Спеціальні потреби

Гілларі Клінтон витримала 11-годинний допит


Гілларі Клінтон
Гілларі Клінтон

Слухання в справі нападу на американське консульство у Бенгазі, на якому Гілларі Клінтон виступала єдиним свідком, перетворилися на їй президентську платформу.

Цей тиждень є вкрай важливим, якщо не визначальним для кандидатки в президенти США від Демократичної партії – Гілларі Клінтон. Відповідно до опитувань, саме за нею закріпилася першість серед виборців, що є симпатиками Демократичної партії. До того ж, чи не єдиний політик-однопартієць, який міг скласти Клінтон серйозну конкуренцію на виборчих перегонах – віце-президент США Джозеф Байден – офіційно заявив: балотуватися не буде.

Всі ці радісні сигнали для Клінтон могло затьмарити одне «але». Над її головою дамокловим мечем нависли вкрай незручні для неї слухання Спеціального комітету Палати представників. Останній розслідує обставини нападу на консульство США в Бенгазі, що стався 11-го вересня 2012 року й забрав життя чотирьох американців, включно з послом США Крістофером Стівенсом.

Комітет складається із семи республіканців й п’яти демократів, але очолюють його республіканці, які мають більшість у Палаті представників. І саме вони обвинувачують Гілларі Клінтон у тому, що перебуваючи на посаді держсекретаря США, для переписки вона користувалася особистим сервером, а не сервером Держдепартаменту, й самим лиш цим могла поставити під загрозу безпеку країни в цілому, й безпеку дипломатів із Бенгазі, зокрема. Республіканці намагалися довести, що Клінтон проігнорувала запити посла про посилення безпеки дипломатів у Лівії і не виконала своїх службових обов’язків.

Але були в комітеті й прихильники Гілларі, зокрема демократи, що закликали припинити політичний футбол й безпідставні звинувачення.

За майже три роки натепер вже відбулося сім розслідувань ініційованих Конгресом у цій справі. Свого часу на питання про Бенгазі Клінтон відповідала, не стримуючи свій гнів.

«Чи це сталося через якийсь протест, чи тому що хлопці однієї ночі на прогулянці вирішили, що непогано було б убити трохи американців – яку різницю це має зараз?», – волала вона ще кілька років тому.

У четвер питання про Бенгазі Гілларі Клінтон задавали впродовж 11 годин. Але екс-держсекретар трималася не лише спокійно, а навіть упевнено. Вона навіть не думала виправдовуватись.

«Я мала більше безсонних ночей, ніж усі ви разом узяті. Я ламала голову думками про те, що можна було зробити інакше», – заявила Гілларі Клінтон на слуханнях у Спеціальному комітету Палати представників з питань Бенгазі.

Цей комітет витратив 17 місяців та 4,7 мільйона доларів платників податків, провели ми чотири слухання й опитали 54 свідків
Елайджа Каммінґс

Те, що ці слухання почалися в розпал передвиборчої президентської кампанії й могли б серйозно вдарити по іміджу Клінтон, багато хто й серед демократів, й навіть серед опонентів Клінтон республіканців, бачив сплановану закономірність. Сама Клінтон звинувачувала республіканців, у тому, що розслідування затіяне ними, відбувається не стільки заради американців, які загинули під час нападів у Бенгазі, як задля зменшення її рейтингу в президентських перегонах. Відкриваючи слухання, голова комітету конгресмен-республіканець Трей Ґауді поспішив переконати її у зворотному.

«Пані секретар, я розумію, що є люди з обох партій, які кажуть, що це розслідування націлене проти вас. Дозвольте мені завірити вас, що це не так – і пояснити – чому це не так. Це розслідування про чотирьох наших співгромадян, які були вбиті коли працювали на цю країну, перебуваючи поза її межами. Це розслідування про те, що сталося – перед, під час, і після нападу, який їх убив», – заявив Ґауді.

Я мала більше безсонних ночей, ніж усі ви разом узяті. Я ламала голову думками про те, що можна було зробити інакше
Гілларі Клінтон

Слухання перетворились на справжній театр – із демонстрацією стосів із роздруківок листів Клінтон й питань про те, чому екс-держсекретар не посилила охорону дипломатів у Лівії. Але були в комітеті й прихильники Гілларі.

«Цей комітет витратив 17 місяців та 4,7 мільйона доларів платників податків, провели ми чотири слухання й опитали 54 свідків. Так, ми отримали деякі нові листи від колишнього державного секретаря Клінтон, покійного посла Стівенса та інших. І так ми – провели деякі нові інтерв’ю, але ці документи, й свідчення (…) не змінюють висновків попередніх восьми розслідувань», – заявив член Спеціального омітету з розслідування нападу на консульство у Бенгазі, Елайджа Каммінґс.

На ранок наступного дня американські ЗМІ заявили – слухання не зашкодять репутації Клінтон, більше того – Гілларі перенесла їх так мужньо й гідно, що залу, в якій її допитували, перетворила на президентську платформу. І хоча Федеральне бюро розслідувань США ще продовжує вивчати її листи, справа Бенгазі навряд чи стане тим каменем, який зіб’є Гілларі Клінтон з її шляху до президентського крісла.

Дивіться також: Свобода слова зникає, коли журналісти стають "бійцями інформаційної війни" - спів-засновник Hromadske International

  • 16x9 Image

    Тетяна Харченко

    Має більш ніж 16-річний досвід у журналістиці. Починала з роботи кореспондентки на радіо «Континент» у Києві. Відтоді працювала журналісткою на телеканалі СТБ, а також у виданнях: «Україна молода», «Газета по-українськи», «Новинар»; спеціальною кореспонденткою і текстовою редакторкою ранкових випусків телеканалу СІТІ, оглядачкою та головною редакторкою сайту «Медіа Бізнес»; дописувала для National Geographic Україна.

    Має дві вищі освіти – за першою – фольклористка й викладачка української мови та літератури. Диплом режисерки документального кіна отримала як стипендіатка програми Fulbright, в американському університеті Wake Forest, що у Північній Кароліні.

    Є авторкою кількох документальних короткометражних фільмів, два з яких – «Пісні надії» та «Солдат-метелик» – були показані на американських кінофестивалях: RiverRun International Film Festival та Princeton Film Festival. З «Голосом Америки» була від весни 2014 року до осені 2017 року. Працювала як відеооператорка, журналістка та продюсерка. Відзняла серію сюжетів про українську діаспору в США з Бостона, Нью-Йорка, Парк-Сіті, Балтимора, Вашингтона, Арлінгтона, Нью-Джерсі та Лос-Анджелеса.       

XS
SM
MD
LG