Спеціальні потреби

Прогноз економічної погоди: кризові хмари все ще над Європою


Брюссель – Європейська економіка цього року продовжує сповільнення. Такі перспективи їй пророкують провідні експерти та аналітики об’єднаної Європи. У п’ятницю свої традиційні весняні прогнози має оприлюднити і комісар ЄС із валютної та економічної політики Оллі Рен. Із огляду на проблемний стан у сфері промислового виробництва та небувале безробіття, від якого потерпає співдружність, його звіт, вочевидь, не стане приводом для особливої радості.

В економіці співдружності європейських держав кращі часи ще не настали, бо рецесія продовжує свою переможну ходу. Місцеві засоби масової інформації щодня повідомляють про все нові й нові закриття заводів та підприємств, скорочення виробництва й товарообігу, а також про спад обсягів споживання.

Згідно із останнім звітом данського Саксобанку, за перше півріччя 2013-го року економічне виробництво ЄС скоротилося ще на один відсоток і така тенденція зберігатиметься до кінця року. На одну з основних причин економічної стагнації нещодавно вказав голова Європейської ради Герман Ван Ромпей, для якого порятунком від кризи залишається створення європейського банківського союзу.

«Я особливо занепокоєний фінансовою роздрібненістю та складним доступом до кредитів у державах, які найбільше постраждали від кризи, – каже Герман Ван Ромпей. – Тільки повноцінний банківський союз дозволить нам розірвати це зачароване коло».

Тим часом, Стін Жакобсен, головний економіст Саксобанку, який щороку робить свої прогнози розвитку економіки у Європі та світі, вважає, що не євроустанови, а окремі держави самі мають знайти вихід із глухого кута. Його нинішнє бачення ситуації таке: європейцям бракує уяви та ініціативи для економічних перетворень. А одним із гальмівних елементів, що призводить до безпорадності Євросоюзу, є надмірна зосередженість на заощадженнях та державних боргах.

Покращення прийде пізніше – експерти

Втім, голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу ось вже цілий останній рік невтомно намагається розвіяти такі думки.

«Наша політика не є сконцентрованою тільки на виправленні розхитаних державних фінансів. Хоча це важливо, бо це питання довіри, – щойно заявив він у Брюсселі. – Саме надмірні борги призвели до нинішньої жахливої ситуації, яка створює соціальну напругу. Однак, треба рушити далі цієї політики, реформуючи нашу економіку задля конкурентності, а також за короткий період треба відновити довіру, зокрема, в ім’я молоді та задля інвестицій».

А тим часом, нинішні прогнози Єврокомісії щодо економічного розвитку у цьому році, не обіцяють добрих новин. Хоча експерти кажуть, що ситуація покращиться наступного року. Зокрема, через здешевлення газу, завдяки енергії сланців. Аналітики схильні вважати, що якщо італійська та іспанська економіки незабаром пришвидшать свої темпи, то сумніви викликає економіка Франції, уряд якої засвідчує неспроможність проводити необхідні реформи.

Економічна картина Європейської спільноти стане яснішою наприкінці місяця: 29-го травня Єврокомісія має оприлюднити свої рекомендації для кожної з 28-ми держав ЄС, включно із Хорватією, яка набуде членства цього літа.


Передрук з "Радіо Свобода"
XS
SM
MD
LG