Спеціальні потреби

США: Законопроекти про іноземних агентів в Грузії загрожують європейському майбутньому країни


Законопроекти «Про прозорість іноземного впливу» та «Про реєстрацію іноземних агентів» зобов’язують всіх, хто отримує фінансування з-за кордону, реєструватися у спеціальному реєстрі. Порушникам загрожує штраф або тюрма. 
Законопроекти «Про прозорість іноземного впливу» та «Про реєстрацію іноземних агентів» зобов’язують всіх, хто отримує фінансування з-за кордону, реєструватися у спеціальному реєстрі. Порушникам загрожує штраф або тюрма. 

США вважають, що законопроекти в грузинському парламенті про іноземних агентів можуть загальмувати рух Грузії до Європи.

“Будь-хто, хто підтримає ці законопроекти, нестиме відповідальність за створення загрози євроатлантичному майбутньому Грузії”, - заявив речник Державного департаменту США Нед Прайс під час брифінгу 2 березня.

Два законопроекти із загальною умовною назвою «Про іноземних агентів» внесли до парламенту Грузії 26 лютого. 2 березня два парламентські комітети - із зовнішніх зв'язків та з оборони і безпеки - схвалили їх у першому читанні.

“Запропоновані Грузією законопроекти про іноземних агентів серйозно загрожують євроатлантичному майбутньому Грузії та здатності грузинів реалізувати свої економічні, соціальні та інші прагнення. Я закликаю парламент Грузії скасувати запропоновані закони”, - написала у Twitter адміністраторка USAID Саманта Пауер.

Раніше представництво ООН в Грузії висловило стурбованість появою в грузинському парламенті законопроектів про іноземних агентів. У заяві відомства мовиться, що такі закони, в разі ухвалення, перешкоджатимуть роботі громадянського суспільства та ЗМІ, а також розвитку грузинської демократії.

“Законопроекти створюють ризики для поваги до свободи зібрань та вираження поглядів, права на участь у громадських справах, права на приватне життя та до заборони дискримінації. Відзначаючи поточне членство Грузії в Раді ООН з прав людини, ми заохочуємо парламент Грузії отримати правові висновки компетентних регіональних і міжнародних органів, розглянути думки цих органів щодо аналогічного законодавства та провести широкі, інклюзивні та змістовні консультації з широким колом зацікавлених сторін, яких може торкнутися потенційне ухвалення цих законопроектів”, - мовиться у заяві Представництва ООН у Грузії.

Занепокоєння можливими змінами в Грузії виславила і міжнародна правозахисна організація Freedom House.

“Ми приєднуємось до занепокоєнь багатьох представників міжнародної спільноти щодо того, що два законопроекти в Грузії про іноземних агентів, якщо їх ухвалить парламент, матимуть жахливий вплив на громадянське суспільство та ЗМІ. Ми закликаємо грузинську владу переглянути ці законопроекти”.

Законопроекти «Про прозорість іноземного впливу» та «Про реєстрацію іноземних агентів» у Грузії зобов’язують усіх юридичних та фізичних осіб, які отримують фінансування з-за кордону, реєструватися у спеціальному реєстрі. Порушникам загрожує штраф або тюремне ув’язнення. Законопроекти ініціювала проурядова фракція "Сила народу" за підтримки правлячої партії "Грузинська мрія".

Під час розгляду цих законопроектів у Тбілісі протестували кілька сотень активістів та депутатів від опозиційних партій. Між протестувальниками та правоохоронцями біля будівлі парламенту періодично виникали сутички, активісти називали провладних політиків "рабами Путіна", а їхні гасла були: "Ми втрачаємо Європу", "Ви - автори російських законів".

Депутати провладних сил Грузії запевняють, що законопроекти про іноземних агентів розроблені з урахуванням американського досвіду.

У статті використана інформація з матеріалів Радіо Свобода.

Форум

XS
SM
MD
LG