Спеціальні потреби

Головне питання сьомої сесії парламенту – чи буде сформовано парламентську більшість - 2005-02-01


Київ - 1 лютого. Сьогодні в Україні розпочала свою роботу сьома сесія Верховної Ради України. У своїй вступній промові спікер Володимир Литвин назвав цю сесію «медовим періодом» у стосунках парламенту з новим президентом та урядом.

Нова парламентська сесія починається із чергового переформатування українського парламенту. В країні новий президент і за кілька днів новий уряд – це вносить свої корективи у розклад сил в парламенті. Сьогодні у президента є більшість – кажуть депутати, знайдеться така більшість і для підтримки прем`єра. Зараз головне питання, чи буде парламентська більшість чітко визначеною, тобто чи варто чекати поіменного списку депутатів, які готові підтримувати урядову програму дій, а значить підтримувати урядові ініціативи. Спікер Володимир Литвин вважає, що це можна зробити лише через тиск на депутатів, проти чого ніби й боролася нова влада:

«Ми дружно засудили цю практику створення більшості. Проти чого питалося, боролися. На всі розумні пропозиції президента і уряду парламент прийматиме не менш розумні рішення».

Натомість представник СДПУ(о) Нестор Шуфрич каже, що Володимир Литвин просто боїться втратити цілковитий контроль над парламентом, і вважає, що така пропрезидентська більшість має бути:

«Безумовно, вона відбудеться. Сьогодні дехто вже лякається, що буде нова більшість. Вона має бути. Ті, хто то прийшов до влади, мають взяти на себе відповідальність. І вона має бути зрозумілою і прозорою».

Екс-керівник більшості, що підтримувала Леоніда Кучму, Степан Гавриш вважає, що головним противником створення нової більшості, окрім спікера, може бути фракція президента «Наша Україна». Наявність більшості – це величезний плюс для Тимошенко, і це дає їй значну політичну перспективу – каже Гавриш:

«Прем`єр-міністр стане центром політичного життя. Також важливо зрозуміти, що саме прем`єр –міністр очолить виборчу коаліцію, виборчий блок у борортьтбі за парламентські мандати, мені здається, що певна частина гравців не будуть зацікавлені у створенні більшості, оскільки це значно посилить позиції прем`єр-міністра».

Одна з головних проблем щодо глави уряду та створення більшості – парламентські вибори – визнає нашоукраїнець Микола Катеринчук. Він каже, що уряд має підтримати широка коаліція, але не закріплена документально:

«Питання юридичного оформлення другорядне. Повинно бути змістовне наповнення, депутатів має об`єднувати програма, якісь принципи. Має бути більш змістовне зближення депутатів. Я за те, аби юридичних закріплень не було».

Зараз український парламент чекає на представлення урядової програми та затвердження кандидатури Юлії Тимошенко на посаді прем`єра. Парадокс, але факт, що її готові підтримати фракції, які нині в опозиції до нової влади, а також ті, хто підтримував Віктора Януковича. Водночас, головним каменем спотикання може стати фракція «Наша Україна».

Втім, як би не розклався політичний пасьянс у вигляді про-прем`єрської коаліції, основою нової більшості, що підтримуватиме урядові пропозиції, стане колишня провладна більшість – переконані депутати. Так у парламенті може й не залишитися жодної опозиції – «бідкається» соратник Тимошенко Олександр Турчинов.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG