Спеціальні потреби

Корупція поширена в усіх країнах Європейського Союзу


Корупція коштує країнам Європейського Союзу понад 160 мільярдів доларів щороку, що підриває зусилля для виходу з економічної кризи. Докладніше про результати першого в ЄС опитування щодо корупції та її вплив на бізнес і громадян у репортажі Лізи Брайант з Парижа.

Понад три чверті європейців вважають, що в їхній країні поширена корупція і, як здається, їх побоювання, можливо, виправдані. У своєму першому звіті про корупцію в ЄС, виконавчий орган цього блоку Європейська комісія вказує, що корупція стосується багатьох аспектів повсякденного життя, від державних контрактів до фінансування політичних партій.

Представляючи основні висновки на прес-конференції в Брюсселі, єврокомісар з внутрішніх справ Сесілія Мальстрем заявила, що щорічно корупція коштує, ймовірно, понад 120 мільярдів євро, тобто близько 161 мільярда доларів. Вона сказала, що це завдає болючого удару зусиллям цього блоку вийти з економічної кризи:

«З доповіді чітко виникає, що рівень корупції різний у кожній державі, але що вона впливає на всі членські держави. Насправді немає вільних від корупції держав».

Доповідь грунтується на сприйнятті корупції та досвіду з боку громадян і компаній у країнах ЄС. У той час, як не сказано, в котрій із 28 країн блоку найбільша корупція, все-таки говориться про дуже відчутне сприйняття, що корупція найвища в таких країнах, як Греція, Іспанія, Італія та Чехія.

Щонайменше один на 12 європейців кажуть, що вони були жертвами або очевидцями корупції за останні 12 місяців. І 40 відсотків компаній ЄС вважають корупцію проблемою у веденні бізнесу.

Хоча в доповіді говориться, як країни можуть боротися з корупцією – і пропонуються приклади передової практики – це не заклик до санкцій чи правових реформ. Але Мальмстрем вважає, що це викличе обговорення і заходи серед держав-членів:

«Звичайно, для для викорінення корупції потрібно більше, ніж доповідь. Однак, у час, коли ми шукаємо виходу з економічної кризи, це може бути одним з інструментів. Ми не можемо дозволити, щоб зволікати... це занадто багато коштує».

Організація, що бореться з корупцією, Transparency International, називає доповідь комісії «важливим першим кроком», але офіс високого посадовця ЄС Карла Долана вважає, що можна було б піти далі:

«Цікаво, що тут немає розділу про корупцію в установах ЄС... дивлячись на такі речі, як обертові двері, лобіювання, державні закупівлі – всі з яких є великими для самих інститутів ЄС».

У квітні організація Transparency International оприлюднить свою власну доповідь про корупцію в інститутах Європейського Союзу.
XS
SM
MD
LG