Спеціальні потреби

Як голосуватимуть українськi громадяни за кордоном? - 2004-10-13


Київ – 12 жовтня. Більшість українських громадян, які перебуватимуть на момент президентських виборів за кордоном, не зможуть взяти участь у голосуванні. Міністерство закордонних справ України прогнозує, що віддати свій голос за майбутнього Президента держави на закордонних виборчих дільницях зможуть чверть мільйона українців. Відомство повідомляє про відкриття в інших країнах понад ста пунктів для голосування. Однак експерти кажуть, що цього буде недостатньо, адже за межами України перебувають мільйони громадян.

За різними оцінками, за кордоном перебувають від трьох до семи мільйонів громадян України. Більшість із них заробітчани, які тимчасово залишили країну в пошуках роботи. Значна частина людей працюють нелегально. Однак, за законом, вони мають право брати участь у голосуванні. Зробити свій вибір вони зможуть у дипломатичних представництвах. В Сполучених Штатах, наприклад таких вже відкрили чотири – у Вашингтоні, Чикаго, Нью-Йорку та Сан-Франциско. Однак українські заробітчани в різних країнах неодноразово зверталися до українського уряду із проханням відкрити більше дільниць для голосування.

Наприкінці минулого місяця ЦВК пікетували декілька десятків громадян України, які мешкають у Придністров`ї. Вони вимагали відкрити виборчі дільниці не тілки в Кишиневі для того, щоб мати можливість взяти участь у голосуванні.

Голова прес-служби Міністерства закордонних справ Маркіян Лубківський каже, що це залежить не тільки від бажання України:

«Однією із передумов відкриття дільниць є згода уряду країн, до якої ми звертаємося. МЗС офіційно звернувся до урядів Австралії, США, Росії, В`єтнаму, Португалії, Іспанії, Канади, Німеччини, Греції, Італії та низки інших країн, де проживають громадяни України. Згодою відповіли на наше клопотання В`єтнам і є вже згода російської сторони».

Раніше згоду на відкриття додаткових дільниць для голосування дала Молдова. В цій країні пункти для голосування відкриють в українських школах на території Придністров’я.

А от Італія, за словами речника МЗС, дозволила проведення виборів Президента України на своїй території лише за умови, що виборчі дільниці будуть в дипломатичних і консульських установах. А це означатиме, що десятки тисяч людей будуть фактично позбавлені можливості голосувати. Адже, дипломатичні представницва України в Римі та Мілані будуть фізично не спроможні пропустити величезну кількість бажаючих.

За оцінкою Міністерства закордонних справ, участь у голосуванні 31 жовтня зможуть взяти лише 200-250 тисяч людей. Саме на таку кількість розраховують у 113 вже відкритих виборчих дільницях, заявив Маркiян Лубкiвський . Однак в МЗС прогнозують, що кількість закордонних дільниць для голосування збільшиться. Тим більше, що прохання про їх додаткове відкриття продовжують надходити. Цього тижня до української влади звернулися громадяни України, які проживають в американському штаті Огайо. Вони просять відкрити дільницю для голосування в Клівленді, в околицях якого проживає, до 50 тисяч людей, що мають право голосу. Українська громада запропонувала взяти на себе витрати на облаштування необхідних приміщеннь та узгодження формальних питань із місцевою владою.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG