Спеціальні потреби

Громадським організаціям в Україні полегшили життя


Швидку та безкоштовну реєстрацію нової громадської організації забезпечує новий закон «Про громадські організації». Це не останні привілеї, які надає новий документ вітчизняним НГО. Закон, який значно полегшує життя громадянського суспільства, приймали протягом шести років.

334 голоси віддали депутати за документ, який впроваджує європейські стандарти у роботу громадських організацій. Така підтримка була не завжди, адже проект закону був створений у 2006 році, а проголосували тільки шість років потому. На думку керівника програм Українського незалежного центру політичних досліджень Максима Лациби, влада боїться сильних громадських організацій.

«Бо чиновники і політики бояться свободи для громадських організацій. Бояться сильних і дієвих громадських організацій, які будуть контролювати владу і заставляти чути голос громадськості», – пояснює Максим Лациба.

Максим Лациба разом із іншими активістами протягом цих років боровся за прийняття законопроекту про НГО. Як він зазначає, прийняття такого закону є зобов’язанням України перед Радою Європи. У 2008 році Європейський суд з прав людини постановив, що українське законодавство у сфері НГО порушує статтю 11 Конвенції з прав людини.

Загалом, документ дозволяє юридичним особам об’єднуватися для здійснення та захисту прав і свобод, діяти громадським організаціям (ГО) на території всієї України. Також закон вводить безкоштовну і спрощену процедуру реєстрації нової організації, дозволяє їм займатися підприємницькою діяльністю.

Юрист Інституту масової інформації Роман Головенко зазначив, що новий документ усуває багато бюрократії, але також має чимало недоліків:

«Наприклад, недоліком можна вважати наявність норми про направлення реєстраційних документів ГО на доопрацювання, якщо реєстратор вбачатиме у статуті організації суперечність будь-якому закону».

Також зміна законодавства не означає зміни свідомості чиновників, до того ж це не вплине на посилення громадської активності українців, вважає юрист.

Схвально відгукнувся про новий закон і комісар Європейського Союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле. На своїй сторінці у Twitter він зазначив, що це відкриває значні можливості для громадських організацій та державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства.

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG