Спеціальні потреби

Турботи українського виборця - передусiм матерiальнi - 2004-07-25


Головною проблемою, що турбує виборця в Україні, є підвищення зарплат і пенсій. Думку кандидатів саме з цього питання виборці найбільше хочуть почути, і саме міркування матеріального характеру можуть суттєво вплинути на настрої електорату. Такий результат дослідження громадської думки, проведеного в липні Фондом “Демократичні ініціативи”.

Під час опитування соціологи запропонували респондентам назвати 10 найактуальніших тем, думку кандидатів з яких вони хотіли б почути. Найбільш актуальною для виборців виявилась тема підвищення зарплат, пенсій та стипендій. Її назвали 59 відсотків опитаних. Людей старшого віку найбільше турбує пенсійна реформа, молодих – подолання безробіття і доступ до вищої освіти. На чільних місцях за важливістю також - поліпшення медичного обслуговування, зменшення плати за квартиру і комунальні послуги, боротьба зі злочинністю, приборкання корупції. У пріоритетах виборців немає жодної з тих проблем, які розколюють Україну – скажімо, статусу російської мови, вибору на користь Сходу чи Заходу або політичної реформи. Говорить науковий керівник Фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Питання зовнішньополітичних орієнтацій, там на ЄС чи на ЄЕП, НАТО чи проти НАТО, вони взагалі не є такими, що людей турбують. Більшість людей турбують абсолютно інші проблеми… Ну, а ми бачимо істотну невідповідність між тим часом, який займають ці питання у засобах масової інформації, і їх значущістю. Я б сказала, що тут якраз “обернута піраміда”. Ті питання, які хвилюють менше, вони висвітлюються найбільше в засобах масової інформації. Наприклад, політична реформа хвилює аж 4 відсотка населення, як ми бачимо, навіть менше чотирьох. А вона зображається часто як взагалі найбільш пекуча проблема сьогодення. Я не проти політичної реформи, але пересічного виборця, який весь час дивиться засоби масової інформації і йому болить зовсім інше, це лише дратує...».

До виборів залишається менше ста днів. Наразі відрив у рейтингах між двома головними претендентами на президентсво – Ющенком і Януковичем – стійко тримається на рівні десяти відсотків. Якби вибори Президента відбулися зараз, Ющенко отримав би 29, а Янукович 19 відсотків голосів. Якби в другому турі залишилися тільки Ющенко і Янукович, Ющенка обрало б 40 відсотків опитаних, Януковича – 31 відсоток. Значною, однак, залишається й частка тих, хто голосуватиме проти обох або досі не визначився. На настрої цих виборців, кажуть соціологи, цілком може вплинути масовий викид урядом, безпосередньо перед виборами, матеріальних благ на кожну душу населення. За словами Ірина Бекешкіної, «справжні рейтинги ми побачимо у вересні, оскільки саме на вересень запланований золотий дощ, який має пролитися на нашого виборця».

На цих виборах чотири найавторитетніші українські соціологічні служби провадитимуть спільний екзит-пол – опитування на виході з виборчих дільниць. Як показало липневе дослідження “Демініціатив” – громадяни більше довіряють соціологам, ніж результатам, оголошеним офіційно. В разі, як дані екзит-полу і офіційні результати виборів істотно розійдуться, більше половини населення вважатиме, що відбулась фальсифікація. Одначе грузинська “революція троянд” Україні не світить: вийти на мітинг протесту навіть у випадку впевненості, що вибори сфальсифіковано, готові лише 18% громадян, і ще 11% -- якщо фальшива перемога дістанеться не тому кандидату, за якого голосували вони особисто. 55% населення, якщо навіть твердо знатимуть, що їх ошукали, кажуть, що протестувати не будуть.

Відео - найголовніше

"В Америці немає місця насильству", — Джо Байден. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG