Актуально
В цьому випуску - безсоння веде до ожиріння; а стрес--до передчасного старіння. - 2005-01-02
01.01.05 Сенсаційну новину оприлюднили американські лікарі після завершення новаторського дослідження впливу безсоння на так званий індекс маси тіла, проведеного фахівцями університетів Стенфорду, Пало-Альто в Каліфорнії, і штату Вісконсин. У дослідженні брали участь понад тисячу добровольців з різними порушеннями сну. Вони повідомляли про свої навички спання і вели нотатки, що вони робили, коли їм не спалося. Аналізи їхньої крові зранку показали збільшену кількість гормонів лептіну і греліну--двох опонентів у регуляції апетиту. Підвишені рівні греліну, який виробляється у шлунку,--і ви відчуваєте голод, а лептін, навпаки, дає відчуття ситості. Останній гормон виробляється жировими клітинами і повідомляє мозку про нинішній енергетичний баланс організму. Отож, грелін--це педаль газу, а лептін--гальма щодо апетиту. Що ж виявили фахівці у своїх дослідах? Трохи статистики: якщо спати всього чотири години, то рівень греліну--газу--підвищувався на двадцять вісім відсотків, а лептіну--гальма апетиту, навпаки, падав на вісімнадцять відсотків. Конкретно це означало, що піддослідні, не усвідомлюючи, чому, бігли на кухню і там їли під час безсоння. Особливо потерпають чоловіки, вони кидалися до солодощів, тістечок, мророзива, макаронів та хліба---явно не самих низькокалорійних продуктів. Отож, математична залежність між кількістю сну і ожирінням має вигляд зворотної пропорції: чим більше ми спимо--тим менше ризик ожиріння, і навпаки, зменшуючи кількість сну, ризикуємо потовстіти. Але чи не суперечить це ще бабусиним приказкам: «полежати на бочку, щоби сальце зав’язалося»? Ні, уважають фахівці. Бо, вештаючись без сну по квартирі, ми всюди натрапляємо на їжу, а гормональні зміни підштовхують ту їжу споживати. На вихідні ж, радять спеціалісти-дієтолог, що вивчають ожиріння, краще спати досхочу і уникати стресів. Це може запобігти набуттю зайвої ваги на вихідні, кажуть вони. Отож, спіть на здоров’я!
До речі, безсоння і стрес ведуть не лише до ожиріння, але й до передчасного старіння. Це виявили дослідники-імунологи з університету Каліфорнії у Сан-Франциско, пише журнал Економіст. Еліза Епель, керівниця проекту про вплив стресу на вік, каже таке. Клітини організму мають свої часові ліміти. На кінці хромосом вони мають немовби капелюшки, які звуться теломери, і ці «капелюшки» зменшуються після кожного поділу клітин. Зрештою, теломери стають замаленькі для такого поділу. Нема поділу клітин--нема й життя. Клітина вмирає. Ці життєві межі були виявлені у шістдесятих дослідником з Інституту Вайстера з Філадельфії, Леонардом Гейфліком, і відтоді відомі в науці як «ліміт Гейфліка.» А дослідження доктора Епель з Каліфорнії показало, що теломери жінок, що перебувають під впливом хронічного стресу, є меншими, аніж теломери спокійних жінок тієї ж вікової групи. Щобільше, існує фермент --теломераза, який відбудовує ушкоджені теломери. І ось цей фермент менш активний у жінок, які знаходяться у стресовій ситуації. Виявлено також, що процеси окислення клітин у таких пацієнток відбуваються щвидче, завдаючи шкоди ДНК. А останнє уважається причиною фізіологічного акту старіння. А клітини, в яких доктор Епель виявила ці ушкодження, належать до клітин імунної системи, кров’яних клітин периферійної кров’яної системи---мононуклеоцитів. Тому недивно, що ті, хто постійно під стресом, хворіють більше, бо в них послаблений імунітет. В дослідах Епель в ролі жінок під стресом були матері, які увесь час турбувалися за хронічно хворих дітей. Вона порівняла їх з тими, у кого з дітьми все було гаразд. Дослідження виявили пряму залежність між ступенем стресу і розмірами теломерів і, відповідно, передчасним старінням. Дослідники виявили, що найбільш стресово перевантажені жінки втратили приблизно 550 пар основ ДНК--індивідуальних літер генетичних кодів, на теломер, що дорівнює дев’яти-сімнадцяти рокам старіння за нормальних умов.
