Спеціальні потреби

Продаж програмного забезпечення та послуг може стати головною галуззю національного експорту


Згідно з результатами дослідження Української Hi-Tech Ініціативи, 90% замовлень індустрії виконується для іноземних компаній. У 2011-му році у галузі ІТ аутсорсингу та розробки програмного забезпечення працювало 25 тисяч осіб. Це робить Україну найбільшим у Центральній та Східній Європі розробником програмного забезпечення та ІТ аутсорсингу.

«Темпи росту ринку щороку скалдають 30%, в Україні знайдеться не багато індустрій з такими показниками. І я не бачу проблемних моментів, які б завадили нам зберегти такі темпи, тому через 5-7 років ринок експорту програмного забезпечення може скласти 10 мільярдів доларів, це буде більше ніж металургійна чи зернова галузь України», - сказав у коментарі Голосу Америки президент Української Hi-Tech Ініціативи Віктор Мазнюк.

Головними замовниками українських ІТ послуг є Сполучені Штати. Американські компанії купують близько 81% програмного забезпечення, яке виробляється в Україні. Останніми роками британські та німецькі компанії збільшили аутсорсинг українського програмного забезпечення. Експерти прогнозують, що замовлень від іноземних компаній буде ще більше. Головні аргументи - висока якість українського продукту, дешевизна у порівнянні з місцевими виробниками, а також географічна та культурна наближеність.

«Те, що Сполучені Штати є ключовим замовником українського IT продукту, перш за все, свідчить про дуже високий професійний рівень українських спеціалістів, а також те, що країна має освітній та науковий базис для подальшого розвитку цього сектора, вартість якого зростає», - сказав Голосу Америки президент Американської торгівельної палати в Україні Хорхе Зукоскі.

Представники галузі говорять, для того щоб зростав попит, потрібно рекламувати власний продукт, і якщо для роботи з невеликими іноземними компаніями достатньо хороших рекомендацій та позитивного іміджу українського партнера, то великі корпорації хочуть мати гарантії стабільної державної політики у цьому секторі.

Мазнюк говорить, що кілька років тому, коли американська корпорація Yahoo вивчала можливості аутсорсингу в Україну, що передбачало б тривалу співпрацю з національними компаніями, найперше, що цікавило потенційних замовників – стратегічний бізнес-клімат в країні.

«Якщо для невеликих кампаній політика держави не важлива, у них – якщо робота добре зроблена – вони продовжують співпрацювати, ні – вони ідуть, але великим компаніям потрібні гарантії держави, що вона підтримує галузь, що готова удосконалювати закони. Потрібне стратегічне розуміння на 3-5 років вперед», - сказав Мазнюк.
Те, що Сполучені Штати є ключовим замовником українського IT продукту, перш за все, свідчить про дуже високий професійний рівень українських спеціалістів, а також те, що країна має освітній та науковий базис для подальшого розвитку цього сектора, вартість якого зростає».
Хорхе Зукоскі


За словами експертів, для представників іноземних компанії важливе ставлення української влади до цього сегмента економіки, і те, на скільки вони свідомі проблем і готові їх вирішувати. На сьогодні, ключовими проблемами називають бюрократичні бар’єри співпраці та корупцію.

«Для покращення співпраці між країнами (США-Україна) у сфері ІТ – запорукою успіху є зміцнення захисту інтелектуальної власності, а також забезпечення більш прозорих «правил гри» для ведення цього бізнесу в Україні», - сказав Зукоскі.

Утім, експерти звертають увагу, що швидкий розвиток галузі змусив законодавців почати щось робити для створення сприятливих умов та подальшого розвитку. Так, голова робочої групи з захисту особистих даних Американської торгівельної палати в Україні Вадим Шестаков у коментарі Голосу Америки сказав, що одним з прикладів такої політики є новий закон, який передбачає податкові пільги на десятирічний термін.

«Цей крок може стимулювати подальший розвиток галузі і таким чином покращить співпрацю з партнерами, зокрема Сполученими Штатами. Наступним кроком у цьому напрямку може стати зменшення відрахувань до Пенсійного фонду та Особистого подоходного податку для тих, хто працює в ІТ галузі», - сказав Шестаков.

За запитання чи впорається галузь зі зростаючим попитом, представники українського ринку виробництва програмного забезпечення та ІТ-аутсорсингу відповідають ствердно, і вказують на те, що українські університети щороку випускають 15 тисяч фахівців у цій галузі, але тільки 2-3 тисячі ідуть працювати в ній, інші ж 11 тисяч переходять в суміжні сфери. Тому, якщо великі іноземні компанії зацікавляться українським ринком, то спеціалісти знайдуть, переконує Мазнюк.
XS
SM
MD
LG