Спеціальні потреби

Як Аваков та Яценюк позбавили Саакашвілі можливості подолати корупцію в Одесі - розповів екс-посол США Гербст


Джон Гербст, директор Євразійського центру в аналітичному центрі Atlantic Council (США), колишній посол США в Україні
Джон Гербст, директор Євразійського центру в аналітичному центрі Atlantic Council (США), колишній посол США в Україні

Екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі схильний до авторитаризму, проте на посаді голови Одеської АДО він сумлінно намагається побороти корупцію; втім дії голови уряду України Арсенія Яценюка та голови МВС Арсена Авакова позбавили його ключових інструментів для виконання цього завдання. Про це інтерв'ю Грузинській службі "Голосу Америки" розповів Джон Гербст, директор Євразійського центру в аналітичному центрі Atlantic Council (США), колишній посол США в Україні.

За словами Гербста, скандал за участі Саакашвілі, Авакова та Яценюка під час засідання Ради реформ "показує, що в українській політиці дуже сильно проглядається елемент незрілості, у тому числі і на високому рівні".

"Я не є великим фанатом президента Саакашвілі. Я думаю, США ставились до нього надто м’яко, коли він був при владі у Грузії. Я думаю, він схильний до авторитаризму. Це моя критика на адресу пана Саакашвілі", - заявив Гербст.

Яценюк згорнув спробу Саакашвілі перебрати контроль над митринцею (з метою подолання корупції) під приводом, що діяльність митниці знаходиться у сфері контролю уряду

При цьому експерт відзначив, що у Грузії Саакашвілі запровадив реальні реформи, чим відрізняється від колишнього українського президента Віктора Ющенка.

"В той же час він був більш важливою та більш позитивною політичною фігурою історично, ніж чоловік, якого я добре знав, президент України Ющенко. Тому що Саакашвілі, на відміну від Ющенко, запровадив у Грузії реальні реформи, попри ті негативні аспекти його діяльності, про які я вище згадав", - розповів Гербст.

Гербст висловив переконання, що Саакашвілі на посаді губернатора "намагається робити хорошу роботу", але йому "перешкоджають високопоставлені особи в Києві".

"Зусиллям Саакашвілі заважали у сфері реформи митниці, завадив прем’єр-міністр Яценюк. І це великий провал Яценюка", - заявив експерт.

"Митниця в Одесі – це діра, це смердючий абсцес у політичному організмі України. Саакашвілі хотів перебрати контроль над митницею, щоб започаткувати нормальні методи роботи, некорумповані методи, а прем’єр Яценюк згорнув його спробу під приводом, що мовляв діяльність митниці знаходиться у сфері контролю уряду, і мовляв реформувати треба усю митницю, не лише однієї області. Це розумна бюрократична відповідь. Але результатом цього став надзвичайно серйозний удар по реформах. І Яценюк заслуговує на гостру критику за це", - уточнив суть своїх претензій до голови уряду України Джон Гербст.

Пан Аваков забрав у начальника поліції в Одесі інструменти (портфоліо в оригіналі - прим. ГА) боротьби із корупцією

"У випадку пана Авакова - було ще щось, що намагався зробити пан Саакашвілі, що завдало би значного удару по корупції в Одесі. Він взяв на роботу висококваліфікованого начальника поліції з Грузії. Традиційно, обласний начальник поліції має 6-8 секторів відповідальності, один з яких – боротьба з корупцією. Пан Аваков забрав у начальника поліції в Одесі інструменти (портфоліо в оригіналі - прим. ГА) боротьби із корупцією. Це позбавило пана Саакашвілі можливості боротись із корупцією в його області. І звісно це прямо суперечить принципу, який використовував пан Яценюк, щоб зупинити реформу митниці в Одесі", - деталізував свої претензії до Арсена Авакова колишній посол США в Україні.

"Тобто два високопосадовці у Києві уможливили корупцію в Одесі. Це ганьба", - резюмував Гербст.

Дивіться також: Яценюк, міністри розказали про очікування від 2016-го року

Яценюк, міністри розказали про очікування від 2016-го року. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG