Спеціальні потреби

Причини, винуватці та наслідки відставки Абромавичуса - оцінки західних експертів та оглядачів


Пішов з тих самих причин, що і Шеремета - експерти про відставку Абромавичуса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Пішов з тих самих причин, що і Шеремета - експерти про відставку Абромавичуса. Відео

Відставка міністра економічного розвитку та торгівлі України Айвараса Абромавичуса не залишила байдужими провідних експертів з питань України, західних журналістів та коментаторів, які спеціалізуються на висвітленні перебігу української кризи.

Деякі експерти побачили у відставці міністра Абромавичуса та вжитих ним поясненнях свого рішення свідчення того, що за півтора роки з часу відставки його попередника Шеремети в Україні не відбулося змін.

"Ну і як, змінилась політика в Україні? Півтора роки тому Шеремета, подаючи у відставку, назвав ті ж причини", - твітує Балаш Ярабік з аналітичного центру Carnegie Endowment for International Peace.

Як відомо, у середу Абромавичус заявив, що іде у відставку.

"У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції або підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче в стилі старої влади встановити контроль над державними грошима", - заявив міністр.

При цьому Абромавичус звинуватив наближеного до президента нардепа України Ігоря Кононенка у блокуванні роботи міністерства та корупції та прямо заявив про тиск з Адміністрації президента з вимогами суперечливих призначень.

"Сили зла хочуть відмотати все назад. Давайте позбавлятися від "смотрящих", які доять українську економіку. Таких людей не повинно бути політики і в державному управлінні", – також заявив Абромавичус.

Дзеркальну схожість дій Шеремети та Абромавичуса відзначили не лише журналісти. Сам попередник Абромавичуса відзначив його вчинок стислим твітом - "Respect!"

Рівним за лаконічністю оцінки відставки Абромавичуса був і відомий економіст Андерс Аслунд.

"Сумно", - твітнув сьогодні експерт.

Інші оглядачі та експерти значно більш красномовні у своїх оцінках.

"Шкода, що Абромавичус залишив команду реформ в Україні. Важливо, щоб реформи продовжувались", - твітує колишній міністр закордонних справ Швеції Карл Білдьт.

"Відставка Абромавичуса, через Кононенка - це сигнал наскільки серйозно Порошенко (НЕ) налаштований на боротьбу із корупцією", - пише журналіст видання The Economist Ноа Шнайдер.

Цілий пласт експертних коментарів з приводу заяви Абромавичуса присвячено аналізу обставин, у яких міністр пішов на настільки серйозний вчинок.

"Очевидно, що Абромавичуса посунули перед проведенням приватизації!" - пише Микола Холмогоров.

Цей же коментатор припустив, що відставка Абромавичуса вказує на те, що президент України Порошенко хоче, щоб за майбутньою приватизацією в Україні наглядав його слухняний ставленик. Сама ж приватизація, на думку Холмогорова, буде націлена виключно на "місцевих інвесторів".

Натомість Владислав Давидзон, оглядач видання Tablet Magazine та редактор нового англомовного одеського видання Odessa Review вважає, що за відставкою Абромавичуса може піти підвищення, а сама заява є сигналом про початок давно назрілих перетасовок в уряді.

"Відставка Абромавичуса - це сильний удар по уряду напередодні відкриття роботи Ради, перетасовка в уряді буде дуже значною. Абромавичусу накинули заступника вірного Порошенку, він "не допомагав"; відставка це протест, але в результаті перестановок у Кабміні Абромавичус може піти на підвищення", - твітує Давидзон.

Про невідворотність радикальних перетасовок в уряді України пише і вже згадуваний Балаш Ярабік з Carnegie Endowment for International Peace.

"Давно вже назрівала перетасовка в уряді України. Напевне відставка Абромавичуса це перший дзвінок", - твітує експерт.

А журналіст Ноа Шнайдер припускає, що Україні може навіть загрожувати колапс коаліції у ВР.

