Спеціальні потреби

Блінкен застеріг Китай від підтримки російської війни


Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрічається з президентом Китаю Сі Цзіньпіном у Домі народних зборів 26 квітня 2024 року в Пекіні.
Державний секретар США Ентоні Блінкен зустрічається з президентом Китаю Сі Цзіньпіном у Домі народних зборів 26 квітня 2024 року в Пекіні.

Державний секретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю висловив "серйозне занепокоєння" підтримкою Китаєм російської оборонної промисловості, попередивши китайських лідерів, що Вашингтон може запровадити через це санкції.

Блінкен заявив про це в Пекіні після зустрічей з президентом Китаю Сі Цзіньпіном та іншими високопосадовцями Китаю. На зустрічах йшлося про широке коло суперечок між двома державами.

За словами американських посадовців, головним питанням порядку денного Блінкена було надання Китаю таких товарів, як мікрочипи, верстати та інші предмети, які Росія використовує, щоб виробляти зброю для війни проти України.

"Я сказав Сі, якщо Китай не розв'яже цю проблему, це зробимо ми", - сказав Блінкен. Протягом тижнів офіційні особи США натякали на подальші санкції, спрямовані на те, щоб обмежити поставки Китаєм Росії товарів подвійного призначення, які, на думку Вашингтона, вплинули на хід війни Москви проти України.

Однак невідомо, як далеко піде Вашингтон, адже відключення великих китайських банків від фінансової системи США також може завдати шкоди економіці США та світовій економіці.

На пресконференції в Пекіні Блінкен не деталізував можливі заходи, зазначивши лише, що Сполучені Штати вже ввели санкції проти понад 100 китайських організацій.

"Ми готові діяти, вживати додаткових заходів, і я це дуже чітко сказав на сьогоднішніх зустрічах", - зазначив він.

Китай виступив на захист своєї позиції щодо Росії, заявляючи, що він здійснює лише звичайний економічний обмін із торговим партнером.

У своєму публічному виступі в п'ятницю Сі не згадав російсько-українську війну. Натомість він акцентував увагу на необхідності покращення американсько-китайських зв’язків.

"Китай і Сполучені Штати повинні бути партнерами, а не суперниками; допомагати один одному досягати успіху, а не шкодити одне одному; шукати точки дотику і зберігати розбіжності, а не брати участь у жорстокій конкуренції", - сказав Сі.

Зустріч Блінкена з Сі не оголошували заздалегідь, але багато хто очікував, що вона відбудеться.

Відносини між США та Китаєм стабілізувалися минулого року після зустрічі Сі Цзіньпіна з президентом США Джо Байденом у Каліфорнії.

На цьому саміті обидві сторони погодилися відновити комунікацію між військовими та вжити заходів для зменшення потоку фентанілу, небезпечного наркотику, що є причиною десятків тисяч передозувань у Сполучених Штатах щороку. Блінкен заявив про досягнення "важливого прогресу" у питанні фентанілу, навіть наполягаючи на тому, що Китаю потрібно зробити більше, зокрема переслідувати тих, хто продає хімікати та обладнання, що використовується для виробництва фентанілу.

Блінкен також оголосив, що обидві сторони погодилися провести свої перші переговори, пов'язані з проблемами штучного інтелекту.

Незважаючи на те, що канали зв’язку залишаються відкритими, Сполучені Штати та Китай мають розбіжності з широкого кола питань, включаючи торговельну політику та територіальні суперечки.

Адміністрація Байдена стурбована дешевим китайським експортом, включно з субсидованими продуктами зелених технологій, який, за їхніми словами, підриває бізнес компаній США.

Під час зустрічі з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї, яка тривала п’ять з половиною годин у п’ятницю, Блінкен висловив занепокоєння, зокрема щодо важливості підтримки миру та стабільності в Тайванській протоці, діяльності Китаю в спірному Південнокитайському морі та наголосив на необхідності уникати подальшої ескалації на Близькому Сході та на Корейському півострові, повідомили в уряді США.

Китай звинувачує Сполучені Штати в спробах обмежити свою економічну та військову могутність країни.

Після зустрічі з Блінкеном Ван сказав, що зв'язки Китаю та США. "починають стабілізуватися", але заявив, що негативні фактори "збільшуються і наростають", попереджаючи, що відносини стикаються з "великою кількістю збоїв".

"Чи слід Китаю та Сполученим Штатам дотримуватися правильного напрямку, щоб стабільно рухатися вперед, чи повернутися до низхідної спіралі? — запитав Ван. — Це головне питання перед нашими двома країнами".

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG