Спеціальні потреби

Українці об’єднуються, щоб допомагати, навчати, змінювати життя в країні


Українці активніше створюють громадські організації, щоб просувати та захищати свої інтереси, тим паче - цьому сприяє новий закон, переконують юристи.

«Коли я перед початком своєї лекції про Закон про громадські об’єднання запитала, скільки людей мають досвід створення та роботи в такій організації – було кілька рук, коли я запитала – хто хоче цим займатися – був ліс рук. Це додає оптимізму», - сказала Голосу Америки адвокат, заступник керівника проекту USAID «Справедливе правосуддя» Наталія Петрова.

Якщо група людей зі спільними інтересами об’єдналася – проблем у цьому не має. Але якщо вони захотіли б його зареєструвати та претендувати на якісь гранти або пожертви - це було б складніше. За законом, який діяв минулого року, для того, щоб зареєструвати об’єднання – потрібно було довести, що її члени матимуть власний інтерес. Для декого такий інтерес було складно знайти, як наприклад, юристам-християнам, або організації з захисту прав сиріт. А немає інтересу – немає реєстрації.

«Ми плануємо організовувати форуми, конференції, семінари, які будуть більше розповідати про лідерство в Україні, як піднімати молодих лідерів, що таке лідерство взагалі, як нести відповідальність за свою країну», - сказала Голосу Америки співорганізатор нового громадського об’єднання Вікторія Демчук.

Демчук говорить, щоб задовольнити свої витрати, організація планує подаватися на гранти та просити добровільні пожертви у всіх зацікавлених. Проте, для того, щоб претендувати на грант, організація повинна мати реєстрацію.

З першого січня цього року в Україні вступив у силу новий Закон про громадянські об’єднання, який зробив реєстрацію та роботу таких організацій набагато простішою. «Я думаю, що новий закон буде мотивувати молодих людей створювати об’єднання», - сказала Петрова.

Тепер - простіше реєструвати, менше формальних обмежень, ширше поле діяльності, аналізує закон Петрова. Також, громадським організаціям дозволили вести комерційну діяльність, щоб заробляти гроші на виконання своїх завдань.

«Важливо також, що в законі чітко виписані підстави, коли може бути відмовлено у реєстрації і з цим повинен бути висновок експерта. Думаю, це закон, який відповідає стандартам Ради Європи», - сказала Петрова.

Ірина Микулич, одна з ініціаторів громадського об’єднання молодих дипломатів, розповіла Голосу Америки, що вона з колегами зрозуміла, що з реєстрацією громадського об’єднання більше чекати не можна, коли вони спробували влаштувати благодійний бал, але без юридичної адреси не змогли отримати навіть приміщення.

«Наша ідея – це молоді дипломати. Ми існуємо, але не оформлені офіційно. Ми плануємо організовувати зустрічі з послами та іншими експертами у сфері міжнародних відносин, державного управління. Важливо, щоб студенти не тільки могли отримувати теоретичні знання, а і на практиці все побачити», - сказала Микулич.

Хоча реєструвати громадські організації може і стане простіше, але новий закон про має своє підводне каміння. Юристи вказують, що оскільки закон дозволяє організаціям просити державні гроші на якісь проекти, то потім потрібно буде звітувати за кожну копійку, а така паперова тяганина може стати справжнім тягарем.
«Ми плануємо організовувати форуми, конференції, семінари, які будуть більше розповідати про лідерство в Україні, як піднімати молодих лідерів, що таке лідерство взагалі, як нести відповідальність за свою країну».
Вікторія Демчук

«Всі сприйняли з оптимізмом дозвіл займатися комерційною діяльністю, але положення цього закону тягне за собою зміни чинних законів, а кабмін не встиг внести ці зміни. Тому виходить, що є положення, ви можете ними користуватися, але на практиці виходить, що вони не знають, як це робити», - сказала Петрова.

Попри потенційні складнощі, ті, хто прийшов запитати поради юриста Петрової, щодо реєстрації громадського об’єднання, ідуть з переконанням, що робота їх організації - варта зусиль.

«Ми хочемо щось зробити, нам це цікаво. Оформлення – просто юридична річ, яка нам потрібна, ми і до того діяли активно, а це нам просто буде допомагати», - сказала Микулич.

«У нас є люди, які готові працювати заради мети нашого об’єднання, у нас з партнерами – спільні цінності. Сподіваюся, що процедура реєстрації буде простіша, ніж раніше, але у нас вже є знайомий юрист, який погодився допомагати», - сказала Демчук.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG