Спеціальні потреби

Роботи у небі – нова технологія в оборонній стратегії США


Роботи у небі, а точніше безпілотні літаки-дрони, створюють революцію у галузі того, як Сполучені Штати ведуть війну. Адже Америка наразі відводить цим літакам дедалі важливішу роль.

«Важко уявити собі, що краще може мінімізувати загибель цивільних, ніж безпілотний літак».
Джон Бреннан
США мають на озброєнні приблизно 10 тисяч безпілотних літаків. Нерозголошену кількість дронів також має і ЦРУ. Саме один з літаків цього управління, під час чергового авіарейду нещодавно убив другого за впливовістю лідера аль-Кайди. Пакистан виступив категорично проти використання дронів над своєю територією. Втім, як каже міністр оборони Леон Панетта, США не мають наміру припиняти використовувати їх проти терористів:

«Ми чітко пояснили Пакистанові, що США будуть захищати себе від потенційних нападників. І ми так і робимо. Ми знайшли лідера аль-Кайди і ефективно його знищили».

Утримувати дрон на балансі коштує порівняно недорого. Такий літак наносить точні удари. До того ж відсутнім є фактор ризику життю пілота, адже управління дроном здійснюється з американської бази у США за кілка тисяч кілометрів. У час бюджетних скорочень та на фоні загальної втоми від війн в американському суспільстві, адміністрація Обами покладає великі сподівання на дрони, як нову технологію в своїй оборонній стратегії.

Дехто каже, що революція у військовій сфері відбувається вже сьогодні. Невеликий розмір дронів і їх ефективність зробили ці апарати ключовими інструментами як американської армії, так і спецслужб. Джон Бреннан є головним радником президента Обами з питань контр-тероризму:

«Важко уявити собі, що краще може мінімізувати загибель цивільних, ніж безпілотний літак»?

"Ви не повинні убивати невинних людей", - заявляють протестуючі.

Вони кажуть, що дрони не такі вже й безпечні. І від їх авіаударів загинуло чимало цивільних. Просто смерть цих людей намагаються приховати. А, американці стають більш черствішими на війні.

«Найбільша етична проблема з дронами це те, що вони перетворили убивство на звичайну справу», - зазначила активіст проти використання дронів Медеа Бенджамін.

Для американських лідерів, дрони довели свою ефективність і є технологією майбутнього. Активісти ж вимагають накласти мораторій, поки не будуть запроваджені закони, які чітко регулюватимуть використання цих нових технологій і триматимуть їх під контролем.
XS
SM
MD
LG