Спеціальні потреби

Дім Свободи понизив рейтинги України


刚刚到达的一家难民走进巴莱定居点。这个定居点距离肯尼亚和索马里边界附近的达达阿布的IFO难民营不远的地方
刚刚到达的一家难民走进巴莱定居点。这个定居点距离肯尼亚和索马里边界附近的达达阿布的IFO难民营不远的地方

В Україні стало менше політичних та громадянських свобод. Про це у своєму щорічному звіті заявила американська правозахисна організація Дім Свободи (Freedom House). Тиск української влади на опозицію, свободу слова та розгін мирних демонстрацій спричинили падіння рейтингів, зазначають правозахисники.

«Рейтинг політичних свобод в Україні понизився з 3 до 4 через намагання влади знищити опозицію, включаючи використання суду з політичною метою, переслідування журналістів та використання сили для розгону демонстрацій», ідеться у звіті.

Цьогорічну доповідь Дім Свободи присвятив річниці «Арабської весни», серіям протестів у арабських країнах, які довели до зміни діючих урядів. Але попри значні глобальні досягнення у встановленні демократії, організація відзначила також багато провалів.

Правозахисна організація оцінила рейтинг свободи за дотриманням політичних та громадянських прав у 195 країнах, серед яких статус «вільної демократії» отримали тільки 87 країн.

Так, Україна за останні два роки перейшла із групи «вільної демократії» до «частково вільної демократії». У доповіді відзначається, що одним з основних чинників падіння рейтингів стало ув’язнення лідера опозиції Юлії Тимошенко, а також переслідування інших опозиційних лідерів. Раніше статус «частково вільної» Україна отримувала за часів президентства Леоніда Кучми.

Також правозахисники вказують, що в Україні відбулося падіння й інших показників, серед яких свобода слова та свобода мирних зібрань. «Якщо раніше Україна, Угорщина, Південно-Африканська Республіка та Туреччина показували успішні історії демократичного розвитку, то зараз стан демократії в цих країнах під питанням», вказується у доповіді Дому Свободи.

Про погіршення стану демократії в Україні американські правозахисники вже зазначали влітку минулого року. Тоді Дім Свободи презентував у столиці доповідь «Б’ючи на сполох: на захист демократії в Україні». Виконавчий директор Дому Свободи Дейвид Креймер висловив тоді занепокоєння «концентрацією влади в одних руках, опозицією, яка не пропонує альтернативи діючому уряду та розчаруванням громадянського суспільства» та зазначив, що наразі це загальні тенденції в Україні. У відповідь діюча влада пояснила, що все це – наслідок реформ та здійснення непопулярних кроків, пов’язаних із реформуванням.

XS
SM
MD
LG