Спеціальні потреби

Українськi вибори: погляд з Москви - 2004-10-05


Київ – 4 жовтня. Суперечка між двома кандидатами Януковичем i Ющенком – це суперечка між пролонгацією неефективної системи і проривом. Про це заявив у Києві відомий російський політолог і публіцист, директор московського Центру стратегічних досліджень Андрiй Пiонтковський. На його переконання, перемога Ющенка сприятиме покращенню російсько-українських стосунків.

Андрій Піонтковський говорить те, що у Києві не часто випадає почути з вуст російський політологів:

«Суперечка між двома основними кандидатами на українських виборах це суперечка між прибічниками того, що вони називають стабільністю, себто збереженням олігархічної кланово-адміністративної системи, і прихильниками прориву в сучасну відкриту економіку».

Директор московського Центру стратегічних досліджень різко скритикував стиль роботи російських політтехнологів на українських виборах і те, як висвітлюють кампанію російські телеканали. За його словами, це «стиль морального знищення одного з кандидатів, в якому прозирає почерк КДБ». Соціологічні оцінки російського Фонду «Общественное мнение», котрий днями заявив, нібито рейтинги Ющенка і Януковича зрівнялись, політолог називає «явно упередженими», а Російський клуб, що оприлюднює такі рейтинги – самозванцем, не уповноваженим говорити від імені Росії. «Це бізнес-проект», -- каже Піонтковський, зневажливо називаючи російського політтехнолога Гліба Павловського «господарем лавочки». Гліб Павловський та російські телеканали, зауважує політолог, змальовують українські вибори як Армагеддон, останній бій добра і зла, в якому змагаються проамериканський кандидат Ющенко і проросійський кандидат Янукович; для Росії перемога Ющенка буцімто являє смертельну небезпеку. За словами політолога, це не має нічого спільного з дійсністю.

«Ні Ющенко не є проамериканським кандидатом, ні Янукович не є проросійським кандидатом. Вони обидва проукраїнські кандидати, але при цьому кожен відстоює власне бачення майбутнього України», -- каже Піонтковський. За його словами, провладний кандидат Янукович прагне консервації неефективної соціально-економічної системи та продовжує курс фальшивих стосунків з Росією. В Росії він відмовляється від євроінтеграції, в Європі запевняє, що євроінтеграція – головна мета.

«Ось ця нескінченна фальш в російсько-українських стосунках мене абсолютно не влаштовує. Водночас позиція Віктора Ющенка цілком чітка: він не приховує європейського вектора розвитку України». За висловом Піонтковського, Росію «душить жаба величі», і Янукович намагається підігрувати цим імперським комплексам. Однак насправді «молодшим братом» бути не захоче і якщо виграє, невдовзі здобуде в Москві репутацію «антиросійського президента». Так уже не раз бувало на пострадянському просторі, каже політолог. А тим часом перемога Ющенка покращить російсько-українські взаємини, бо очистить їх від фальші:

«Перемога Ющенка сприятиме покращенню російсько-українських відносин. Так звана “антиросійськість” Ющенка це міф, витворений Глібом Павловським та іже з ним... Перемога Ющенка очистить російсько-українські відносини від гри на російських імперських комплексах, і вони стануть нормальними економічними стосунками двох держав, які повністю позбулися комплексів старшого і молодшого брата». На думку Андрія Піонтковського, Ющенко має всі шанси виграти українські вибори. І як каже він, для демократичної Росії вигідна перемога саме цього кандидата.

А тим часом інший відомий московський політолог Станіслав Бєлковський надрукував в інтернет-виданні «Українська правда» статтю, в якій заявив: людиною, що визначає українську політику Кремля, насправді є глава Адміністрації Президента України Віктор Медведчук. За твердженням політолога, ніхто інший, як Медведчук нещодавно подав Путіну секретний план зриву українських виборів. В «Українській правді» за 4 жовтня глава президентської адміністрації вмістив відповідь-оскарження, де назвав таке звинувачення «провокацією».

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG