Спеціальні потреби

США допомагають відроджувати традиційні ремесла кримських татар


Їх виготовляли тисячі років, традиції ткання килимів у кримськотатарських родинах передавалися по жіночій лінії з покоління в покоління. В період розквіту Кримського ханства в містах півострова численні цехи робили їх на продаж. Але в радянські часи, коли цілий народ переселили до Узбекистану, секрети мистецтва ткання килимів майже втратили, розповідає художник і етнограф Мамут Чурлу: «Було втрачено все, і техніку, і технології виробництва килимів. Залишалися останні носії технології ткацтва. Одна чи дві бабусі в Криму знали, як це робити».

Саме тоді, каже Чурлу, вдалося переконати американський фонд фінансово підтримати ідею відродити старовинне мистецтво. «Ми за допомогою фонду закупили верстати, зібрали в Судаку тих, хто хотів навчитися ткати. Ми їх навчили і технології ткацтва, і фарбування, як розподіляти кольори, які повинні бути орнаменти в килимах. Ми зробили колосальну роботу і отримали декілька десятків людей, які вміють ткати», – згадує він. В той час, на початку 90-их, жінкам, які поверталися із вигнання, було великою вдачею знайти роботу в Криму.

Юлія Тулупова одна з тих, хто освоїв старовинну техніку. Вона народилася на Київщині і лише десять років тому переїхала до Бахчисарая. Взявши за основу традиційний кримськотатарський орнамент і символіку, вона намагається подати їх у сучаснішій формі:

«В традиційному кримськотатарському мистецтві таких декоративних панно не було. Помешкання прикрашали рушниками. У мене з’явилася ідея зробити щось татарське для сучасних інтер’єрів. Тому я збільшила розміри полотен і використала сучасну подачу традиційних татарських орнаментів».

Над полотном «Гранат», який у східному мистецтві є символом достатку, Тулупова працювала майже місяць. Вправній ткалі, щоб зробити традиційний килим, треба не менше тижня. Як і в старовину, все робиться вручну і з натуральних матеріалів, навіть фарби виготовляють з рослинних барвників. У традиційному кримськотатарському мистецтві є багато схожого з українськими орнаментами і символікою. Однак, їх не сплутати, каже директор з комунікацій Агентства США з міжнародного розвитку Ольга Мирцало:

«Їхня символіка трохи інакша. І кольори у них веселіші. Вони бачать світ набагато яскравішим. Це не чорне і червоне, не зелене і жовте, як на Західній Україні, на Івано-Франківщині. Це різномаїття фарб і абсолютний вибух веселки».

Американські експерти допомагають митцям не тільки відроджувати традиції. Разом вирішували, як популяризувати національні ремесла через виробництво сувенірів, розповідає посол США в Україні Джон Теффт.

«Ці митці допомагають відроджувати унікальний вид кримськотатарського мистецтва. Саме такі речі здатні привабити на півострів туристів. Крим знаменитий не тільки пляжами. Знайомство з самобутньою культурою кримських татар залишить незабутні враження. Кожного разу відвідуючи Крим, я продовжую дивуватися цими скарбами. І ми хочемо допомогти кримчанам зберігати і розвивати свої надбання.

Сприяння кримськотатарській культурі і традиціям – лише частина допомоги, яку Сполучені Штати надають Криму. Крім цього Агентство США з міжнародного розвитку підтримує зусилля громади на залучення інвестицій і створення робочих місць.

XS
SM
MD
LG