Спеціальні потреби

Державні підприємства продадуть у «хороші руки»


Майже одинадцять мільярдів гривень прибутку закладено у новому бюджеті від приватизації національних енергокомпаній, ТЕЦ, вугільних копалень та інших підприємств.

2013-й рік для багатьох державних підприємств може стати переломним. Згідно з програмою приватизації, прийнятої урядом на три роки, у 2013-му буде масовий розпродаж держмайна, а також закріплення угод по приватизації минулого року.

Особливість приватизації по-українськи, яку виділяють економісти – основні торги відбуваються між двома компаніями «своїх».

За результатами попередніх конкурсів, більшість енергетичних підприємств опинилися у власності структур Рината Ахметова, які скуповував його холдинг ДТЕК. В той час підприємства з постачання газу опинилися у руках бізнесмена Дмитра Фірташа. До такого розподілу об’єктів приватизації призвели умови конкурсу, вважають економісти.

«Сама по собі приватизація не несе загрози національній безпеці, але фактично утворюються монопольні структури, які, за умов неякісного регулювання ринку, можуть нести загрозу для споживачів. Тобто, можуть підвищуватися тарифи без поліпшення якості, доступності продукції та екологічної складової», - сказав Голосу Америки експерт з економічних питань Міжнародного центру перспективних досліджень Ігор Шевляков.

Віддавати підприємства «своїм» може бути вигідно з фінансової точки зору. Економіст Центру стратегічних досліджень Олександр Жолудь припускає спроби продавати підприємства компаніям близьким до уряду, які потім перепродадуть їх третім особам.

«Україні зараз дуже важливо отримати великі кошти від приватизації, тому що у нас є проблеми з бюджетом через рецесію, яка почалася в економіці країни минулого року і, скоріше за все, триватиме. Це впливає на дохідну частину бюджету, тому так сильно необхідні будуть гроші», - сказав Голосу Америки Жолудь.

Попередній уряд, який за кілька днів до своєї відставки прийняв бюджет на 2013 рік, заклав у ньому майже одинадцять мільярдів гривень прибутку від приватизації. У списку підприємств, які будуть виставлені на продаж :«Турбоатом» - один з найбільших у Європі виробників енергетичного обладнання, «Донбасенерго», «Центренерго» та щонайменше чотири ТЕЦ.

Хоча у минулому році річний план щодо приватизації держмайна вдалося виконати лише на 60%, цьогорічну програму називають більш реальною. Колишній прем’єр-міністр України Юрій Єхануров вважає, що хоча програму виконати можна, ціна об’єктів виставлених на продаж буде меншою ніж запланована.
«Україні зараз дуже важливо отримати великі кошти від приватизації, тому що у нас є проблеми з бюджетом через рецесію, яка почалася в економіці країни минулого року і, скоріше за все, триватиме».
Олександр Жолудь, економіст

«Програма реальна, з урахуванням об’єктів виставлених на продаж, які дуже цікаві. Правда, сумно, що такі важливі об’єкти, як «Турбоатом» можуть піти з-під державного управляння… Хоча ту ціну, яку вони коштують, вірогідно не дадуть. Обставини навколо країни такі, що інвестори не сильно рвуться сюди. Значить, продавати об’єкти будемо по низькій ціні», - сказав Єхануров.

Зацікавленість іноземних інвесторів є, але чи братимуть вони участь у конкурсах залежить від умов, які створить держава, переконані економісти. Якщо уряд буде намагатися отримати максимально високу ціну та заради цього забезпечить відкритий конкурс, то в українських підприємств можуть з’явитися іноземні інвестори.

«Це станеться, якщо фактор – заробити більше переважить фактор близькості минулорічних переможців конкурсів до влади. Але поки, влада не дала жодного прикладу максимально відкритого конкурсу… сумнівно, що практика зміниться цього року», - сказав Шевляков.

Навіть, якщо уряду вдасться виконати план приватизації, отриманих грошей не вистачить на те, щоб покрити явний та прихований дефіцит бюджету, вважають економісти, а тому, таки доведеться влазити у борги.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG