Спеціальні потреби

Кризу демократії в Україні відчувають представники вітчизняних НГО


Наступ на демократію та тиск з боку влади – тема, яка зібрала представників громадських організацій з усієї України. IV Форум Громадянської Асамблеї України не вперше критикує ситуацію в країні та надає поради.

Учасники відзначили, що за останні три роки рівень дотримання прав людини і основоположних свобод суттєво погіршився. Реформи, про які заявляє влада, боротьба з корупцією, на думку представників громадських організацій, є імітацією, яка маскує «монополізацію влади однією політичною силою». Тож у таких умовах мобілізація громадянського суспільства, громадськості є важливим чинником недопущення згортання демократії та формування авторитаризму в Україні.

Переваги у кризі побачила виконавчий директор Інституту масової інформації Вікторія Сюмар.

«Я переконана, що криза – це величезний шанс, це мобілізуючий фактор, який, коли простір стискається, ти мусиш щось робити. І я бачу, як багато людей сьогодні хочуть бути і в русі «Стоп цензурі», і як багато людей приходять у (партнерство) «Новий громадянин», – говорить Вікторія Сюмар.

«Настала пора подумати, що є демократія», наголосив український філософ, представник Ініціативи «1 грудня» Мирослав Попович. «Настала пора зрозуміти, що є прості цінності, і не можна допустити, щоб вони «вимивалися», пояснює Мирослав Попович. Відомий філософ представляв під час форуму Ініціативу «1 грудня», яка організовуватиме круглі столи за участю моральних авторитетів нації та інших небайдужих. Однією із тем таких столів стануть майбутні вибори в Україні.

«Якщо ми ці вибори програємо, то програємо саме ми, тому що ми не зможемо зробити вплив на партії, зробити так, щоб вони відкрили свої списки, щоб депутати підбиралися по критеріям доброчесності», заявив ініціатор партнерства «Новий громадянин» Олег Рибачук. На його думку, виклик, який стоїть перед громадськими організаціями – зробити так, щоб якомога більше людей захотіли прийти на вибори, щоб вони повірили, що здатні щось змінити. Саме чесні та прозорі вибори, а також чесні кандидати – те, чого прагне проект «Чесно», ініційований «Новим громадянином».

Майбутні парламентські вибори стануть індикатором демократії в Україні. Більш того, від їх прозорості залежить і легітимність влади, і майбутнє країни, а також і відносини з іншими державами та з Євросоюзом зокрема. Учасники Асамблеї висловили готовність забезпечити належний рівень громадського контролю за виборчою кампанією, провести ряд просвітницьких, мобілізаційних та моніторингових кампаній.

Загалом, активісти підготували ряд заяв у різних напрямках, поділилися найкращими практиками організації громадянського суспільства. Обговорювали на Асамблеї і конституційну реформу, яку пропонує президент Віктор Янукович.

Голова оргкомітету Асамблеї Анатолій Пінчук нагадав, що на попередніх форумах учасники постановили, що криза в Україні пов’язана з тим, що державотворення відбувалося без опори на громадянське суспільство. Сьогодні ж через нову Конституцію зможе відбутися «перезаснування держави». «Нова Конституція має бути не компромісом кланів, а новим суспільним договором», – сказав Анатолій Пінчук.

Більшість учасників Форуму дійшла висновку, що із кризою треба боротися тільки разом, і починати зміни особисто з себе.

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG