Спеціальні потреби

Кандидати у вiце-президенти США провели теледебати - 2004-10-06


Вашингтон - 6 жовтня. У місті Клівленді, штат Огайо, вчора ввечері відбулися єдині у цьогорiчнiй передвиборчій кампанії теледебати за участю кандидатів у віце-президенти США - республіканця Рiчарда Чейні та демократа Джона Едвардса. Як пiд час дебатiв минулого тижня між президентом Бушем та його головним суперником на виборах у листопаді - сенатором Джоном Керрi, вчора також домінувала тема Іраку.

Історія політичного процесу в США показує, що передвиборчі дебати кандидатів на посаду у віце-президенти, як правило, не мають особливого впливу на формування виборчих настроїв електорату. Півторагодинна зустріч кандидатів Річарда Чейні та Джона Едвардса, однак, мала досить важливе значення для обох сторін цьогорічних президентських перегонів з огляду на доволi незначний розрив між рейтингами кандидатів на президентське крісло Бушем та Керрі. Крім того за всю історію американського виборчого процесу за стіл дебатів навряд чи сідали настільки протилежні у своїх політичних поглядах кандидати.

Війна в Іраку та внутрішня політика були основними напрямками розгорнення дуелі між кандидатами Річардом Чейні та Джоном Едвардсом. При чому останній скористався кожною нагодою, щоб підкреслити: останні чотири роки нинішньої адміністрації були нічим іншим, ніж низкою колосальних та трагічних помилок, починаючи з політики в Іраку і закінчуючи ігноруванням економічних та соцiальних проблем власної країни.

Пан Чейні в свою чергу відстоював правильність рішення президента розпочати військову кампанію в Іраку та захищав зовнішню політику нинішньої американської адміністрації в цілому:

«Наша кампанія в Іраку перш за все мала в основі припущення того, що ця країна виступала постачальником зброї масового ураження для терористів. Найбільша небезпека для нас сьогодні це можливість ввезення терористами ядерної зброї чи біологічних речовин на американську територiю, що поставило б під загрозу життя тисяч американців. І ті дії, до яких ми вдалися відносно Ірак,у були правильним рішенням... Світ є набагато безпечнішим сьогодні із Саддамом Гуссейном за гратами», - пiдкреслив Чейнi.

Вкотре кандидат у вiце-президенти вiд республiканцiв також намагались змалювати сенатора Керрі як людину, нездатну захистити американський народ, та світ в цілому, від терористичної загрози через непослiдовнiсть його критики вiйни в Iраку та вiдсутнiсть власної політичної волі.

Сенатор Едвардс звинуватив адміністрацію Буша у тому, що американські війська вступили на іракську землю непідготовленими. Крім того кандидат від демократів наголосив на проведенні нинішньою адміністрацією хибного зв’язку між терактами 11 вересня 2001 року та режимом Саддама Гуссейна:

«Все насправді дуже просто. Нас атакували Аль-Кайда та Осама бін Ладен. Ми захопили Афганістан, однак невдовзі адміністрація вирішила відвернути увагу від Афганістану та почати планування нападу на Ірак. Я хочу, щоб американський народ уважно послухав та зрозумів: між режимом Саддама Гуссейна та вересневими терористичними атаками зв’язку немає. Крапка. Так визначила Спеціальна слiдча комісія, з цим погодився державний секретар Колін Пауелл, а віце-президент продовжує стверджувати протилежне», - зазначив Едвардс.

Підсумовуючи свою позицію відносно Іраку, зовнішньої політики та іміджу США в світі Джон Едвардс зауважив, що найкращий спосіб захистити американський народ - це мати ефективну систему національної безпеки, а не безглуздо нападати на інші країни світу.

Зупинившись на питаннях внутрішньої політики, пан Чейні зокрема наголосив, що скорочення податкiв, на збереженні яких наполягає його адміністрація, неминуче призведуть до покращення економічного стану країни. Сенатор Едвардс в свою чергу підкреслив, що скорочення необхідно зберегти для бідних та середніх верств населення. Особи з великими прибутками, додав він, повиннi платити більше податків.

Загалом півтори години дебатів були сповнені особистими нападами та гострими звинуваченнями з боку обох кандидатів. Як і передбачалось, кандидат Едвардс кілька разів згадав про упередженість рішень адміністрації Буша у питаннях зовнішньої політики з огляду на зв’язок пана Чейні з пов’язаною з військово-промисловим та нафтовим секторами компанією Галібуртон. В свою чергу пан Чейні наголосив на політичній незрілості свого суперника, на що сенатор Едвардс відповів, що довгий послужний список державного посадовця ще не означає правильності рішень, прийнятих ним під час перебування на тих чи інших посадах.

Наступні дні покажуть, який вплив минулі дебати матимуть на виборців, а наступна, друга зустріч між кандидатами на президентське крісло відбудеться вже цієї п’ятниці в місті Сент Люїс, штат Місурі. На думку багатьох оглядачiв, два раунди дебатiв мiж кандидатами Бушем та Керрi, що залишилися у цьогорiчнiй кампанiї, можуть мати вирiшальний вплив на результат виборiв 2-го листопада.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG