Спеціальні потреби

«Дім Свободи»: Росія привела пострадянські країни до «нового, тривожного рівня репресивності»


У звіті Freedom House наголошується, що відступ від демократії став помітною тенденцією і спостерігався за минулий рік в більшості країн Євразії та на Балканах, а також у країнах Центральної Європи, де кумівство і корупція відігравали значну роль в житті суспільства.

У четвер опубліковано чергову щорічну доповідь американської правозахисної організації «Дім Свободи» (Freedom House).

Вивчивши інформацію, що міститься в ЗМІ та інших відкритих джерелах, а також свідчення представників громадянського суспільства і ретельно перевіривши факти, фахівці Freedom House прийшли до висновку: для країн пострадянського простору Росія за минулий рік стала «зразком і прикладом» відступу від принципів демократії та демократичних інститутів та приведення регіону до «нового, тривожного рівня репресивності».

У документі наголошується, що відступ від демократії став помітною тенденцією і спостерігався за минулий рік в більшості країн Євразії та на Балканах, а також у країнах Центральної Європи, де кумівство і корупція відігравали значну роль в житті суспільства.

Доповідь «Держави перехідного періоду» виходить щороку і аналізує стан демократії та демократичних інститутів в 29 пострадянських країнах. Автори звіту зазначають, що десять років тому в Євразії - під цим поняттям розуміють пострадянський простір - в умовах утвердженої авторитарної влади жила кожна п’ята людина, нині ж - майже чотири з п’яти, й тенденція до погіршення все прискорюється.

Ось основні висновки, сформульовані в доповіді.

З 29-ти країн Євразії 13 є демократичними, в 6-ти існують перехідні режими, а в 10-ти - авторитарні.

У 16-ти країнах, включаючи Росію, в 2013 році загальний демократичний рейтинг знизився, в 5-ти - підвищився, в 8-ми - залишився на рівні 2012 року.

Росія робить негативний вплив на деякі євразійські країни; це пов'язано з прийняттям законів про заборону гей-пропаганди та про реєстрацію діючих в країні неурядових організації (NGO), як «іноземних агентів».

Умови для діяльності громадянського суспільства стали менш сприятливими в Росії, Азербайджані та Казахстані.

У 2013 році громадянське суспільство проявило себе як сильний і «живучий» соціальний інститут в Україні та Киргизстані; в цих країнах рейтинги рівня демократії підвищилися.У документі також відзначається зростання демократичного рейтингу в Грузії.

Позитивні зміни експерти побачили і на Балканах, зокрема, це стосується плідних переговорів між Сербією і Косовим.

Стан демократії та демократичних інститутів продовжує залишатися критичним у Білорусі, Туркменістані та Узбекистані. У цих країн, за даними доповіді, найнижчі демократичні рейтинги з усіх євразійських країн.

Водночас, наголошується в звіті Freedom House, неефективні уряди продовжували негативно впливати на розвиток демократії.
XS
SM
MD
LG