Спеціальні потреби

Актуально

Конституцiйний суд дає зелене свiтло полiтичнiй реформi пiд номером 4180 - 2004-10-15

Київ – 14 жовтня. Конституційний суд України сьогодні визнав законопроект про політичну реформу таким, що відповідає Конституції.

10 суддів Конституційного суду з 16-ти визнали проект закону України “Про внесення змін до Конституції” під номером 4180 таким, що відповідає вимогам статей 157 і 158 Конституції України. Не зважаючи на те, що багато положень цього законопроекту збігаються з законопроектом 4105, який Верховній Раді так і не вдалось проголосувати у квітні цього року, судді називають його самостійним документом і вважають, що парламент може виносити його на голосування у будь-який час. Суддя-доповідач Павло Євграфов заявив, що цього разу суд дуже ретельно досліджував усі положення законопроекту 4180. Нагадаю, серед інших змін, законопроектом передбачено збільшити термін діяльності Верховної Ради з 4-ох до 5-ти років, проводити вибори депутатів на пропорційній основі та ввести імперативний мандат, який не дозволяв би парламентарям переходити з фракції у фракцію. Коментуючи можливість того, що парламент захоче вилучити дві останні норми, Павло Євграфов відзначив: «Питання, якими мають бути вибори, чи змішаними, чи мажоритарними, чи пропорційними є питаннями доцільності. Верховна Рада, як вам відомо, прийняла закон про вибори народних депутатів на засадах пропорційної системи. Все залежить від народних депутатів України. Тепер щодо імперативного мандату. Він безпосередньо не пов’язаний із вимогами статті 157: ні з правами людини і громадянина, ні з порушенням територіальної цілістності, чи з ліквідацією незалежності України, але йдеться мабуть про перехідний період. Це дуже складний етап і депутати вирішили йти саме таким шляхом».

Суддя Євграфов також додав, що норма про застосування імперативного мандату вже неодноразово з’являлась у багатьох законопроектах, серед яких і у проваленому Верховною Радою законопроекті 4105.

Євграфов відзначив, що законопроект 4180 не є остаточним, оскільки є дуже багато інших проблем, які необхідно вирішувати у зв'язку з внесенням змін до діючої Конституції. Він повідомив, що зараз у Верховній Раді є ще один законопроект про внесення змін до Конституції України, який передбачає посилення місцевого самоврядування. На думку судді, на сьогодні внесення змін до Конституції є необхідним, оскільки Конституційний суд вже розглянув близько 14 законопроектів про внесення змін до Основного закону України, проте жодних змін так і не відбулось.

Між тим внести законопроект 4180 на розгляд парламенту найближчим часом навряд чи вдасться через фактичну відсутність парламентської більшості. У свою чергу представники “Нашої України” вважають, що якщо законопроект будуть голосувати в цілому, а не постатейно, шанси на його прийняття різко знижуються.

Всі новини дня

Що у новому пакеті допомоги Україні від Пентагона?

Міністр оборони США Ллойд Остін і президент України Володимир Зеленський йдуть після відвідування церемонії покладання вінків до Національного меморіалу Пентагону 11 вересня в Арлінгтоні, штат Вірджинія, США, 21 вересня 2023 р. REUTERS/Elizabeth Frantz

Міністерство оборони оприлюднило повідомлення про те, з чого складатиметься додатковий пакет допомоги у сфері безпеки, про який у четвер оголосив президент США Джо Байден.

У повідомленні, розміщеному на сайті Міністерства оборони США мовиться, що цей пакет включає додаткові можливості для зміцнення протиповітряної оборони України, оскільки вона стикається з жорстокими повітряними нападами з боку Росії.

Також Пентагон посилає в Україну покращені звичайні боєприпаси подвійного призначення (DPICM), протитанкову зброю та інше обладнання, необхідне для того, щоб допомогти Україні протистояти російській загарбницькій війні проти неї.

Можливості в цьому пакеті, оціненому в 325 мільйонів доларів США, включають:

– ракети ППО АІМ-9М;
– додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS);
– системи ППО Avenger;
– кулемети калібру .50 для протидії безпілотним літальним системам;
– 155-мм артилерійські снаряди, включаючи DPICM;
– артилерійські снаряди калібру 105 мм;
– протитанкові ракети з оптичним відстеженням і дротовим наведенням (TOW);
– протитанкові системи Javelin і AT-4;

Також США відправлять в Україну

– понад 3 мільйони патронів до стрілецької зброї;
– 59 легких тактичних автомобілів;
– підривні боєприпаси для прибирання перешкод;
– запасні частини, технічне обслуговування та інше польове обладнання.


Цей пакет допомоги у сфері безпеки використовуватиме допомогу, яка була раніше дозволена в рамках президентських повноважень, що означає, що зброя надійде зі складів США і буде готова до відправлення впродовж короткого часу.

За даними Пентагона, це оголошення є сорок сьомим траншем обладнання адміністрації Байдена, яке буде надано Україні зі запасів Міністерства оборони з серпня 2021 року.

Раніше сьогодні речник Пентагона Пет Райдер заявив на брифінгу у Пентагоні, що американські танки Abrams, "прибудуть в Україну найближчими днями та тижнями". Також він зазначив, що українські пілоти незабаром розпочнуть підготовку на літаках F-16.

Українська сторона неодноразово просила надати їй літаки F-16 та ракети дальньої дії ATACMs, але радник з національної безпеки США Джейк Салліван заявив на брифінгу 21 вересня, що США допоможуть зміцнити захист України, але тим часом без АTACMs.

Дивіться також:

Зустріч Володимира Зеленського та Джо Байдена у Білому домі – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

США оголосили пакет безпекової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів

Президент Джо Байден тисне руку президенту України Володимиру Зеленському у східній кімнаті Білого дому, четвер, 21 вересня 2023 року. Вашингтон. (AP Photo/Evan Vucci)

Державний секретар США Ентоні Блінкен у четвер оголосив про виділення Україні 128 мільйонів доларів США на нову безпекову допомогу, а також 197 мільйонів доларів на зброю та обладнання.

Повідомлення пролунало на тлі візиту президента Володимира Зеленського до Білого дому, де він зустрівся з президентом Джо Байденом.

Під час зустрічі Байден підтвердив прихильність США та їхніх партнерів довгостроковій підтримці України.

«Ми прагнемо побудувати сили, здатні забезпечити довгострокову безпеку України, спроможні стримувати майбутні загрози суверенітету, територіальній цілісності та свободі — які виникають зараз, – сказав Байден.

Він додав, що йдеться про «майбутнє свободи», і Америка ніколи зречеться своїх зобов'язань.

«Саме тому через 575 днів ми підтримуємо Україну і будемо підтримувати вас, пане президенте», – сказав Байден, звертаючись до Зеленського.

Зеленський своєю чергою подякував Байдену та американському народу за підтримку.

«Нема ані душі в Україні, яка не була б вдячна тобі, Америко, людям, які допомагають нам не, тому що мусять, а тому, що їхнє серце не дозволяє їм вчинити інакше», – сказав Зеленський.

У повідомленні використано інформацію CNN, AP, New York Times.

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео

"Прокинься” у Лос-Анджелесі — спортивний проєкт для українців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Щосуботи зранку фітнес-тренер Андрій Хомицький проводить тренування для українських іммігрантів та переселенців. Спортом не лише загартовують тіло, а й підтримують психологічне здоров'я та знаходять дружбу. Далі дивіться у сюжеті Христини Шевченко.

Подробиці з Білого дому: детально про візит президента України Володимира Зеленського. Відео

Подробиці з Білого дому: зустріч президента США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського – журналіст Голосу Америки Остап Яриш.

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Відео

Президент Польщі Дуда пояснив, що продовжуватиме надавати Україні військову допомогу. Такі запевнення пролунали після заяви польського прем’єр-міністра Моравецького про те, що Польща зараз не передає Україні зброю.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG