Спеціальні потреби

Які є причини ісламської радикалізації на Балканах?


Сирійські мігранти

Є багато причин, які ведуть людей до ісламської радикалізації. Хоча причини можуть бути різні в різних країнах і у випадку різних людей, в таких країнах західного регіону Балканського півострова, як Албанія, Боснія, Ковово і Македонія, можна знайти деякі спільні елементи. Від уразливих інститутів і відсутності можливостей до зовнішнього фінансування і впливів.

Європа гостро відчула атаки ісламістів у Франції і Бельгії, але висловлюється також занепокоєння з приводу переважно мусульманських країн у західному районі Балкан.

Адріан Штуні, автор праць про феномен радикалізації в західних Балканах, каже, що дедалі більша кількість бойовиків з того регіону в Сирії та Іраку викликає занепокоєння:

«Є багато осіб, що подорожують туди або піддаються пропаганді з боку своїх приятелів. Отже вони радикалізуються під впливом своїх друзів, братів і сестер тощо».

Від 2011 року приблизно 1000 бойовиків із західного регіону Балкан приєдналися до угруповань ісламських екстремістів.

Радикалізація може також бути наслідком легковаження питання економічного і соціального розвитку. Каже помічник адміністратора Агентства США з міжнародного розвитку для Європи та Євразії Томас Мелія. В деяких громадах він згадав також інший фактор:

«Деякі міжнародні впливи штовхають людей у неправильному напрямку, радикалізуючи їх та штовхаючи їх до екстремістських поглядів ісламу. Ми це помітили в кількох країнах, зокрема в Албанії і Косові, але також у деяких частинах Боснії».

Недавно газета The New York Times повідомила, що саудівські гроші і впливи у Косові перетворили колись толерантне мусульманське суспільство – за його словами – у фронт ісламського екстремізму і джихадизму, поширюючи ваххабізм, консервативний напрямок, який переважає в Саудівській Аравії.

Косово та інші країни вдалися до заходів для боротьби із хвилею радикального ісламу, але Штуні каже, що нестабільні суспільства регіону і далі уразливі:

«Гляньмо правді у вічі. В західному районі Балкан умови, загально кажучи, соціально-економічні, чи політичні – не ідеальні. Тому вони створюють середовище податливе на радикалізацію».

Мелія каже, що зусилля з метою змінити умови повинні включати кращий економічний розвиток, кращі можливості і відчуття, що уряд не вдається до корумпованих практик і сприяє розвитку суспільства як цілості.

«Це відповідає нашими більшими планами розвитку і це важливіше у цей час».

Це питання ускладнюється з приводу міграційної кризи в Європі. Балканський шлях – один з головних шляхів до Західної Європи і Європейського Союзу, заповнений хвилею людей, які втікають від воєн, тепер має менше ресурсів для ведення справ з іншими проблемами Балканського півострова.

Дивіться також: Судовій реформі в Україні дав оцінку федеральний суддя США

Судовій реформі в Україні дав оцінку федеральний суддя США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:34 0:00

XS
SM
MD
LG