Спеціальні потреби

"США вже раз обпіклися на Ющенку" - Що міжнародні оглядачі почули у промові Байдена?


Віце-президент США Джозеф Байден виголосив гостру та доречну промову у Верховній Раді України; лишається сподіватись, що його почують українські законодавці та урядовці. Про це здебільшого пишуть міжнародні оглядачі, коментуючи історичний виступ Байдена.

"По суті, промову Байдена у Раді можна підсумувати всього кількома словами: Не про...іть!", - пише Олівер Керрол, який пише для The Independent, Politico, Newsweek, Foreign Policy, New Republic.

"Віце-президент зробив вірні акценти: говорив про те, наскільки важливою є боротьба із корупцією в Україні, прискорення реформ та відсіч агресії Росії", - звертає увагу Стівен Пайфер, експерт аналітичного центру Brookings Insitute, колишній посол США в Україні."Хороша промова Байдена у Раді. Давайте сподіватись, що його почують", - пише Браян Вітмор, редактор "Радіо Свобода".

"Байден у Раді сьогодні повторив гасло, яке не втрачає своєї актуальності", - пише Ден Пелещук, кореспондент видання Global Post.

Натомість, чимало оглядачів сьогодні говорять про публікацію The Wall Street Journal, у якій журналісти Пол Сонне та Лаура Міллс розповіли про можливу близькість сина Байдена до підозрілих оборудок в Україні.

"Байден у своїй промові розповідає, як корупція висмоктує ресурси з України. А чи не опиняються зрештою ці ресурси у кишені сина Байдена?", - пише Джеймс Марсон, заступник голови Московської редакції The Wall Street Journal, коментуючи резонансний матеріал.


Справді Сонне та Міллс на сторінках впливового The Wall Street Journal нагадують, що син Байдена, Гантер, може бути не таким вже далеким від української корупції, до подолання якої закликає.

"З травня минулого року Гантер Байден, син віце-президент США, працює незалежним директором української газової компанії Burisma Holdings Ltd., (яка належить колишньому міністру екології в уряді Азарова Миколі Злочевському - прим. ГА) щодо якої в Україні та Великій Британії ведуться розслідування за підозрою у здійсненні карних злочинів", - пишуть Сонне та Міллс.

При цьому журналісти зауважують, що через згадану буцімто "родинну близькість" до сумнівних оборудок в Україні, щирість антикорупційних закликів віце-президента США викликає сумніви у українських активістів.

Зокрема, Дарія Каленюк, голова "Центру протидії корупції", заявила ЗМІ, що Гантеру Байдену у Burisma Holdings Ltd. може бути відведена роль прикриття. Мовляв, прізвище Байден відбиває у слідчих Генеральної прокуратури України бажання розбиратись, чим насправді займається компанія.
Журналісти також відзначають, що саме недбале розслідування ГПУ діяльності Злочевського (на це, зокрема, звертав увагу посол США в Україні Джеффрі Пайєтт), призвело до того, що у Великій Британії "забуксувало" слідство з приводу можливого відмивання екс-міністром коштів та було розморожено 23 мільйони доларів, які до того було заарештовано, як Злочевський спробував перевести суму із Великої Британії до Кіпру.
The Wall Street Journal розповів і про те, що у самій компанії Burisma наполягають на тому, що статки Злочевського здобуто законним шляхом, а речниця Гантера Байдена заявила журналістам, що мета роботи останнього у Burisma - “покращити управління та збільшити прозорість компанії, яка працює над посиленням енергетичної безпеки України... що збігається із цілями США”.
Втім не всі бачать конфлікт у "родинній близькості" Байдена до сумнівних оборудок в Україні та озвученими ним у Раді гаслами.

Ендрю Боуен, докторант Boston College пише :"Можна подумати, що Байден закликає: "робіть, як я кажу, а не так, як роблю сам. Але це не означає, що сам по собі виголошений ним месідж невірний".
Більшість оглядачів все ж турбує не фігура Гантера Байдена, чи ставлення до його роботи в Україні віце-президента США, а здатність української еліти відмовитись від корупції.

"Віце-президент США виголосив емоційну, зворушливу промову у Раді. Це останнє попередження політичним елітам, які не хочуть реформ. Тримаємо кулачки", - пише Максим Еріставі, спів-засновник анголомовного Hromadske International.
У своєму Facebook Еріставі додає : "Коли Байден закликає Україну "не про...ти", то він добре знає про, що говорить"
У якості ілюстрації думки журналіст додає фотоколаж, на якому зображені фото зустрічі віце-президента США із Віктором Ющенком у Києві у 2009-му році та Петром Порошенком у 2015-му.
Дивіться також: Яценюк розписав, що Україна має зробити для отримання 4 мільярдів від Заходу
Яценюк розписав, що Україна має зробити для отримання 4 мільярдів від Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
XS
SM
MD
LG