"Слідкуйте за наслідками відставки. Правляча коаліція вже і так нестабільна. Можливо її колапс невідворотній", - твітує журналіст The Economist.

.. анти-корупційні сили України ризикують дискредитувати власну шляхетну роботу, якщо вони та їх міністр стануть союзинками демагога Міхеїла Саакашвілі
Адріан Каратницький, Atlantic Council

Загрозу Україні у відставці Абромавичуса вбачає і експерт аналітичного центру Atlantic Council Адріан Каратницький, який останнім часом відзначився критикою надмірно активних українських прибічників реформ, які на його думку ставлять під загрозу крихкий баланс відносин влади із найвпливовішими українськими бізнесменами, які лише і дозволяють проводити в Україні реформи.

"Відставка міністра економіки Абромавичуса це сигнал, що зусилля спрямовані на подолання корупції в Україні зустрічають протидію з боку керівництва країни. Водночас, прекрасні антикорупційні сили України ризикують дискредитувати власну шляхетну роботу, якщо вони та їх міністр стануть союзинками демагога Міхеїла Саакашвілі, чия жага влади не має меж", - написав Каратницький у своєму Facebook.

Слідом за заявою міністра група із 9 послів західних держав в Україні виступили із безпрецедентним відкритим листом, у якому висловили глибоке розчарування відставкою.

Посли закликали українських керманичів відкинути "свої дріб’язкові розбіжності" і назавжди залишити у минулому "корисливі інтереси, що гальмували розвиток країни протягом десятиліть".

Прикметно, що пряме звернення іноземних дипломатів сподобалось не всім.

"Ого! Західні посли об'єднались, щоб розкритикувати "корисливі інтереси" після відставки Абромавичуса", - констатує журналіст Олівер Булоу.

"Дуже незвично!" - пише кореспондент Berliner Zeitung Крістіан Еш.

"Хм. І чому закордонні посли взагалі відкрито діляться думками з приводу відставки українського міністра? Хіба склад уряду України це, ну знаєте, не справа виключно самої України?" - твітує про заяву послів аналітик Марк Адоманіс.

Натомість Стівен Пайфер колишній посол США в Україні, а нині дослідник впливового аналітичного центру Brookings Institution побачив у заяві послів не зазіхання на суверенітет України, а вияв занепокоєння Заходу.

"Рішення Абромавичуса піти з посади міністра економіки - це удар по реформам. Заява 9 послів чітко вказує на занепокоєння Заходу", - твітує відомий дипломат.

Нарешті група українських експертів об'єднана аналітичним проектом Vox Ukraine виступили із відкритим листом з приводу відставки Абромавичуса з промовистою назвою "У відставку має подавати не міністр Абромавичус".

Лист покладає відповідальність за кризу та її вирішення однозначно на президента України Петра Порошенка.

"Відмова президента надати ясні відповіді на безпрецедентні звинувачення у толеруванні корупції зроблені ключовими міністрами-реформаторами, лише поглибить політичну кризу, яка створює загрозу національній безпеці держави", - йдеться у листі.

Експерти виступили із чіткими вимогами до влади:

1. Негайна публічна відповідь президента на заяву міністра. Президент має взяти на себе відповідальність за вирішення кризи. Суспільство має право знати позицію президента з приводу озвучених звинувачень;

2. Негайне тимчасове усунення з посад підлеглих президенту, яких згадано у заяві та звернення до Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з вимогою розслідування фактів, згаданих Абромавичусом;

3. Всі особи згадані у заяві міністра, які прямо не підлягають президенту, мають бути тимчасово усунені з урядових посад до завершення розслідування;

4. Має бути проведено незалежне розслідування з приводу осіб та фактів згаданих у заяві міністра; перебіг цього розслідування та його результати мають бути оприлюднені;

5. За результатами розслідування, незалежний суд має ухвалити вирок відповідно до чинного законодавства.

Дивіться також: Команда Саакашвілі це не тимчасове явище - Марушевська

Команда Саакашвілі це не тимчасове явище - Марушевська. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:53 0:00

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG