Спеціальні потреби

Актуально

Сенатор Луґар про останнi подiї в Українi - 2005-03-04

Вашингтон - 3 березня. Сьогодні у Міжнародному центрі імені Вудро Вільсона в американській столиці виступав голова сенатського комітету закордонних справ Ричард Луґар. Свій виступ він присвятив останнім подіям в Україні.

Сенатор Ричард Луґар неодноразово відвідував Україну. Одна з його останніх подорожей відбулася під час помаранчевої революції. Тоді президент Буш попросив його відвідати Київ в якості свого представника і оцінити, чи були вибори чесними і відкритими. Сенатор Луґар прибув до української столиці після другого туру виборів -- і опинився у самому вирі історичних подій.

Американська делегація, поговоривши з деякими із спостерігачів за виборами--з ОБСЄ, країн-членів НАТО, представників з інших країн, дійшла висновку, що вибори не відповідали загальнодемократичним стандартам чесності і відкритості, і підготувала з цього приводу відповідний звіт тогочасному державному секретарю Коліну Павеллу і президенту Бушу. «Я був дуже задоволений, -- пригадує сенатор Луґар, -- тим, що держсекретар Павелл, який в той час був в закордонній подорожі, повернувся до Вашингтону, і рано-вранці отримав моє повідомлення з посольства, і дійшов висновку, що це так і це саме те, що він хотів би зробити». «Ось так вийшло, що моє послання було почуте, -- додав сенатор Ричард Луґар, -- і більш того -- прочитане на Майдані Незалежності тими, хто мав безпосереднє відношення до того, але насамперед також у Вашингтоні, перед українським посольством, де ті, хто прийшов, відчували, що для США було важливим вжити свою вагу і авторитет і зробити це відкрито і публічно». «Це саме те, що й зробив держсекретар Павелл і, на мою думку, це було дуже важливим. Президент Буш, так само, зробив дуже вчасно нашу поїздку, а про мене вже й казати нічого, я настільки задоволений»! -- зазначив сенатор Луґар.

За словами пана Луґара, сенатський комітет у закордонних справах постійно звертається у своїх дискусіях до подій на Майдані, і зазначає, що США, як країна, показали, що вони можуть вповні без європейців, надати підтримку іншій європейській країні в ситуації, подібній до помаранчевої революції.

Відповідаючи на запитання Ігоря Ґавдяка з Американо-української координаційної ради про те, як запланований вивід українських військ з Іраку відіб’ється на становищі обопільних стосунків, сенатор Луґар відповів:

«Виведення військ -- це не обов’язково плюс у наших стосунках; я розумію, що це -- частина передвиборчих обіцянок обох кандидатів, і табору Ющенка також. Добре, принаймні, що виведення станеться десь у жовтні, замість того, щоб бути, скажімо, у березні, або у квітні. Тому ми будемо підходити до цього з прагматичного боку, і звісно, я не пропоную, щоби жовтнева дата була забута, але я думаю, що це - дипломатичний засіб виконання зобов’язань, взятих на себе перед людьми. Ми, звісно, почуємо від самого пана Ющенка більше щодо цього, коли він прибуде до США», -- зазначив сенатор Луґар.

А як бути з обвинуваченнями шефа російського МЗС на адресу США у застосуванні подвійних стандартів: плачу щодо руйнування Юкоса, і мовчанки щодо планів реприватизації в Україні? --поцікавився у сенатора кореспондент Радіо Свобода. Чи надішле це вірний сигнал інвесторам?

«Я думаю, що дискусії з цього питання в Україні будуть дуже інформативними. Це -- країна демократична, і якщо хтось відчуватиме, що це несправедливо, то про це заявлять. Але наразі я уважаю, що несправедливість відбулася в процесі так званої прихватизації, і люди це відчувають. Путін, мені здається, у справі з Юкосом припустився помилки: на тлі незадоволення людей невідповідною приватизацією, привласненням акцій невеликою кількістю людей, обирається в ролі цапа-відбувайла успішно функціонуючий Юкос. Це справлятиме негативне враження на інвесторів. Україні слід вже зараз почати встановлювати засадничі закони для інвесторів. А дебати щодо реприватизації зараз в основі є дебатами з приводу верховенства закону», --зазначив сенатор Луґар.

Один з українських громадян, який стажується у центрі Вудро Вільсона як стипендіат Фулбрайта - Павло Карпенко - поцікавився, чи не було б доцільно написати книгу спогадів про помаранчеву революцію. Сенатор Луґар з ентузіазмом підтримав цю ідею, бо це --ч астина української історії. Він сказав:

«Десь через сім днів після другого туру Кучма стояв перед вибором: чи стріляти по людях, і припинити все? Частина українського істебілшменту тоді сказала йому -- якщо ти не припиниш це насильницьким шляхом, зараз, то все, кінець. Або ти можеш укласти прагматичну домовленість з людьми. І Кучма обрав другий варіант», -- зазначив сенатор Лугар.

Можливо, майбутні історики знайдуть очевидців цього, додав він, і винесуть тим подіям свою оцінку.

Всі новини дня

Європа і США кажуть, що Путін «не дочекається» припинення допомоги Україні

Жозеп Борель у Свято-Преображенському соборі в Одесі пошкодженому російським бомбардуванням. 30 вересня 2023 р.

Представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.

Якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється.
Карін Жан-Пєр

Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві, з яким досі нема авіасполучення, і де нерідко лунають сирени повітряної тривоги.

Катрін Колонна, очільниця міністерства закордонних справ Франції, окремо наголосила, що це один з сигналів «для Росії, щоб вони не розраховували на нашу втому».

«Наша рішучість у підтримці боротьби за свободу і незалежність України тверда і триватиме далі», - заявив верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель.

Борель також скористався нагодою, щоб оголосити новий план допомоги Україні на наступний рік на суму до 5 мільярдів євро ($5,26 млрд.) з Європейської мирного фонду.

Окрім програм ЄС Україна також отримує пряму допомогу від європейських держав на двосторонньому рівні, і за підрахунками Кільського інституту світової економіки загалом Європа тепер випередила США за обсягами заявленої допомоги Україні.

Міжнародна допомога Україні
Міжнародна допомога Україні

Серед найбільших пакетів двосторонньої допомоги Україні стала чотирирічна програма Німеччини на суму €10,5 мільярда, а також п’ятирічна програма Норвегії (яка не член ЄС) на €6,6 мільярда.

Але Сполучені Штати залишаються найбільшим і найважливішим донором військової допомоги Україні.

У Вашингтоні заявляють про збереження підтримки України попри побоювання про подальшу долю американської допомоги Україні на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США.

«За Україною стоїть потужна міжнародна коаліція. І якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється. Він помиляється. І у нас незабаром буде новий пакет допомоги Україні, що покаже нашу подальшу підтримку відважного народу України. І це наш сигнал. Якщо він, тобто пан Путін, вважає, що переживе нас, то ми вважаємо, що він неправий», - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

Більше

XS
SM
MD
LG