Спеціальні потреби

У США планують заборонити TikTok. Але відмовитися від популярної китайської соцмережі не може навіть президентська виборча кампанія Байдена


Президент США Джо Байден після підписання законопроєкту про іноземну допомогу в Білому домі у Вашингтоні, 24 квітня 2024 року. Законопроєкт на 95 мільярдів доларів, що включав допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню також передбачав заходи щодо заборони TikTok у США. (AFP)
Президент США Джо Байден після підписання законопроєкту про іноземну допомогу в Білому домі у Вашингтоні, 24 квітня 2024 року. Законопроєкт на 95 мільярдів доларів, що включав допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню також передбачав заходи щодо заборони TikTok у США. (AFP)

Після ухвалення Конгресом президент США Джо Байден підписав закон, який може призвести до потенційної заборони соціальної мережі TikTok у США, якщо теперішній власник соцмережі не продасть її впродовж року.

Положення, яке вимагає від китайської компанії ByteDance продати свій пакет в ТікТок протягом 12 місяців, або постати перед загрозою закриття, є частиною закону США про допомогу Ізраїлю, Україні та Тайваню.

Як кажуть оглядачі, американські законодавці, які роками намагалися заборонити додаток, найближче нині підійшли до своєї мети. З іншого боку, коментатори говорять, що якщо це і станеться, то не відразу, очікується, що рішення буде оскаржено в суді, адже йдеться про одну з найбільш популярних соціальних мереж – 170 мільйонів акаунтів у TikTok зареєстровано в США.

Навіть передвиборча президентська кампанія Байдена заявила, що не планує виходити з TikTok до виборів.

"Роздроблене медіасередовище вимагає від нас з’являтися та зустрічатися з виборцями там, де вони є — і це охоплює онлайн, — сказав у розмові з NBC News у середу представник кампанії Байдена. – TikTok — одне з багатьох місць, де ми дбаємо про те, щоб наш контент бачили виборці".

Чому TikTok хочуть заборонити?

Згідно з китайськими законами, ByteDance повинна надавати інформацію китайській владі про американців, якщо Пекін надасть запит на таку інформацію.

Кілька законодавців висловили занепокоєння, що TikTok, який належить китайській компанії, ділиться даними користувачів з урядом Китаю. Компанія спростовує ці заяви.

Додаток, що належить Китаю уже заявив, що оскаржить "неконституційний закон" у суді, що може затягнути справу на кілька років. Також китайці представляють справу як боротьбу за права споживачів та свободу слова.

"Будьте впевнені, ми нікуди не дінемося, — заявив виконавчий директор TikTok Шоу Чу у відео, опублікованому на платформі. – Ми впевнені, і будемо продовжувати боротися за ваші права в судах".

Що буде, якщо TikTok заборонять?

Американське законодавство дає ByteDance, китайській компанії, якій належить платформа, дев’ять місяців на продаж популярного додатка для обміну відео з можливістю продовжити термін ще на три місяці, якщо продаж затягнеться. Якщо компанію не продадуть, TikTok буде заборонено.

Вже зараз оглядачі кажуть, що TikTok, не зникне з телефонів американців, навіть якщо можлива заборона набуде чинності. Але він зникне з магазинів додатків Apple і Google, а це означає, що користувачі не зможуть його завантажити.

Це також означало б, що TikTok не зможе надсилати оновлення та виправлення помилок, і з часом програма, швидше за все, стане непридатною для використання.

Чи TikTok є небезпечним поширювачем дезінформації?

Щодо небезпек у TikTok, то оглядачі вказують, що там часто поширюється неперевірена інформація.

Думки борців з політичною дезінформацією розділились. Одні вважають, що потрібно користуватися популярністю мережі, щоб поширювати правдиву інформацію.

Наприклад відомий журналіст-розслідувач Христо Грозев каже, що нарешті вмовив своїх дітей відкрити акаунт в мережі, щоб публікувати короткі відеоексплейнери про його розслідування.

А інші вважають, що алгоритми TikTok збудовані так, щоб не просувати відео, що викривають російську пропаганду та пропаганду Комуністичної партії Китаю.

Зокрема, фінський дослідник пропаганди Пекка Калліонніємі з Університету Тампере вважає, що його відео з експертами, які мають потужну аудиторію на інших платформах, таких як YouTube, Instagram і X (колишня Twitter), "з тріском провалюються на шпигунській програмі КПК".

Хай там як, але експерти з права вважають, що уряду доведеться навести вагомі докази того, що китайська компанія є загрозою для національної безпеки. Оглядачі передбачають серйозний спротив і від користувачів TikTok.

Очікується, що найбільший опір чинитимуть підлітки, відомі тим, що вміло обходять батьківський контроль і заборони, коли йдеться про соціальні медіа.

Наприклад, користувачі можуть спробувати замаскувати своє місцезнаходження за допомогою VPN або віртуальної приватної мережі, купити програму в іншому місці, або навіть встановити іноземну SIM-карту в свій телефон.

У Європі також мають претензії до TikTok

Чи буде ця картка з європейської країни, також під питанням. Європейська Комісія відкрила цього тижня друге офіційне провадження проти TikTok відповідно до Закону про цифрові послуги (DSA). Європейські чиновники підозрюють, що TikTok могла порушити законодавство під час запуску TikTok Lite у Франції та Іспанії.

Відповідно до закону, великі компанії, такі як TikTok, повинні подати оцінку ризиків, перш ніж вносити серйозні зміни до своїх продуктів або послуг. Влада заявила, що TikTok не надав необхідної інформації перед запровадженням функцій винагород, навіть після того, як регулятори надіслали відповідний запит.

TikTok Lite – це новий додаток із функціями, призначеними для користувачів віком від 18 років, які називаються «Програмою завдань і винагород», яка дозволяє користувачам заробляти бали під час виконання певних «завдань» у TikTok. Йдеться про перегляд відео, реагування на контент, запрошення друзів приєднатися до TikTok та інші.

Європейські законодавці вважають, що ці функції створюють "залежність" від контенту, а крім того, TikTok, на їхню думку, не достатньо ретельно перевіряє вік користувачів.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG