Спеціальні потреби

У перспективі – невелике і старіюче населення України


Представник ВООЗ в Україні - Кіз де Йонкере, віце-президент НАМН України - професор Віталій Москаленко
Представник ВООЗ в Україні - Кіз де Йонкере, віце-президент НАМН України - професор Віталій Москаленко

Здоровий спосіб життя змолоду допоможе уникнути багатьох проблем зі здоров’ям у старшому віці, для населення України, яке старішає швидкими темпами – це буде важливо, говорять представники сфери охорони здоров’я. Соціологи, у свою чергу, вважають, що в країні перш за все потрібно створити сприятливі соціальні та економічні умови.

«Ситуація зі зменшенням населення в Східній Європі, на мою думку, пов’язана з невпевненістю та складними економічними та політичними умовами. Для України це, можливо, почалося ще з 90-х років після розпаду Союзу. Утім, це правда, що демографія країни завжди на пряму пов’язана з політичним та економічним розвитком», – сказав Голосу Америки голова Бюро ВООЗ в Україні Кіз де Йонкере.

За останніх п’ять років чисельність населення скоротилася на 1 мільйон 12,4 тисяч осіб, такі дані оприлюднили в Міністерстві охорони здоров’я. Сьогодні коефіцієнт відтворення населення в цілому по Україні знизився нижче мінімуму необхідного для відтворення. У МОЗ зазначають, що причина цього – суспільні перетворення в Україні за роки незалежності, які супроводжувалися затяжною соціально-економічною кризою, що негативно вплинула на рівень та умови життя населення.

«На відміну від розвинутих країн, у нас зниження народжуваності не супроводжується підвищенням тривалості життя, що свідчить про не зовсім комфортні умови життя в Україні», – в коментарі Голосу Америки сказала директор соціальних програм Центру Разумкова Людмила Шангіна. «У нас сім’я з двох осіб, які отримують середню зарплату, можуть утримати одну дитину на рівні прожиткового мінімуму».

Соціальна складова питання

До інших соціальних факторів, які призводять до зменшення кількості населення та, як результату, старіння нації, належить розчарування серед молоді, основане на неможливості знайти роботу чи купити житло. За даними Державного управління статистики, тільки 33% молодих сімей живе окремо від батьків у власних помешканнях.

«Така ситуація впливає на те, що люди не можуть мати дітей. Ціни на житло абсолютно не співвідносні з зарплатами, хоч з офіційними, хоч з неофіційними. Тобто, будь-яка сім’я від початку розуміє, що вона не в змозі купити житло навіть за 30 років», – сказала Шангіна.

Експерти говорять, що державні виплати по народженню дитини у довгостроковій перспективі не матимуть значного впливу на демографію в країні, адже для людей набагато сильнішим поштовхом народжувати буде державна політика подолання економічної кризи та гарантії фінансової незалежності працюючого населення.

«У багатьох країнах Європи існує практика виплат допомоги при народжені дитини, але, я думаю, це не допомагає в кінцевому результаті мати більше дітей, а скоріше – забезпечити здорове життя тим дітям, які є», – сказав Йонкере.

Говорячи про соціальну складову, Україна займає передові місця в Європі за кількістю мільйонерів, тому за загальними показниками не вважається бідною країною, говорить Шангіна. Головну проблему негативного соціального становища населення вона вбачає в несправедливому розподілі національного продукту і, як результат, у концентрації багатства в руках вузької групи осіб.

Покоління, що старішає

В Україні, як і в інших країнах світу, відбувається старіння населення. Сьогодні у світі кількість людей віком у понад 60 перевищує кількість дітей віком до 5-ти років.

«Витрати на охорону здоров’я у всьому світі зростають, але це відбувається не через старіння, а через технічний прогрес, сьогодні ми маємо більше інструментів, щоб забезпечити довге життя людей», – сказав ректор НМУ ім. О.О. Богомольця Віталій Москаленко.

Експерти говорять, що до 2050 року 30% населення України буде похилого віку. Така ситуація розглядається як виклик для держави, адже потрібно буде створювати відповідні умови для самореалізації та підтримки здоров’я людей старшого віку.

У ВООЗ говорять про те, що в Україні вже розроблена програма реалізації головних кроків для відповіді на виклик старіння нації.

«До плану дій належать заходи по ефективній боротьбі з неінфекційними хворобами, а також пропагування здорового способу життя серед молодих людей, тобто не курити, вести активний спосіб життя, адже це допоможе мати хороше здоров’я у старості», – сказав Йонкере.

До інших кроків належить доступність необхідних ліків та вакцин, а також загальний доступ до якісного лікування. На сьогодні в Україні тільки 3-5% людей старших 60 років – здорові.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG