Спеціальні потреби

Є розрив між “ми будемо з вами стільки, скільки потрібно” і реальністю на полі бою — експерти про візит Блінкена до Києва


Держсекретар США Блінкен під час візиту в Україну
Держсекретар США Блінкен під час візиту в Україну

У Києві завершився дводенний візит державного секретаря США Ентоні Блінкена. Він відвідав Україну без оголошення свого візиту на тлі наступу росіян на Харківщині. Блінкен провів низку офіційних зустрічей, зіграв рок-баладу у барі, наголосив на важливості боротьби з корупцією під час виступу у Київському політехнічному інституті та оголосив про новий пакет допомоги від Сполучених Штатів на 2 мільярди доларів.

Про значення цього візиту поза дипломатичним протоколом Голос Америки розпитав в американських експертів.

Сигнал, що Україна може розраховувати на США

Багато українців сприйняли візит Блінкена досить скептично. Через затримки американської допомоги, росіянам вдалося просунутися на фронті, а через інтенсивні обстріли інфраструктури і брак засобів ППО в Україні у перший день візиту запровадили планові відключення світла.

Для держсекретаря Блінкена було особливо важливо запевнити українців, що вони можуть розраховувати на США
Вільям Тейлор

Однак загалом візит керівника Держдепу був важливим — він продемонстрував, що США віддані справі успіху Києва, вважає колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.

“Ми бачимо результати і наслідки зволікання [з наданням допомоги Україні] на передовій. Тому для держсекретаря Блінкена було особливо важливо продемонструвати, що Сполучені Штати — з ними, і запевнити українців, що вони можуть розраховувати на США”, — пояснив Тейлор.

На думку Вільяма Померанца, директора Інституту Кеннана Центру Вільсона, Блінкен мав на меті заспокоїти Київ на тлі наступу росіян і нагадати, що американська зброя уже в дорозі.

“Він хотів сказати Україні, що артилерія та зброя надходять, і що Україна має твердо стояти, і я думаю, що це важливе повідомлення у світлі того, що зброя так пізно надійшла в Україну”, — вважає він.

Вашингтону потрібно відкалібрувати свою політику

У Києві Ентоні Блінкен вдався до дещо нетрадиційної дипломатичної діяльності. Зокрема він навідався до місцевих українських закладів, таких як Veteran Hub та Barman Dictat, де проголосив, що розуміє, які важкі часи переживає український народ.

На думку Померанца, це була спроба поспілкуватися з українцями неформально та підтримати їх. Вільям Тейлор вважає, що таке спілкування було на користь, адже українці на власному досвіді знають, як це — жити у країні, де триває війна і можуть з перших вуст розповісти про це американському посадовцю.

Однак експертка Євразійського центру Атлантичної ради Мелінда Гарінг вважає, що ці зусилля були невдалими, адже затримки з американською допомогою призвели до розчарування та гніву серед українців.

Є істотний розрив між високою риторикою: «Ми будемо з вами стільки скільки потрібно», і реальністю на полі бою.

“Це — спроба убезпечити себе від майбутніх звинувачень. США не надсилали зброю 8 місяців — через затримку в Конгресі. Є істотний розрив між високою риторикою: «Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно», і реальністю на полі бою. Існує ця велика проблема відсутності синхронності, і Вашингтону потрібно відкалібрувати свою політику”, — міркує Гарінг.

Читати українцям лекцію про корупцію зараз недоречно – Гарінг

Крім цього, експертка вважає, що промова Блінкена в Київському політехнічному інституті була недоречною, адже українці очікували від нього співчуття і розуміння критичної ситуації, а натомість отримали лекцію про корупцію.

“Українці воюють, і вони настільки виснажені, що коли головний дипломат Сполучених Штатів витрачає дорогоцінний час, щоб читати їм лекції про корупцію, вони розчаровуються”, — говорить вона.

Корупція в Україні є серйозною проблемою. Але найбільша проблема – це війна
Джон Гербст

З цим погоджується й старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст. На його думку, держсекретар звучав некоректно, говорячи про корупцію в Україні, тому ця промова не отримала підтримки навіть серед представників громадянського суспільства, які з цією корупцією борються.

“Корупція в Україні є серйозною проблемою. Але найбільша проблема – це війна”, — наголосив він.

Спроба продемонструвати, що американці підтримують України у важку хвилину, не вдалась – Гербст

Гербст оцінює візит Блінкена як невдалий, оскільки спроба продемонструвати, що американці підтримують України у важку хвилину, на його думку, не вдалась.

