Спеціальні потреби

“Не можна мати обидва варіанти одночасно”: Блінкен про бажання Китаю і досягнути миру в Україні, і постачати технології Росії


Держсекретар США Ентоні Блінкен виступає під час Всесвітнього економічного форуму в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 29 квітня 2024 року. (Фото: EVELYN HOCKSTEIN / AFP)
Держсекретар США Ентоні Блінкен виступає під час Всесвітнього економічного форуму в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, 29 квітня 2024 року. (Фото: EVELYN HOCKSTEIN / AFP)

Держсекретар США Ентоні Блінкен розкритикував Китай за постачання товарів й технологій подвійного призначення російському оборонному сектору, зазначивши, що Пекін не може одночасно прагнути припинення війни та покращення відносин з Європою й постачати товари, які, за його словами, сприяють “найбільшому виклику європейській безпеці з часів закінчення холодної війни”.

Виступаючи на Всесвітньому економічному форумі в Саудівській Аравії 29 квітня, Блінкен сказав, що США підходять до відносин з Китаєм “з позиції сили”, а свої застереження щодо підтримки Росії держсекретар висловлював безпосередньо президенту Сі Цзіньпіну та міністру закордонних справ Вану Ї.

“Ми взаємодіємо з Китаєм від початку російської агресії проти України й закликаємо їх не надавати Росії зброю, озброєння, які підживлюють агресію. І я вважаю справедливим сказати, що Китай безпосередньо не постачав Росії зброю, ракети, боєприпаси”, - зазначив Блінкен.

“Проте те, що робить Китай, полягає в наданні неоціненної підтримки оборонно-промисловій базі Росії, яка допомагає Росії протистояти величезному тиску, який чиниться через санкції, експортним обмеженням та іншим заходам”, - додав він.

Так, Росія масово експортує верстати, мікроелектроніку й оптичні прилади з Китаю. За словами Блінкена, 70% верстатів та 90% мікроелектроніки, які надходять до Росії, постачаються з Китаю. Це дозволило Росії за останній рік виробляти боєприпаси, ракети, танки та бронетехніку швидшими темпами, ніж будь-коли у сучасній історії, включно з часами Радянського Союзу та холодної війни.

“Це створює дві проблеми. Це дає можливість Росії продовжувати агресію проти України. Отже, це увічнює війну, про яку Китай заявляє, що хотів би її завершення, як і всі ми”, - зазначив Блінкен.

“Але, по-друге, це також дозволяє Росії відновити оборонно-промислову базу, яка, як глибоко стурбовані країни Європи, буде спрямована проти них після України”.

Коментарі Блінкена прозвучали за кілька днів після закінчення його чергового візиту до Китаю, під час якого – попри загальне потеплішання у стосунках між Вашингтоном і Пекіном – держсекретар висловив незадоволення США щодо підтримки Китаєм Росії та намагався переконати китайське керівництво припинити постачання китайськими компаніями технологій і товарів подвійного призначення до Росії - або ж ризикувати потрапити під тягар нових американських санкцій.

Як повідомляв раніше Голос Америки, на пресконференції в Пекіні Блінкен не деталізував можливі заходи, зазначивши лише, що Сполучені Штати вже ввели санкції проти понад 100 китайських організацій.

“Ми готові діяти, вживати додаткових заходів, і я це дуже чітко сказав на сьогоднішніх зустрічах”, - зазначив він.

Як також повідомляв Голос Америки, серед заходів США ймовірно розглядають санкції проти китайських банків, однак, наразі не планують їх запроваджувати через можливі наслідки для світової економіки.

“Ми прямо сказали Китаю, якщо це продовжуватиметься, це вплине на відносини між США та Китаєм. Ми не будемо сидіти осторонь і говорити, що все гаразд, якщо наступ Росії продовжиться і вона завоює додаткову територію в Україні”, – сказав заступник держсекретаря Курт Кемпбелл раніше у квітні, повідомляє видання The Hill.

Водночас під час розмови на Всесвітньому економічному форумі у понеділок Блінкен відмовився коментувати, якою, на його думку, буде реакція Китаю на ці заклики США. Натомість він запропонував “зачекати й побачити”, додавши, що важливо те, що Китай отримує подібні заклики й застереження безпосередньо від європейських країн та лідерів.

“У той самий час, коли Китай прагне покращити відносини з країнами Європи, він також підживлює найбільший виклик європейській безпеці з часів закінчення холодної війни. Як я сказав своїм китайським колегам, ви не можете мати обидва варіанти одночасно”, - заявив Блінкен.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG