Спеціальні потреби

«Кремезний, провінційний» Янукович проти «сталевої, стильної» Тимошенко (світова преса)


Міжнародні ЗМІ сьогодні продовжують наводити відгуки на вирок Європейського суду з прав людини, який вирішив, що ув’язнення Юлії Тимошенко було незаконним. Оглядачі звертають увагу на те, що рішення суду не зобов’язує українську владу звільняти екс-прем’єра. А деякі спостерігачі сумніваються, що президент Віктор Янукович справді зацікавлений у новій угоді з Євросоюзом.

Американська газета The New York Times наводить слова доньки Юлії Тимошенко, яка назвала рішення Страсбурзького суду «першим сонячним промінням» для матері. Проте це рішення не зобов’язує українську правову систему звільнити Юлію Тимошенко чи переглядати справу проти неї, зазначає газета. У Страсбурзі оцінювали арешт Тимошенко у серпні 2011 року, який визнали свавіллям. Як пише The New York Times, справа Тимошенко проливає світло і на політику в Україні, яка розривається між «європейською чутливістю і традиціями, які глибоко вкорінені з часів Радянського Союзу». Журналіст Андрю Кремер називає Віктора Януковича «кремезним, провінційним» політиком. Критики сприймали його за російську маріонетку, але він відкидає спроби залучити Україну в російську сферу впливу. Вдома ж Янукович не цурається ув’язнювати опонентів і потім декого помилує, додає газета. Ізоляція країни зростає, пише The New York Times. Соратники Тимошенко переконані, що влада хоче тримати її в тюрмі доти, доки вона не втратить значення у політиці. При цьому американський кореспондент називає Тимошенко «сталевим» і «стильним» політиком та згадує, як вона носила зубну щітку і пляшку з водою на судові засідання на випадок арешту.

Польська Gazeta Wyborcza наводить думку прем’єра цієї країни Дональда Туска, який вважає, що українська влада починає усвідомлювати важливість європейських стандартів у ставленні до опозиції. У польського прем’єра склалося враження, що офіційний Київ дедалі краще розуміє, що «з таким багажем підозр вони далеко не заїдуть європейським шляхом». Туск повідомив, що спілкувався по телефону з українським прем’єром Миколою Азаровим, який запросив його на терміновий візит до Києва. В Україні нещодавно вже побував міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Польський дипломат, як пише газета, переповів прем’єрові, що після багатогодинних переговорів із Віктором Януковичем у нього склалося відчуття, що президент України «краще і глибше» розуміє необхідність гуманного поводження з Юлією Тимошенко, навіть якщо влада переконана, що вона порушила закон. Gazeta Wyborcza пише також, що Страсбурзький суд підтримав Євросоюз, який раніше закликав Україну відмовитися від вибіркового застосування законів проти опозиції.

Брюссельське видання EUobserver.com перераховує різні можливості, які має українська влада після вироку Європейського суду з прав людини. Віктор Янукович може подати апеляцію, може почекати три місяці, коли рішення за процедурою увійде в силу, може вкотре звернути увагу на те, що проти Юлії Тимошенко тривають інші суди. Він також може виконати вердикт. Речник суду заявила, що Україна сама має вирішувати, як втілювати рішення, а потім це буде оцінювати спеціальний комітет у Страсбурзі. Автор статті Ендрю Реттман звертає увагу на те, що Євросоюз прямо не сказав, що Янукович має звільнити Тимошенко, а закликав ретельно переглянути її становище і негайно виправити системні процедурні проблеми, які визначив суд. Але низка депутатів Європарламенту, включно з головою закордонного комітету Ельмаром Броком вважають, що Тимошенко треба звільняти негайно. EUobserver.com пише, що в кулуарах деякі європейські країни побоюються, що такі заяви можуть зіграти на руку українській владі. «Є почуття, що незважаючи на те, що він говорить, Янукович не хоче підписувати угоду про асоціацію з ЄС. Але він хоче покласти провину за це на ЄС», – сказав один європейський дипломат на умовах анонімності. Якщо це відчуття вірне, то перед президентом України відриваються додаткові можливості. Наприклад, він може звільнити Тимошенко, але її не реабілітувати, щоб не допустити до президентських виборів. Також Янукович може випустити Тимошенко впритул перед осіннім самітом і тоді європейські урядовці можуть не встигнути узгодити підписання угоди з Україною. Останні два сценарії дозволять Януковичу покласти відповідальність за смерть угоди на Брюссель, побоюється дипломат. На карту поставлена, як наголошує автор статті, ключова зміна у пострадянській політиці у Європі.
Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG