Актуально
Танки, дрони, ATACMS для України – найшвидший спосіб закінчити війну, вважають військові експерти

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг серед багатьох військових експертів та політиків, які останнім часом закликають надати Україні більше зброї і таким чином дати їй можливість швидше закінчити війну.
В інтерв'ю німецькому інформаційному агентству DPA очільник НАТО сказав, що хоча більшість війн закінчується за столом переговорів, сила переговорної позиції України визначатиметься подіями на полі бою.
«Це може звучати як парадокс, але військова підтримка України – це найшвидший шлях до миру», – сказав Столтенберг в інтерв’ю опублікованому в п’ятницю, 30 грудня.
Його коментарі пролунали в той час, коли в Німеччині опозиція почала сильніше тиснути на уряд, вимагаючи надати країні танки та іншу важку бронетехніку, за допомогою якої Україна могла б звільнити всю свою територію цим закінчити війну.
У нещодавньому інтерв’ю DPA лідер опозиційного Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц заявив, що поставка сучасних західних танків скоротила б термін війни.
«Підтримка України бронетранспортерами і бойовими танками не продовжила б цю війну, а скоротила б», – сказав Мерц у Берліні і додав, що Німеччина та інші європейські країни вже давно повинні були поставити Україні бронетехніку західного зразка, але нинішньому керівництву країни «бракує політичної волі взяти на себе керівництво в Європі».
Західні країни платять за вдосконалення та ремонт радянських броньованих машин, які залишались на озброєнні країн колишнього східного блоку, але не були готові досі надавати сучасні американські Abrams, чи німецькі Leopard. Канцлер Німеччини Олаф Шольц неодноразово і публічно заявляв, що зможе посилати в Україну бойові танки тільки якщо американці зроблять це першими.
Колишній американський генерал Баррі Маккефрі вважає, що зараз за допомогою сучасних танків, ATACMS та озброєних дронів США та західні партнери мають дати Україні не просто шанс вижити, а отримати «тактичну перемогу» на полі бою.
«Установки ATACMS, радіус дії яких 300 кілометрів, це – ракети «земля-земля» вражають глибокі цілі, танки М1 – я обожнюю танк М1– і я думаю, що нарешті, озброєні дрони. Ми просто повинні дати цим людям наступальну технологію. Вони не можуть просто стати об'єктом цієї невпинної російської атаки на цивільну інфраструктуру», – сказав чотиризірковий американський генерал (у відст.) минулого тижня в інтерв’ю телеканалу MSNBC.
«Поки вони не отримають наступальну технологію, яка може зруйнувати російську армію, буде проблема, бо так ми продовжуємо війну», – сказав американський генерал.
Інший американський генерал у відставці, Бен Годжес в інтерв’ю Українській службі «Голосу Америки» так само сказав, що Україні, на його думку, потрібна наступальна зброя.
«Потрібні ATACMS, чи щось на кшталт цього, ракети дальнього радіусу дії, що допоможе українцям ізолювати Крим, зруйнувавши Керченський міст, продовжувати відбивати наземний коридор, який проходить через Мелітополь, і, звісно, продовжувати завдавати ударів по російським штабам, аеродромам і складам боєприпасів у Криму. Тож це, на мій погляд, найважливіше, що треба забезпечити. Звичайно, я також вважаю, що ми вже давно мали забезпечити і танки, аби допомогти з наступальними можливостями», – сказав відставний генерал у розмові з «Голосом Америки».
Як повідомляє газета New York Times, у четвер троє чиновників Пентагону у розмові з газетою заявили, що Сполучені Штати та їхні союзники співпрацюють з Україною, щоб об’єднати низку технологій, зброї, тактики та розвідки, щоб допомогти запобігти ракетним атакам і атакам безпілотників.
Про те, що зброя від союзників надходить у результаті консультацій та у залежності від ситуації на полі бою, сказав і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
«На кожному засіданні Вищого штабу під головуванням президента ми розглядаємо це під таким кутом зору: що потрібно тут і зараз, а що буде потрібно завтра, щоб перемогти ворога», – сказав глава українського МЗС у п’ятницю у розмові з РБК-Україна.
За словами міністра, в армії є свої потреби, які військові обговорюють з дипломатами і керівництвом країни, які формують запит.
«Умовно кажучи, якби мені зараз запропонували сотню танків або сотню гаубиць, я б без вагань сказав зараз сотню гаубиць, а танки могли б прийти завтра – тому що я знаю реальний попит на фронтовій лінії і розумію, що це зараз набагато критичніше», – сказав глава українського МЗС.
Тому він переконаний, що якщо наступного року відповідна ситуація складеться, Україна отримає балістичні ракети ATACMS та сучасні безпілотники.
Наразі, як повідомили NYT у Пентагоні, в Україну поставлено два комплекси протиповітряної оборони NASAM, ракети-перехоплювачі для систем оборони середньої дальності Hawk і Avenger, а також понад 1600 зенітних ракет Stinger.
Всі новини дня
- Голос Америки
Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео
У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.
- Голос Америки
Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.
Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.
- Голос Америки
Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.
Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.
"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.
На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".
"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.
Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.
"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.
"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.
- Голос Америки
Черговий масований повітряний удар Росії по Одесі пошкодив порт, зернову інфраструктуру, готель

Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світБріджит Брінк
В результаті масованого повітряного удару Росії по Одесі вночі 25 вересня загинуло двоє людей, а також було пошкоджено портову і зернову інфраструктуру та зруйновано морський вокзал і готель. Це був найбільший повітряний напад Росії на Одесу, відколи Україна почала використовувати новий гуманітарний коридор для транспортування зерна Чорним морем.
За повідомленнями українського командування Сил оборони Півдня, росіяни випустили по Одесі 19 безпілотників “Шахед”, 12 ракет типу “Калібр” та 2 надзвукові ракети типу “Онікс”. Попри те, що всі безпілотники та 11 “Калібрів” було збито силами оборони, решта ракет спричинила значні руйнування.
Наталія Гуменюк, речник південного військового командування України, заявила, що Росія, очевидно, "намагається перевірити щільність протиповітряної оборони".
“Вони розуміють, що портова інфраструктура є пріоритетною для нашого регіону, і що вона надійно захищена. Але тому атака, яка сталася сьогодні вночі, була як масовою, так і комбінованою”, - цитує Гуменюк агентство AFP.
Своєю чергою посолка США в Україні Бріджит Брінк написала на своїй сторінці у мережі X: “Одеса, об'єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, вчора ввечері зазнала чергових ракетних та безпілотних атак з боку Росії, в результаті яких загинуло двоє людей і багатьох було поранено. Росія знову знищує цивільні об'єкти – готелі, зерносховища та іншу інфраструктуру – у своїй цинічній спробі зруйнувати чорноморські порти, які допомагають годувати світ”.
Атака 25 вересня відбулася на тлі того, що Україна випробовує новий гуманітарний коридор повз береги України, Румунії та Болгарії на шляху до Босфору для транспортування свого збіжжя Чорним морем.
Минулого тижня коридором було успішно відправлено торгове судно з вантажем зерна. Також, як повідомляв Голос Америки, за кілька днів до цього балкери "Resilient Africa" і "Aroyat" стали першими кораблями, які використали тимчасовий коридор для входу в українські порти Чорного моря від часу виходу Росії з Чорноморської зернової угоди у липні цього року.
В матеріалі використані джерела AFP.
Форум