Спеціальні потреби

Організація «Дім Свободи» оприлюднила звіт про стан свободи преси у світі


"Дім Свободи" назвав Україну частково вільною
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00

"Дім Свободи" назвав Україну частково вільною

Україна цього року втрималась на рівні частково вільних держав. Про це та про загальні тенденції зі свободою слова в Україні Мирослава Ґонґадзе розмовляла з – директором проекту оцінки свободи преси у світі «Дому Свободи» Керен Карлакер.

За словами Керен Карлакер, останніми роками Україна балансує на межі частково вільної і невільної держави:

«Останні декілька років ми бачимо погіршення ситуації зі свободою слова в Україні. Це однозначно тенденція, яка нас турбує. У цьому році негативні тенденції продовжились. Ми бачили юридичне та податкове переслідування телекомпанії ТВі, спостерігали збільшення кількості фізичних нападів на журналістів напередодні виборів, як також використання державних медіа на користь партії при владі. Тому рейтинг України погіршився, і вона опинилась на межі між частково вільною і невільною державою».

За словами експерта, у 2012 році втримало Україну у категорії частково вільних держав існування великої кількості різноманітних медіа та критичних голосів. Але вже у 2013 році відбулись деякі негативні явища, які особливо тривожать експертів від медіа. Керен Карлакер звернула зокрема увагу на останні події навколо телеканалу ТВі, який ще донедавна користувався особливою довірою у глядачів:

Зрештою, за оцінкою «Дому Свободи», Україна при усіх негативних тенденціях залишається, як сказала експерт, світлою плямою щодо свободи преси на мапі пострадянського регіону.
«Факт зміни менеджменту та звільнення журналістів і протест проти цього не обов’язково можна пов’язувати з політичним тиском. Але дуже часто це саме і є причиною звільнення журналістів – якщо журналісти відчувають зміну редакційної політики, чи відчувають тиск з боку нових власників. Ми справді стурбовані останніми подіями навколо телеканалу і ми б хотіли знати більше про причини останніх подій. Ми уважно стежимо за ситуацією».

Керен Карлакер каже, що подібні ситуації, коли журналісти відстоюють свої професійні права, відбуваються і в інших країнах. Тому в останніх подіях навколо ТВі є і позитивні моменти:

«Сам факт того, що журналісти воюють за свої права, є позитивним. Це один з факторів, який ми оцінюємо у нашому індексі свободи преси, – здатність журналістських профспілок чи інших місцевих журналістських організацій захищати свободу слова та права журналістів. Ми фіксуємо як позитивний момент здатність журналістів об’єднуватись і боротись за свої права».

Зрештою, за оцінкою «Дому Свободи», Україна при усіх негативних тенденціях залишається, як сказала експерт, світлою плямою щодо свободи преси на мапі пострадянського регіону.
 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Керівниця мовлення Голосу Америки у Східній Європі. На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медіа-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого – Мирослава також здобула освіту у Гарвардському університеті за стипендією Фундації Німана (2018-2019 рр.), була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерність» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Має дорослих доньок-близнюків Нану та Саломе.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG