Спеціальні потреби

Актуально

Президент Ющенко прибув з вiзитом до США

Вашингтон – 3 квiтня. Сьогоднi до Сполучених Штатів з першим офіційним візитом прибув президент України Вiктор Ющенко. Спустившись з трапу літака, вiн назвав візит «унікальною, iсторичною можливістю» та «чудовим викликом».

Літак президента Ющенка приземлився приблизно о 18:20 за місцевим часом на аеродромі імені Ендрюса військово-повітряних сил США неподалік Вашингтону. Зібраних кореспондентів було заздалегідь повідомлено, що Віктор Ющенко, iз-за браку часу, не відповідатиме на жодні запитання, однак на прохання «Голосу Америки» прокоментувати значення візиту, він заявив:

«Я думаю, з великими трудами ми заплатили те, що називається свобода і демократія. Тепер попереду розбудова -- розбудова тих цінностей, до яких, я переконаний, йшли десятки поколінь людей, які живуть в Україні і які живуть поза межами України. Тому я всіх хочу просто вітати з цією нагодою. Перед нами дійсно унікальна історична можливість і, дай Бог, щоб наша нація справилася із цим чудовим, приємним викликом».

Серед американських офіційних осіб, які прибули вітати президента Ющенка, був посол Сполучених Штатів в Україні Джон Гербст. На наше прохання прокоментувати візит в контексті американсько-українських відносин, він серед іншого сказав:

[переклад з англійської] «Я назвав би це історичним моментом в українсько-американських відносинах. Президент Ющенко утiшається небувалою пошаною. Він не лише матиме розмови з президентом Бушем, але i обідатиме разом з ним, виступить на спільній сесії обох палат Конгресу США і отримає нагороду за мужність (імені Кеннеді). Не кожен керівник, який сюди приїжджає, втішається такою повагою. Це ознака пошани до його досягнень і також сподівань на потепління в американсько-українських відносинах. Мені здається, що ми побачимо встановлення кращого порозуміння на найвищому рівні між нашими урядами і це створить основу для досягнення значного поступу в конкретних питаннях у майбутньому».

Привітати президента Ющенка, його дрижину Катерину та членів його делегації прибули також працівники Посольства України у США на чолі з послом Михайлом Резнiком. На наше запитання про значення цього візиту, пан посол відповів:

«Українці й Україна пам’ятають, що останній візит президента України до Сполучених Штатів був п’ять років тому, у 1999 році. Тому дуже важливо, що ми поновлюємо діалог на найвищому рівні. Приємно, що цей діалог буде відбуватися в позитивній атмосфері – я як посол це відчуваю. Ми досягли, практично, усіх домовленостей, які ставили перед нами міністерство закордонних справ по підготовцi цього візиту і переконаний, що дух цього візиту буде надзвичайно позитивний. Це дуже важливе для України, для українців – ми будемо з вами свiдками, що за цей короткий час президент Ющенко i офіційна делегація, яка буде його супроваджати, будуть мати тут надзвичайно напружену програму. Буде дуже багато офіційних зустрічей. Будуть важливі зустрiчi, якi залишать, безумовно, слiд в історії наших двох країн. Я зараз не хочу передбачати, яким фінальним документом завершиться перебування нашого президента у Сполучених Штатах, але глибоко переконаний, що нова ера стратегічних відносин мiж нашими країнами буде наповнена практичними справами.

Ще перед прибуттям українського президента посол Резнiк погодився із зауваженням багатьох присутніх, що цей візит - історичний.

«Iсторична, повiрте, що це iсторична подiя, бо сам дух підготовки до цього вiзиту значно вiдрiзнявся від того, що вiдбувалося в попереднi роки. Тут дійсно сьогоднi панує почуття на усіх рівнях американського уряду, що до нас приїжджають українські друзі. Це перший раз я можу як посол сказати, що нас чекають як друзiв. Це надзвичайно важливо».

З прибуттям Віктора Ющенка в американській столиці припинилися зливні дощі, які тривали два дні. І цей факт прокоментував український посол, передбачаючи, що «буде сонечко, i завтра буде сонечко, i прогноз буде добрий».

Графiк Вiктора Ющенка на понедiлок передбачає: зустрiч i обiд з президентом Джорджем Бушем, розмови з вiце-президентом Ричардом Чейнi та держсекретарем Кондолiзою Райс, як також виступи у Палатi торгiвлi США та Джорджтаунському унiверситетi.

Фотознiмки - Юрiя Петренка

Всі новини дня

Остін: "Група Вагнера" зберігає значну присутність в Африці

В понеділок очільник Пентагону Ллойд Остін перебував у Кенії. Він привітав американських військових, які служать там.

США не бачать ознак значного скорочення кількості бойовиків "Групи Вагнера" в Африці, після смерті їхнього лідера минулого місяця.

"Вагнер все ще має значну присутність на континенті", — сказав очільник Пентагону Ллойд Остін журналістам у неділю в Джибуті.

Через більш ніж місяць після смерті лідера російських найманців Євгена Пригожина, США досі не помітили "істотних змін" у відносинах "Групи Вагнера" з Кремлем, або ознак того, що Москва перебрала контроль за операціями групи в Африці, сказав високопоставлений чиновник оборонної сфери.

«Я думаю, що в майбутньому видно буде певну конкуренцію в рядах за те, хто стане наступним лідером», — сказав Остін журналістам у неділю.

«Я думаю, видно буде, що російський уряд потенційно намагатиметься або замінити "Групу Вагнера" якимось іншим елементом, або використовувати російські сили для підтримки зусиль на континенті».

Сили "Групи Вагнера", ймовірно, наразі зможуть зберегти присутність в Африці, додав Остін, але їм буде важко зробити це в середньостроковій та довгостроковій перспективі без підтримки з боку російського уряду.

Один високопоставлений чиновник сказав журналістам, що деякі уряди заявили офіційним особам США, що шкодують через те, що дозволили "Групі Вагнера" діяти в їхніх країнах.

Посадовці США також заявили, що є ознаки того, що війська "Групи Вагнера" намагаються "скористатись із" ситуації в Нігері після того, як військові сили захопили контроль і усунули президента від влади в липні.

Президент Франції Еммануель Макрон оголосив у неділю, що Франція відкличе свого посла з країни та згорне військову присутність у Нігері до кінця року.

Військова хунта неодноразово вимагала залишити посла Франції, заявляючи, що Франція не визнає хунту законним лідером Нігеру.

Це оголошення є серйозним ударом по політиці Франції в Африці.

Франція розмістила тисячі військових у регіоні Сахель для боротьби з джихадистськими угрупованнями у відповідь на прохання лідерів держав, але вона вивела війська з сусідніх Малі та Буркіна-Фасо після переворотів там.

З моменту приходу хунти до влади в Нігері кількість військ США в Нігері залишалася стабільною на рівні близько 1000 осіб, але США перемістили частину своїх сил у Нігері з бази в Ніамеї на базу в Агадесі, приблизно за 1000 кілометрів від столиці.

Остін сказав, що США не відновили антитерористичні операції зі збройними силами Нігеру, але провели розвідку, спостереження та розвідувальні місії, щоб захистити свої сили від потенційних загроз.

В понеділок Остін перебував у Кенії і обговорював з посадовцями країни питання безпеки, оборони та боротьби з тероризмом.

Перед від’їздом до Найробі Остін подякував американським військам у таборі Лемонньє в Джібуті, підкресливши їхню «дуже вражаючу» роль в евакуації американських дипломатів із Судану у квітні.

«Цей об’єкт дійсно важливий. Після терактів 11 вересня ми розвинули діяльність проти насильницьких екстремістських організацій, — сказав Остін. — Відтоді ми розшили спектр можливих операцій з цього пункту, включаючи, наприклад, те, з чим ви нещодавно допомогли - евакуацію наших дипломатів з Судану».

США вводять нові санкції проти китайських та російських компаній, через поставку запчастин для дронів

Український пілот безпілотника тягнеться до розвідувального безпілотника в Луганській області, Україна, у суботу, 19 серпня 2023 р. Завдання підрозділу безпілотників - знищувати важку техніку, бронетехніку та піхоту Росії. (AP Photo/Bram Janssen)
Ми без вагань вживемо швидких і значущих заходів проти тих, хто продовжує намагатися забезпечувати та підтримувати незаконну та аморальну війну Путіна в Україні
Алан Естевес

Міністерство торгівлі Сполучених Штатів у понеділок, 25 вересня, розмістило проєкт рішення про запровадження нових торговельних обмежень проти 28 компаній з семи країн світу за діяльність “всупереч інтересам національної безпеки або зовнішньої політики Сполучених Штатів”. Санкції буде введено в дію 27 вересня.

Серед організацій, щодо яких запроваджено санкції, є 11 китайських і 5 російських компаній. За даними мережі AP, дев’ять компаній, у тому числі китайська Asia Pacific Links Ltd. і російська SMT-iLogic, нібито брали участь у схемі постачання запчастин для безпілотників через підсанкційний Центр спеціальних технологій для Головного розвідувального управління Генштабу Росії (ГРУ).

До санкційного списку також потрапили компанії, зареєстровані в Німеччини, Фінляндії, Омані, Пакистані та Об’єднаних Арабських Еміратах. Накладення санкцій ускладнить американським компаніям співпрацю з цими організаціями, зокрема постачання їм технологій.

Серед російських компаній, щодо яких було запроваджено санкції - ТОВ Device Consulting, ТОВ Grant Instrument, SMT-iLogic, Streloy та корпорація VSMPO-AVISMA. Що стосується останньої, то згідно з даними американського уряду, компанія “представляє критичний ризик щодо виведення оборонних технологій США. VSMPO-AVISMA безпосередньо займається виробництвом титану та металовиробів для російської армії та спецслужб”.

“Ми без вагань вживемо швидких і значущих заходів проти тих, хто продовжує намагатися забезпечувати та підтримувати незаконну та аморальну війну Путіна в Україні”, — заявив керівник експортного контролю Міністерства торгівлі США Алан Естевес, якого цитує мережа AP.

Цей черговий пакет санкцій буде запроваджений США після того, як 19 вересня Сполучені Штати наклали санкції на сім осіб і чотири організації, що базуються в Ірані, Китаю, Туреччині та Росії у зв'язку з виробництвом дронів.

Як повідомляв раніше Голос Америки, США звинувачують Іран у постачанні Росії безпілотників, які Москва використовує для бомбардування українських мирних жителів та об'єктів інфраструктури.

США затвердили позику на 2 млрд доларів для оборонної модернізації Польщі

Війсковий парад в Польщі, 2023.

Сполучені Штати оголосили про підписання угоди про пряму позику на іноземне військове фінансування (FMF) на 2 мільярди доларів США для підтримки оборонної модернізації Польщі. Про це йдеться в повідомленні для преси офісу речника Державного департаменту США.

«Польща є непохитним союзником США, і безпека Польщі життєво важлива для колективної оборони східного флангу НАТО. Окрім своєї центральної допоміжної ролі у сприянні міжнародній допомозі сусідній Україні, Польща продемонструвала свою непохитну відданість зміцненню регіональної безпеки шляхом значних інвестицій у витрати на оборону», - йдеться у повідомленні зовнішньополітичного відомства США.

В Держдепі наголосили, що Польща продовжує демонструвати лідерство в НАТО щодо виконання зобов’язань щодо інвестування в оборону Уельського саміту 2014 року.

«Польща планує значно розширити польські збройні сили; відмовилась від військового обладнання російського походження на користь амбітної багаторічної багатомільярдної програми оборонної модернізації; уклала Угоду про розширене оборонне співробітництво (EDCA) зі Сполученими Штатами; розміщує сили союзників і США, включаючи бойову групу НАТО під керівництвом США та штаб V корпусу США; і бере активну участь у місіях НАТО в регіоні», - йдеться у повідомленні.

В Держдепі повідомили, що уряд США надає до 60 мільйонів доларів у FMF на покриття вартості цієї позики, що допоможе прискорити оборонну модернізацію Польщі шляхом підтримки термінових закупівель оборонних товарів і послуг у Сполучених Штатах.

Прямі позики в рамках FMF – це інструмент співпраці в галузі безпеки, призначений для деяких із найважливіших партнерів США у сфері безпеки.

Блінкен: Співпраця РФ із Північною Корею стає все більш небезпечною

Президент Росії Путін і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин під час зустрічі у Владивостоці, Росія, 25 квітня 2019 року. (Yuri Kadobnov/Pool Photo via AP, File)

Співпраця Росії з Північною Кореєю є "вулицею з двостороннім рухом" і стає дедалі небезпечнішою. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен, виступаючи на 8-му щорічному стратегічному форумі CSIS Республіка Корея - США у Вашингтоні.

Ентоні Блінкен наголосив, що запусками ракет Північна Корея порушує численні резолюції Ради Безпеки ООН і підриває стабільність на Корейському півострові та за його межами.

Також держсекретар США зауважив, що крім ракетних випробувань загрозу з боку КНДР світовій безпеці чітко продемонстрував нещодавній візит Кім Чен Ина до Росії.

"Зараз ми розглядаємо це як вулицю з двостороннім рухом. Це стає дедалі небезпечнішим, оскільки, з одного боку, Росія відчайдушно прагне знайти постачання обладнання і технологій для своєї агресії проти України, яка триває, а КНДР шукає допомоги для зміцнення та розвитку власних ракетних програм", - сказав Блінкен.

Він додав, що США працюють із партнерами та союзниками, щоб викрити "небезпечні шляхи військової співпраці Росії з Північною Кореєю, які загрожують глобальному миру та безпеці".

Блінкен наголосив, що зараз США та Південна Корея віддані взаємній співпраці в галузі оборони.

"Агресія президента Путіна проти України стала монументальним стратегічним провалом Путіна. Але в одному вона досягла успіху - зблизила трансатлантичний регіон та Індо-Тихоокеанський регіон як ніколи раніше", - сказав Блінкен.

Він зауважив, що зокрема велике значення у протистоянні Росії відіграє співпраця азійських країн та США в галузі енергетики.

"Коли Росія припинила постачання нафти та газу до Європи, щоб спробувати змусити країни через холод припинити підтримку України, Корея разом із Японією приєдналися до американських виробників скрапленого природного газу, щоб гарантувати, що європейські країни матимуть достатньо енергії, щоб зігріти свої домівки протягом зими", - сказав Блінкен.

Владімір Путін і Кім Чен Ин зустрілися на російському космодромі Восточний в Амурській області Росії 13 вересня 2023 р. На зустрічі з російським президентом Кім Чен Ин повторив, що його режим підтверджує "повну і безумовну підтримку" дій Владіміра Путіна в час війни Росії проти України.

Своєю чергою Путін сказав, що обговорював з Кім Чен Ином зокрема економічну співпрацю, гуманітарні питання і становище в регіоні. Окремо Путін обіцяв російську допомогу з космічними супутниками після того, як Північна Корея цього року провалила дві спроби своїх запусків.

Міжнародна увага зосереджена на військовій співпраці Росії і Північної Кореї. США, Велика Британія, Японія і Південна Корея у спільній заяві 31 серпня заявили, що "Росія веде переговори з КНДР щодо потенційних угод про значну кількість боєприпасів кількох типів для використання проти України".

У Пентагоні 14 вересня застерегли керівництво Північної Кореї від надання будь-якої зброї Росії, водночас зауваживши, що поки немає жодного офіційного підтвердження, що КНДР надала Росії якусь зброю.

Дивіться також:

Чого Кремль хоче від Північної Кореї - і що пропонує взамін? – реакція Заходу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:42 0:00

Застосування катувань збройними силами РФ на окупованих територіях України широко розповсюджене та систематичне – звіт Комісії ООН

Ерік Мьосе, голова Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні

Незалежна міжнародна комісія з розслідування порушень в Україні продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних російськими збройними силами в Україні, у тому числі незаконні атаки із застосуванням вибухової зброї, атаки, що завдають шкоди цивільному населенню, катування, сексуальне та гендерно зумовлене насильство, а також напади на енергетичну інфраструктуру. Про це у понеділок у доповіді Раді з прав людини в Женеві заявив голова комісії Ерік Мьосе.

Він зазначив, що «у більшості випадків військової присутності на постраждалих об'єктах або поблизу них не було», - зазначив Мьосе.

Зокрема комісія зосередила свою увагу на розслідуванні порушень особистої недоторканості в тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

«Комісія зібрала подальші докази того, що застосування катувань російськими збройними силами на підконтрольних їм територіях було широко розповсюдженим та систематичним. Жертвами таких катувань, насамперед ставали особи, звинувачувані в тому, що вони є інформаторами українських Збройних сил», - сказав Мьосе і додав, що катування здебільшого відбувалися на території різних установ позбавлення волі, підконтрольних російській владі.

«У цих різних установах під час допитів застосовувалися схожі методи катувань, головним чином, з метою отримання інформації від жертв. Це призводило до сильного болю та страждань….У деяких випадках катування застосовувалися із такою жорстокістю, що призводили до смерті жертви», - заявив Мьосе і зазначив, що комісія продовжує документувати місцеперебування та інформацію щодо таких установ.

Зокрема, комісія встановила, що «в Херсонській області російські солдати ґвалтували та вчиняли сексуальне насильство щодо жінок віком від 19 до 83 років… Часто членів сім'ї тримали в сусідній кімнаті, змушуючи їх слухати, як відбувається таке насильство».

У звіті нагадали, що війна Росії проти України має численні руйнівні наслідки для дітей. Комісія продовжує розслідувати ситуації, «пов'язані з ймовірним переміщенням російською владою неповнолітніх без супроводу дорослих до Російської Федерації».

Мьосе також висловив занепокоєність звинуваченнями у скоєнні геноциду в Україні і зазначив, що «деякі висловлювання, що лунають у російських державних та інших засобах масової інформації, можуть становити злочин підбурювання до геноциду».

Підсумовуючи свою доповідь, голова комісії наголосив на необхідності притягнення винних до відповідальності та важливості надання постраждалим психологічної та психосоціальної підтримки.

Комісія наголосила, що всі її повідомлення, адресовані РФ, залишаються без відповіді, і високо оцінила співпрацю з урядом України.

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні є незалежним органом, уповноваженим Радою ООН з прав людини, серед іншого, розслідувати всі ймовірні порушення прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права, а також пов'язані з ними злочини в контексті агресії РФ проти України.

Від початку створення члени комісії здійснили понад 10 поїздок в Україні. У жовтні 2023 року комісія доповідатиме про свою діяльність Генеральній Асамблеї ООН.

Більше

Відео - найголовніше

Антитерористична операція у Нагірному Карабасі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:31 0:00
XS
SM
MD
LG