Чак Гейґел
Міністри оборони Грузії Іраклій Аласанія (л) і США Чак Гейґел

Міністр оборони США Чак Гейґел пообіцяв і далі сприяти посиленню збройних сил Грузії. Жителі Грузії з тривогою спостерігають за розвитком кризи в Україні. Як відомо, у 2008 році відбувся короткочасний збройний конфлікт між Грузією і Росією.

Тбілісі став першим пунктом турне Гейґела, яке він почав після завершення саміту НАТО в Уельсі, де Грузії було надано статус спостерігача з розширеними повноваженнями; країна на один крок наблизилася до вступу в НАТО, проти чого активно заперечує Москва.

«Дії Росії тут і в Україні є довгостроковою проблемою, до якої Сполучені Штати ставляться вельми серйозно», – заявив Гейґел, відповідаючи на запитання журналістів після переговорів з міністром оборони Грузії. «Проте, – продовжував міністр, – дії президента Путіна зблизили Сполучені Штати з нашими друзями в Європі, в тому числі з Грузією».

Слова Гейґела прозвучали на тлі триваючого вже п’ять місяців конфлікту в Україні, де тільки що укладене перемир’я між урядовими військами і сепаратистами знову опинилося під загрозою зриву.

Міністр оборони Грузії Іраклій Аласанія висловив надію на те, що перемир’я збережеться, але зазначив, що власний гіркий досвід Грузії в тому, що стосується відносин з Росією, не вселяє великих надій.

Аласанія охарактеризував конфлікт в Україні як продовження конфлікту, який стався в 2008 році, коли Грузія протягом п’яти днів воювала з Росією через Південну Осетію. Тоді Москва заявила, що мета Росії – захистити населення Південної Осетії, що відокремилася від Грузії, від нападу грузинських військ, а Грузія і її західні союзники звинуватили Росію в агресії.

Багато західних політиків підкреслюють, що війна з Грузією була своєрідною генеральною репетицією російської анексії Криму.

«Звичайно, нам ще болючіше бачити, що свого часу світ не зміг приборкати агресивну поведінку Росії, і ось тепер ми знову розплачуємося за це в Україні», – сказав Іраклій Аласанія.

Гейґел назвав пакет заходів, затверджених на саміті НАТО «важливою перемогою» для Грузії. Зокрема, затверджено плани створення в Грузії військово-навчального центру, активнішого обміну розвідувальними даними і проведення спільних навчань.

Сполучені Штати і Грузія обговорили подальші кроки у напрямку укладення контракту про продаж Грузії вертольотів Blackhawk, а Гейґел запевнив свого колегу в тому, що США продовжуватимуть надавати підтримку в процесі вступу до НАТО.

«Вступ Грузії в НАТО – це те, чому ми маємо намір всіляко сприяти, і цей процес дуже важливий», – сказав Гейґел перед відвідинами грузинських і американських військових в одному з навчальних центрів на околиці Тбілісі.

До нинішнього візиту Гейґела міністр оборони США відвідав Грузію в 2003 році.

З Грузії Гейґел попрямує до Туреччини, де увага перемкнеться з дій Росії на боротьбу з бойовиками «Ісламської держави», які захопили значні території в Сирії та Іраку.

В неділю Грузія, яка надіслала своїх військових до Афганістану, заявила, що готова взяти участь у створюваній США коаліції для боротьби з ісламістами.

«Грузія зможе зіграти певну роль, допоміжну роль, і в уряді ми більш детально обговоримо питання про те, як найкраще підтримати наших союзників», – сказав Іраклій Аласанія.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG