Спеціальні потреби

Незгода в українському Чикаго


Вашингтон – 27 квiтня. Візит президента України Віктора Ющенка до Сполучених Штатів залишив по собі не лише приємні спогади, але і став каталізатором конфлікту в українській громаді міста Чикаго.

У Чикаго одна з найпотужніших українських громад на території США. Її життя протягом останніх років оживила велика кількість новоприбулих іммігрантів - так званої четвертої хвилі. Під час виборів президента України в Чикаго проголосувало найбільше громадян України порівняно з іншими дільницями на території США. Щоразу в Чикаго Віктора Ющенка підтримувало майже сто відсотків виборців.

Під час помаранчевої революції за ініціативою створеного групою новоприбулих Комітету Вибори-2004, у Чикаго були організовані мітинги протесту, а сім автобусів з чиказькими українцями протягом п’ятнадцяти годин добиралися до Вашингтона аби взяти участь у центролізованій акції протесту біля посольств Росії та України. Вся українська громада Чикаго, згідно з поданими активістами даними, назбирала на допомогу помаранчевій революції майже 400 тисяч доларів. То ж коли Віктор Ющенко зібрався відвідати це рідне місто його дружини на запрошення Чиказької Ради з міжнародних відносин, бажаючих прийти на зустріч з новим українським лідером було більше ніж квитків. Через консульство Рада виділила на українську громаду п’ятсот квитків у приміщенні на майже півтори тисячі місць.

Як заявили в інтерв’ю Голосу Америки після зустрічі з Ющенком, лідери Комітету Вибори-2004, на їх організацію не було виділено жодного квитка і їм вдалося дістати сорок місць у залі лише через інші організації. Говорить заступник голови комітету Ярослав Загайський:

«Всі ті, стовідсотково всі ті, хто голосував за Ющенка, це – 4417 чоловік не отримали жодного місця в цьому залі. Офіційно консул і його команда і деякі тут з місцевих управителів скандально обійшли їх».

Голова Комітету Вибори-2004 Юрій Мельник також в інтерв’ю після зустрічі з Ющенком, сказав, що Комітету не було на пряму виділено квитків:

«Це дуже прикро і вразило нас - це, що нас просто хочуть не побачити, що ми існуємо, а здобутки українського Чикаго приписати людям, які, практично, продрімали всю революцію, зовсім не були готові до неї».

Ці слова Загайського і Мельника викликали негативну реакцію певної частини чиказької громади. Говорить Орест Бараник, президент іллінойського відділу Українського Конгресового Комітету Америки:

«Вони зробили заяву, що їх ігнорують і що люди, громада тут проспала революцію - тільки, що вони були готові до неї. Я думаю, що то є цілковито неправильно. Я думаю, що вони хотіли, пани Мельник і Загайський, хотіли чомусь висказати, що вони одинокі, котрі зробили якусь акцію щодо помаранчевої революції і щодо виборів. Вони забувають, що фактично ціла громада доклалася до того».

Пан Бараник та кілька інших лідерів і керівників українських організацій Чикаго видали заяву, в якій стверджують, що на зустрічі з Ющенком були сотні людей які голосували за народного президента. Натомість, за оцінкою Юрія Мельника, не більше одній сотні виборців вдалося потрапити до залу.

Репортаж Голосу Америки про візит Ющенка до Чикаго викликав збудження в українській громаді міста. За словами Ореста Бараника, корені проблеми полягають у старих непорозуміннях:

«Можу вам сказати, що це не є якась роздора між новоприбулими і староприбулими. Бо в тій напрузі є певна кількість староприбулих тут зв’язана. Котрі використовують деяких з тих новоприбулих, щоби зробити таку ситуацію, котра би зачала певний роздор».

Не дивлячись на непорозуміння, за словами пана Бараника, обидві сторони схоже готові зробити кроки на зустріч один одному. Залагодити проблему спробують під час зборiв УККА в Чикаго наступного місяця.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG