Спеціальні потреби

У Бірмі послаблюється цензура


Диктатура, яка править Бірмою багато десятиліть, пішла на пом’якшення політичного режиму. Спраглі до свободи бірманці з обережністю сподіваються, що зможуть вільніше жити та творити. Дарко Сі лідер музичної рок-групи у Рангуні уже сім років. Він каже, що не певний, якими будуть нові правила відділу цензури, який перевіряє творчі доробки митців Бірми перед тим, як вони виходять на суд громадськості.

«Це забере певний час, поки ситуація зміниться. Вони спростили трохи правила, але багато з абсурдних правил таки залишились», - каже він.

Відділ цензури підпорядковується міністерству культури Бірми. Урядові цензори перевіряють творчість митців на предмет їх відповідності «традиційним цінностям». У минулому цензори забороняли пісні про політику, алкоголь та поцілунки. Дарко Сі каже, що з його минулого альбому вирізали цілу пісню, у якій він говорив про проблему примусової проституції. Поки він не певний, що очікувати від нової влади.

«Відверто кажучи я думаю, що це залежить від їх настрою. Вони ж також люди. Багато залежить від особи, яка перевіряє твою поезію. Ми молимось Будді, прошу не дай їм зруйнувати мою музику», - говорить музикант.

Дарко та його дружина Емелі, яка є танцюристкою, власники маленької крамниці з пошиття одягу, де вони працюють протягом тижня, щоб сплачувати рахунки. Але Дарко сподівається в скорому часі займатися лише музикою. Група Дарка «Побічний ефект» виступає перед прихильниками під час популярних концертів під відкритим небом. За словами Дарка, його група аполітична але він все ж хоче змусити слухачів думати.

«Важливо і корисно не лише піддавати сумніву дії уряду, але й змушувати людей думати. У цьому ми бачимо свою роль», - говорить він.

Дарко каже, що сьогодні Бірма змінюється, і він отримує від цього насолоду:

«Ці часи змін відбиваються на мені. Ми не певні, що ми справді вільні з точки зору власного волевиявлення. Я не знаю, це дуже дивний час. Тому побачимо, час покаже».

Як і багато інших музичних груп у Бірмі, «Побічний ефект» сподівається, що в країні з’явиться більше свободи, і що вони можуть здобути ширшу популярність. Група уже використовує для своєї промоції соціальні мережі і чекає часів, коли творчість рок-музикантів Бірми стане популярною за межами країни.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG