Спеціальні потреби

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган мав зустріч з Володимиром Путіним


Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Путін
Реджеп Таїп Ердоган і Володимир Путін

Російські експерти вважають, що стрімке зближення з Росією викликане непорозуміннями у відносинах Туреччини і Заходу.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що розпочався дуже відмінний період у відносинах його країни з Росією. Він заявив про це після зустрічі в Санкт-Петербурзі з російським президентом Володимиром Путіним. Ердоган звернувся до Росії після критики з боку Заходу у зв’язку зі спробою державного перевороту і після збиття торік російського літака неподалік сирійського кордону.

«Ваш візит сьогодні, незважаючи на важку ситуацію щодо внутрішньої політики, вказує на те, що всі ми хочемо розпочати діалог і відновити відносини між Росією і Туреччиною» - сказав Путін Ердогану.

Спочатку Ердоган і Путін розмовляли у вузькому колі, після чого відбулися переговори за участю делегацій обох країн.

«Цей візит має велике значення для обох лідерів, оскільки їм обом доводиться вести жорсткі переговори з Заходом. Зокрема Путіну – про санкції і нормалізацію відносин, про повернення до ситуації, коли справи ведуться в звичайному порядку» – говорить Олександр Баунов з Московського центру Карнеґі.

«Після придушення перевороту Ердоган зіткнувся з великою критикою з боку західних політиків, журналістів і ЗМІ, – продовжує Баунов. – Для нього переговори – це демонстрація того, що він може зблизитися з Росією і віддалитися від Заходу».

Критика Заходу на адресу Ердогана з приводу масових репресій щодо його опонентів після спроби перевороту привела його в лють.

У той же час Москва поспішила засудити путчистів.

В результаті спроби перевороту, зробленої деякими військовими, загинуло понад 270 осіб. Ердоган звинуватив в організації перевороту турецького проповідника, який проживає у вигнанні в США.

Ердоган розцінив реакцію Заходу як зраду, вважає провідний науковий співробітник Московського державного інституту міжнародних відносин Віктор Мізін.

«Він вирішив зробити щось на кшталт "повороту на Схід" і розвивати відносини з такими країнами, як Азербайджан, Іран, Казахстан», – каже Мізін.

Але в тактичному відношенні – і не тільки для Туреччини – найбільш значущими є зв’язки з Росією.

«Тепер для Росії дуже важливо розгорнути цю країну, яка в минулому була частиною передового загону НАТО в боротьбі з Радянським Союзом, і де розміщені численні засоби розвідки або радари для спостереження за російськими військовими. Розгорнути її до Росії і відновити добрі відносини», – каже Мізін.

Інцидент з літаком

Переговори є першою зустріччю двох лідерів, після того як відносини між Москвою і Анкарою затріщали по швах через інцидент з російським бомбардувальником, збитим турецькими військовими на кордоні з Сирією в листопаді минулого року.

Очікується, що на переговорах віч-на-віч у Санкт-Петербурзі Путін і Ердоган зосереджують увагу на відновленні економічних зв’язків, які були обірвані після того, як турецький винищувач F-16 збив російський Су-24. Тоді один з пілотів загинув, ще один російський військовослужбовець був убитий в ході пошуково-рятувальної операції.

Результатом інциденту стало перекладання провини один на одного, російські санкції і побоювання можливого більш масштабного конфлікту між Росією і країною-членом НАТО. Москва звинуватила Анкару в підтримці тероризму, а Туреччина Росію – в порушенні її повітряного простору та нанесенні бомбових ударів по цивільних цілях в Сирії.

Але несподівано швидке відновлення відносин відбулося в кінці червня, коли Ердоган вибачився, яких довгий час вимагала Москва, і висловив співчуття сім’ям двох пілотів в листі Путіну. Нещодавно турецький лідер звинуватив пілотів F-16 в причетності до перевороту. Вони були заарештовані.

На думку політологів, хоча різкий розворот Ердогана на 180 градусів був викликаний економічними збитками через втрату торгівлі з Росією, тертя із західними союзниками в Європі і США прискорили особисту зустріч з Путіним.

У Туреччині звучать окремі заклики до Анкари замінити зв’язку з США і ЄС стратегічним партнерством з Росією, але вони навряд чи стануть популярними.

«У той же самий час навряд чи можна розраховувати на те, що Туреччину виключать з НАТО, як пропонують деякі американські експерти, особливо з консервативної сторони, оскільки в стратегічному плані Туреччина занадто важлива», – каже Мізін.

Дивіться також: Ось так ветеранів з протезами наближають до повного відновлення у Львові

Ось так ветеранів з протезами наближають до повного відновлення у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

XS
SM
MD
LG