Негайно постає питання: чи можна побороти процес передчасного старіння, викликаного стресом? Це--золота мрія всіх геронтологів, які йдуть ще далі, і запитують, чи втручання до процесу поділу клітин може подовжити «ліміт Гейфліка», і , отже, збільшити час життя клітин? Деякі досліди над хворими на ожиріння показали, що втрата ваги може допомогти у відновленні теломерів. Але чи трапиться таке ж з тими, хто не перевантажений, а знаходиться під постійним стресом? Це лишається наразі проблемою. Доктор Епель з колегами хоче провести триваліші досліди, щоби оцінити рівні скорочення теломерів залежно від рівнів стресу. Вони тиакож хочуть дослідити інші типи клітин--серця, легенів, тошо--оскільки відомо, що стрес збільшує ризик серцево-судинних хвороб. Якщо їхні досліди будуть успішними, то в перспективі це може вивести на створення ліків, які збільшують активність теломерази і, відповідно, відтворюють передчасно зменшені теломери. Але наразі слід згадати, напевно, стару добру істину «Не хвилюйся, будь щасливий!»
Підготував Володимир Звіглянич.
Всі новини дня
Канабіс — задля України. Фестиваль у Колорадо для підтримки України. Відео
Канабіс — задля України. Такий фестиваль нещодавно пройшов в Колорадо. Це перший американський штат, де дозволити вирощувати, продавати та вживати марихуану не лише в медичних цілях.
Спікер Маккарті: "Зеленський наш президент?" Візит на тлі суперечок у Конгресі. Що законодавці розповіли Голосу Америки?

Президент України Володимир Зеленський у четвер, 21-го вересня, зустрінеться із законодавцями у Конгресі США.
Це буде його другий візит до Капітолія за час широкомасштабної російської агресії. І якщо перший його виступ перед двома палатами американських законодавців оглядачі називали історичним через безпрецедентну підтримку України, то нинішній візит на Капітолійський пагорб обіцяє бути набагато складнішим – думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, чи використовує допомогу відповідально. Також дається взнаки початок президентських перегонів.
На думку оглядачів, загострення політичної боротьби може загальмувати ухвалення рішень щодо збільшення військової допомоги Україні, про яке просить адміністрація президента Джо Байдена.
Український лідер прибув у Вашингтон в середу ввечері, щоб провести низку зустрічей з американськими законодавцями на Капітолійському пагорбі вже у четвер вранці.
Згідно з розкладом, о 9:00 ранку Зеленський матиме зустріч із законодавцями Палати представників, перемовини триватимуть годину та відбуватимуться у закритому форматі. Після цього, орієнтовно о 10:00, Зеленський відправиться на закриті перемовини із сенаторами. Вже після зустрічей у Конгресі український лідер матиме перемовини із президентом США Джо Байденом у Білому домі.
Адміністрація просить додаткової допомоги для України, у Конгресу сумніви щодо вже наданої
Візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати 12 законопроєктів про видатки, до початку нового фінансового року, який настає 1-го жовтня.
Серед них зокрема, оборонний бюджет США, в якому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні, та запит президента Байдена про додаткове фінансування, яке включає в середньому 24 мільярди доларів для України. Якщо політикам не вдасться подолати суперечки до крайнього терміну, то уряд опиниться в ситуації "шатдауну", коли всі державні кошти буде заблоковано.
Нинішній законопроєкт про тимчасове фінансування уряду в Палаті представників не включає додаткове фінансування для Києва, про яке просить Білий дім.
Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знатиКевін Маккарті, спікер Палати представників
А спікер Кевін Маккарті напередодні візиту Зеленського заявив, що його більше цікавить, куди пішла вже виділена допомога, і жодних обіцянок про наступну допомогу він не робив.
"Зеленський обраний до Конгресу? Він наш президент? Я не думаю, що я маю бути відданий будь-чому. У мене є питання щодо того, де звітність про гроші, які ми вже витратили? Який план перемоги? Я думаю, це те, що американська громадськість хоче знати. Те, що зробила Росія, вторгшись, це неправильно, ці звірства, ми хочемо переконатися, що це закінчиться. Але я також завжди казав із самого початку, незалежно від того, про яке питання йдеться, я хочу відповідальності за усе, на що наші працьовиті платники податків витрачають свої гроші", - заявив спікер Маккарті американським журналістам у Конгресі.
Конгресова кореспондентка української служби Голосу Америки, Катерина Лісунова ексклюзивно поспілкувалась із американськими законодавцями Палати представників щодо їхніх очікувань від прийдешньої зустрічі із Володимиром Зеленським.
Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуютьсяРіч Маккормік, конгресмен-республіканець
Так, за словами конгресмена-республіканця від штату Джорджія, Річа Маккорміка, український лідер має розуміти, що він зустрінеться із Конгресом в якому зараз активно лунають голоси проти продовження допомоги Україні, і саме Зеленський має переконати їх, що гроші витрачені на допомогу Києву не марні.
"Коли Зеленський розмовлятиме з Конгресом, він повинен розуміти, що є спротив допомозі, що багатьох людей у Республіканській партії, ймовірно також в Демократичній партії турбують питання підзвітністю їхніх грошей, куди вони використовуються. Він повинен надати вагомі аргументи щодо такої підзвітності. Зараз ведеться багато розмов, щодо цінності наших грошей. Я особисто дуже підтримував наші зусилля в Україні. Я наполягав, що ми маємо допомагати більше. Ми все іще маємо танки Abrams, готові до застосування", - заявив республіканець Маккормік, українській службі Голосу Америки.
Сам Маккормік вважає, що США мають продовжити допомогу Україні та довести справу до кінця.
"Навіть будучи наймогутнішою країною у світі, США не досягли успіху у війнах у В’єтнамі, Іраку та Афганістані, тому що у нас не було достатньо потужностей. Ми повинні дати українцям такий потенціал потужностей, якщо вони збираються виграти, якщо вони збираються досягти успіху", – сказав конгресмен.
Він додав, що українці "вже зробили чудову роботу зупинивши наступ", але їм ще потрібно довести, що вони можуть перемогти.
"Ми хочемо, щоб вони перемогли. Це означає, що він (Зеленський, – ред.) має навести таку аргументацію, яка пояснить людям, чому його країна потребує підтримки. Так само як і будь-які американські військові, вони (українці ред.) не зможуть досягти успіху, пройшовши лише половину шляху. Нам потрібні запевнення, щоб переконатися, що ми завершимо почату роботу", – додає Маккормік.
Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося нимиПет Раян, конгресмен-демократ
Тим часом конгресмен-демократ від штату Нью-Йорк, Пет Раян сподівається, що візит президента України стане приводом для конгресменів та сенаторів продемонструвати підтримку США.
"У Сполучених Штатах Америки ми виступаємо за свободу та демократію та проти авторитаризму. Отже, я буду радий почути президента Зеленського. Ми маємо показати потужну двопартійну підтримку, що ми їх підтримуємо, що ми продовжимо підтримувати їх необхідними ресурсами, що вони повинні виграти цю війну і що ми пишаємося ними", – сказав конгресмен-демократ.
Він також наголосив, що дуже розраховує на те, що Зеленському вдасться донести голоси бійців з поля бою, "голоси тих, хто хоробро воює на передовій та їхніх сімей", щоб американські законодавці "не втрачали людяності при ухваленні будь-яких рішень".
"Щоб ми не втратили людяність, ухвалюючи тут рішення. Дехто з моїх колег, мені здається, вже втратив це відчуття. Тож важливо, щоб він (Зеленський, – ред.) нагадав нам про це, і я думаю, що він так і зробить", - сказав Пет Раян у розмові з Голосом Америки.
Натомість інший законодавець, також від штату Нью-Йорк, конгресмен-республіканець Нік Лалота, вважає що США роблять більше ніж країни Європи, коли справа заходить за допомогу Україні.
"Я думаю, що мої виборці хотіли б почути, що європейці повинні робити більше в питаннях, які стосуються Європи. Тягар відповідальності має бути міжнародним, він не повинен лягати в першу чергу на платників податків Сполучених Штатів. І я сподіваюся, що президент Зеленський озвучить цю проблему", - сказав Лалота.
Ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на заразДжен Кігганс, конгресвумен-республіканка
Його однопартійка, конгресвумен-республіканка від штату Вірджинія, Джен Кігганс вважає, що окрім підзвітності наданих коштів, найважливішими зараз є поточні новини з поля бою.
"Я б хотіла почути, яка ситуація зараз, де саме ведеться бій. А також куди, і це особливо важливо для Сполучених Штатів, витрачаються ресурси. І тільки це, ми хотіли б почути лише який поступ і які справи станом на зараз. Ми хотіли б почути останні повідомлення", - заявила Кігганс.
Погоджується із нею й інший республіканець Майк Галлахер, від штату Вісконсин. За його словами, підзвітність коштів та прогрес на полі бою будуть двома найважливішими темами для погодження майбутньої додаткової допомоги Україні.
"Багатьом законодавцям буде цікаво почути про контрнаступ, про поступ на місцях, перспективи перемоги, а також про те, якими є найнагальніші потреби щодо зброї. Ми також повинні мати гарантії того, що зброя, яку ми надаємо, гроші, які ми надаємо, витрачаються належним чином і відповідально, щоб ми мали підтримку для майбутнього пакету фінансування. Отже, я думаю, що ці два пункти будуть ключовими", - вважає Галлахер.
Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфліктуСкотт Пітерс, конгресмен-демократ
Демократ від штату Каліфорнія Скотт Пітерс наголошує, що під час зустрічей у Конгресі Зеленський має переконати законодавців, що цю війну дійсно можливо виграти, якщо продовжити підтримку Києва.
"Я вважаю, що американська підтримка України є надзвичайно важливою. Президент (Зеленський, – ред.) має запевнити людей, що цю війну можна виграти і що ми допомагаємо йому перемогти, а не просто підтримуємо існування конфлікту. А також він повинен запевнити нас, що гроші, які ми вкладаємо, як американські платники податків, насправді йдуть на фронт та на пов’язані із цим цілі", - ділиться з Голосом Америки конгресмен Скотт Пітерс.
А от республіканець від штату Канзас Рон Естес вважає, що така зустріч буде корисною представникам обох сторін, як України, так і США. Він вважає, що це буде можливістю особисто порушити питання критичні для партнерів.
"Я думаю, що для нього (Зеленського, – ред.) корисно мати можливість поспілкуватися щодо різних питань, які виникають. Загалом, це добре для обох сторін мати можливість зібратися разом і поговорити про поточні проблеми кожної країни", – підсумував конгресмен, Рон Естес.
Нагадаємо, 21-го грудня 2022-го року український президент виступив з окремою промовою у Конгресі США. Тоді його виступ називали історичним та порівнювали із промовою Вінстона Черчилля.
Дивіться також: Зустріч Маска з Сенаторами США: що було сказано про Україну?
Підсумки друго дня візиту президента України Зеленського до Нью-Йорка. Відео
Президент Володимир Зеленський у своєму виступі у Радбезі, 20 вересня, окреслив пропозиції щодо реформи ООН на основі україської Формули миру. Що він запропонував? Про це та підсумки друго дня візиту президента України до Нью-Йорка - розповідає Ірина Соломко.
Зернове питання. Реакція європейських країн на промову Зеленського. Відео
Польща викликала до МЗС посла України через критику обмежень для українського зерна президентом України. Як відреагували на заяви Києва та Варшави інші європейські країни — Словаччина та Угорщина? Пояснює кореспондент Голосу Америки у Великій Британії Богдан Цюпин.
Тренування на F-16, надання далекобійних ракет та контрнаступ ЗСУ — позиція Великої Британії. Відео
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі прокоментував український контрнаступ, пояснив, чому деякі країни досі сумніваються щодо Надання Україні далекобійних ракет та розповів оновлення щодо тренування українських пілотів на F-16 Британією. Деталі дивіться в інтерв’ю Ірини Соломко
Форум