Спеціальні потреби

Якщо #блуждающийтанк український, то це порушення закону - нардеп, правозахисник


Танк сепаратистів у Луганську. Січень 2015-го
Танк сепаратистів у Луганську. Січень 2015-го
Якщо повідомлення про #блуждающийтанк відповідають дійсності, і розстріли вантажівок контрабандистів здійснює українська сторона, то такі дії виходять за межі законів України. Про це "Голосу Америки" заявили у коментарях нардеп України від "Народного фронту" Леонід Ємець, а також представник української правозахисної організації, який побажав лишитись анонімним.
"Кожен громадянин, свідомий, законослухняний у випадку, якщо виявить контрабандну продукцію, або процес контрабанди, має вчинити усі необхідні, передбачені українськими законами дії, щоб цю контрабандну продукцію зупинити. У випадку, якщо хтось використовує для цього засоби, які перевищують надані громадянину повноваження - то це теж відповідальність (за законом - прим.)", - розповів "Голосу Америки" народний депутат Леонід Ємець, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя.

Водночас він наголосив, що "через кордон військових дій не може просто так рухатись товарооборот. Якщо це відбувається, то хтось вчиняє злочини і вони повинні бути зупинені".

Інший співрозмовник "Голосу Америки", представник української правозахисної організації, на правах анонімності заявив, що має сумніви, що будь-хто в українській владі міг би піти на цілеспрямований розстріл контрабандних вантажів.
"Якби було встановлено на якомусь етапі, що у таких випадках мав місце чийсь намір з боку українських правоохоронних органів, я більш ніж впевнений, що ця людина стала би фігурантом розслідування і ймовірно потрапила б до в'язниці та втратила посаду. Однозначно, громадськість таку людину засудила б", - заявив представник правозахисної організації.

Співрозмовник "Голосу Америки" також відзначив, що повідомлення про #блуждающийтанк походять від людей, які люблять попіаритись і яких використовують для злиття недостовірної інформації.

"Якщо слідкувати за тим, що зливається через цих осіб, то бувають випадки, коли інформація недостовірна і люди, які її поширили, пізніше її корегують, виправляють", - відзначив співрозмовник.

"Голос Америки" звернувся за коментарем з приводу #блуждающийтанк до радника Петра Порошенка Юрія Бірюкова, який є одним із популяризаторів хештегу #блуждающийтанк та часто публікує схвальні повідомлення про знищення техніки та вантажів контрабандистів.
У своїх Facebook постах Бірюков приписує танк сепаратистам, але при цьому погрожує ним контрабандистам і допускає репліки, які можна інтерпретувати, як визнання того, що знищенням контрабандних вантажів займається саме українська сторона.
"Товарищі власники фур та інших вантажівок, які бажають підзаробити на перевозці контрабанди. Нас мандрівний так не підкупити, м̶и мандрівний танк байдужі до ваших покровителів , м̶и мандрівний танк будемо вас тепер ПОСТІЙНО підривати усілякі ваші машинки. Зрозуміло, негідники - ПОСТІЙНО!", - писав Бірюков в одному з постів.
Водночас у розмові із «Голосом Америки» Бірюков заперечив, що #блуждающийтанк контролює українська сторона. В одному випадку він приписав танк сепаратистам, в іншому порадив звернутись за коментарем до танкістів.
"Ми не знаємо, ми люди законослухняні", - сказав Бірюков.
"Голос Америки" також звернувся за коментам з приводу ситуації із танком до волонтера Романа Доніка, який також часто розміщує на Facebook повідомлення про #блуждающийтанк.
Донік відзначив, що українська сторона намагаєтсья боротись із контрабандою "усіма доступними способами".
"Намагаємося боротись законним, наскільки це можливо", - сказав Донік.
"Коли закони не працюють, повинна бути хоч якась справдливість", - додав він.
Волонтер також відзначив, що контрабанда розкладає українську армію.
"У нас немає чіткого визначення контрабанди, адже взагалі це те, що із порушеннями перетинає кордон, а кордону у нас немає, у нас "лінія розмежування". Але всі ці вантажі ідуть із порушеннями, не мають дозвольних документів, тому компанії, чи люди, які це роблять на кожному блокпосту платять гроші, дають хабарі. Немає такого блокпосту, який би проїхали без хабаря. Зрозуміло, це дуже погано. У нас війна", - розповів Донік.
За словами Доніка проблема з контрабандою існує по всій довжині лінії розмежування між сторонами конфлікту.
Волонтер також відзначив, що хабарництво з боку військових завдає шкоди армії.
"Якщо по доброму то у таких випадках потрібен трибунал, але не знаю, як буде. Ми розуміємо, що боротись із цим важко через низьку мотивацію військових... Хоча не можна сказати, що військові зовсім бідні. Зараз у зоні АТО отримують по 6-8 тисяч гривень, а хтось і по 10 тисяч. Не думаю, що більшість солдатів стільки заробляли у цивільному житті", - розповів Донік.
Натомість Юрій Бірюков відзначив у розмові із "Голосом Америки", що контрабандисти отримують колосальні прибутки.
"Контрабанда продуктів по рентабельності знаходиться на рівні із продажем наркотиків", - заявив Бірюков.
Бірюков також відзначив, що щодня на лінії розмежування затримуються десятки вантажівок.
"Ніхто не забороняє доставляти туди продукти харчування, чи робити це на комерційній основі, але треба реєструватись в Україні, платити податки, вірно оформлювати вантажі. А коли намагаються фуру навантажити під дах і проїхати польовими дорогами, це вже контрабанда", - заявив Бірюков.

Дивіться також: Путін ніколи не переможе США і треба йому нагадати про це - конгресмен США

Путін ніколи не переможе США і треба йому нагадати про це - конгресмен США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:20 0:00

Відео - найголовніше

Луганська філармонія у Львові. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:48 0:00
XS
SM
MD
LG