“Зараз відбувається надзвичайно руйнівна російська повітряна кампанія, а Блінкен не привіз жодних новин про те, що США могли б надати, щоб протидіяти цьому — щоб принаймні частково компенсувати завдану шкоду”, — пояснює експерт.

Він міркує, що такою допомогою могли б бути додаткові системи ППО Patriot, якби США вдалося переконати Іспанію чи Грецію поділитися ними з Україною.

Якби ми дозволили Україні стріляти по російських літаках, у Харкові загинуло б менше людей
Джон Гербст

Крім цього, вважає Гербст, допомогти обороні на Харківському напрямку могло б зняття заборони на використання американської зброї по території Росії.

“Це обмеження є однією з причин, чому Харків так страждає. Якби ми дозволили Україні стріляти по російських літаках, які знаходяться в російському повітряному просторі та запускають крилаті бомби, які вбивають людей, у Харкові загинуло б менше людей”, — вважає Гербст.

Під час візиту, Блінкен повідомив, що США не заохочують Україну завдавати ударів по цілях всередині Росії американською зброєю, але вважають, що Київ сам має вирішити, "як вести цю війну".

Раніше адміністрація Байдена наполягала, що зброю, надану США, можна використовувати для боротьби з російською агресією тільки на суверенній території України. Експерти пояснювали цю позицію побоюванням ескалації конфлікту з боку Росії.

Як писав Голос Америки, часопис Politico повідомив, що Україна намагається переконати адміністрацію Байдена зняти цю заборону. З цією метою у Вашингтоні перебуває група українських депутатів, які пояснюють адміністрації та законодавцям у Конгресі, що така політика, зокрема, не дозволяла українським військовим атакувати позиції російських військових, коли ті готувалися до наступу на Харків з території Росії.

Однак одним із головних результатів цієї поїздки є оголошення 2-мільярдного пакету, який включає три основні компоненти: закупівля необхідного обладнання в США, у третіх країнах та інвестиції у виробництво зброї самою Україною.

Це вже третій пакет допомоги після ухвалення закону Конгресом три тижні тому. Вільям Померанц, зауважує: якщо США зможуть швидко надати ці ресурси, то Україна зможе сама виготовляти необхідну військову техніку, щоб підтримувати зусилля на полі бою, і не чекати на допомогу від інших країн.

“Це дуже важлива подія. Однак швидкість має суттєве значення, і це буде головним визначальним фактором успіху”, — вважає він.

Стратегія перемоги України чи стратегія невиграшу Росії

За словами Джона Гербста, наразі головною проблемою відносин України та США є відсутність чіткої стратегії перемоги Києва.

“Немає іншої стратегії, крім як переконатися, що Росія не переможе і не підриватиме інтереси США. Вони реагують спонтанно. Поки це працювало нормально, але це не далекоглядно. І це створило проблеми і для адміністрації, і для США, і для України”, — пояснює експерт.

Погляд з Вашингтона дуже наївний, і я думаю, що нам потрібно прокинутися, адже ми перебуваємо у ключовому моменті війни.

“Рада нацбезпеки не вірить в українську перемогу. Вони хочуть дати Україні необхідну зброю, щоб вона могла домовитися про кращу угоду за столом переговорів. Але світ влаштований не так. Погляд з Вашингтона дуже наївний, і я думаю, що нам потрібно прокинутися, адже ми перебуваємо у ключовому моменті війни”, — додає Гарінг.

Водночас закон про фінансування допомоги Україні вимагає від адміністрації представити свою стратегію перед Конгресом. Крайній строк, коли посадовці повинні це зробити — 8-го червня.

“Я дуже хочу, як думаю, і всі українці, побачити, що адміністрація Байдена вважає перемогою. Це кордони 1991 року? Чи включає вона Крим? Чи йдеться про членство в НАТО до закінчення війни? Це деталі, на які, я думаю, ми всі чекаємо відповіді”, — підсумовує експертка.

До статті долучилися Тетяна Ворожко та Юлія Ярмоленко.

Реакція на виступ Блінкена з гітарою в Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00

  • 16x9 Image

    Марія Ульяновська

    Журналістка та режисерка документальних фільмів. На Голосі Америки веду програму “Час-тайм”. Розповідаю про російські воєнні злочини, правосуддя, антикорупцію, українську та американську політику. Знімаю людяні історії.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG