Спеціальні потреби

Рейтинги Януковича та Ющенка - новi данi - 2004-09-08


Київ – 7 вересня. Рейтинг Вiктора Ющенка і, відповідно, його відрив від Вiктора Януковича знову почав рости. На сьогоднішній день двох головних кандидатів розділяє 7% голосів як у першому, так і в другому турі. Фонд “Демократичні ініціативи” і Центр “Социс” оприлюднили результати перших двох хвиль загальноукраїнського хвильового опитування.

Відрив Ющенка від Януковича знову зростає: після 5%, що реєструвалися в серпні, на початку вересня дистанція між двома основними кандидатами зросла до 7 % голосів. У першому турі президентських виборів найбільше виборців збирається проголосувати за Віктора Ющенка – 31 відсоток; другим за кількістю голосів іде Віктор Янукович – 24 відсотки. Комуніста Симоненка готові підтримати 7% виборців, соціаліста Мороза – 6, прогресивну соціалістку Вітренко – 2. Жоден з решти кандидатів не набирає й 1% голосів, а 13 із 26 зареєстрованих кандидатів взагалі не отримали в опитуванні жодного голосу.

За даними початку вересня, якщо до другого туру виходять Ющенко і Янукович, перший отримає 40, другий – 33% голосів. Основними інформаційними джерелами, що впливають на їхній вибір, опитані назвали виступи кандидатів по телебаченню. Реклама на щитах та плакатах, за даними опитування, на виборців впливає найменше.

Соціологи прогнозують високу явку на вибори – 75% населення прийде віддати свій голос. У те, однак, що вибори пройдуть чесно і без підтасовок, вірить лише десята частина опитаних, а майже половина особисто стикалися з порушеннями виборчого законодавства – нерівним доступом різних кандидатів до агітації в газетах, на радіо і телебаченні; агітацією посадових осіб за певного кандидата і тиском керівництва, щоб за цього певного кандидата голосували. Єдиним кандидатом, якому створюються найбільш сприятливі умови у виборчій кампанії, опитані назвали Віктора Януковича. Кандидатами, яким чиняться найбільші перешкоди, названі Ющенко, Симоненко і Мороз.

І більшість населення – 58% – вірить, що їхня особиста участь у виборах вплине на майбутнє України.

Дослідженням, результати якого щойно оприлюднені, розпочато серію “хвильового опитування”, так званого “роллінг-полу”. Це загальноукраїнське опитування буде проводитись що два дні впродовж двох місяців, які залишилися до виборів, і фіксуватиме найменші коливання виборчих симпатій. Отже, буде проведено 30 хвиль опитувань, з них остання – 30 жовтня. А 31-го, в день виборів, соціологи проведуть екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць. Якщо вибори пройдуть чесно, без підтасовок, результат екзит-полу має збігтися з офіційно оголошеним.

Днями керівник Донецького виборчого штабу Януковича заявив про намір провести в Донецькій області свій власний екзит-пол. До ідеї соціологи ставляться з певною часткою скептицизму. Говорить науковий керівник фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Ми багато чули про додаткові екзит-поли, і жодного разу не почули – а хто їх, власне, буде проводити, бо екзит-пол – це вищий пілотаж».

Як наголошують соціологи Консорціуму, до якого увійшли 5 авторитетних соціологічних фірм, для проведення екзит-полу потрібна національна мережа, яку не створиш за лічені місяці перед виборами, та досвід проведення успішних екзит-полів в минулому.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG