Спеціальні потреби

Українські політологи підписали декларацію про чесні вибори - 2004-07-09


Київ - 8 липня. В Україні чесні вибори сьогодні неможливі – про це в один голос кажуть всі політолги, які пiдписали Меморандум про чесні вибори та звернення до кандидатів у президенти. Свою ініціативу вони називають моральним кроком, який, як вони надiються, все ж може бути почутий політиками. Один із ініціаторів такого звернення, керівник аналітичного центру Софія Андрій Єрмолаєв, зауважив: «На сьогодні я такий же песиміст, розчарований початком, як і всі інші. Я не є романтиком, коли я бачу те, що відбувається на шпальтах газет, по телебаченню і на публічних майданчиках. Але я переконаний, що якщо нічого не робити, то цей бруд буде і далі. Але активація громадськості зараз, створення «збільшувального скла» - це реально. І чим більше таких механізмів буде, тим менше можливостей буде для бруду».

Чорні технології стали нормою виборчих кампаній в Україні – це визнають провідні політичні аналітики. Порушення закону – це перший крок до брудних виборів, говорить заступник керівника національного інституту стратегічних досліджень Олександр Литвиненко.

«Які тенденції цих технологій ми бачимо - спроби перекручування, спроби маніпулювання суспільною думкою, спроби нав’язування своєї думки і так далі», зазначає Литвиненко.

Значна частина порушень – це маніпулції масовою свідомістю через контрольвані мас-медіа. Це значний арсенал влади, говорить керівник школи політичної аналітики Олексій Гарань. І зарадити цьому можна, на його думку, лише реальним впливом, а не заявами. «Дуже важливо створити прецедент. Тобто якщо є порушення, ці порушення засуджуються, вони дістають широкий розголос і по ним приймаються якісь конкретні рішення. Тобто, умовно кажучи, якщо програма «Проте» переходить всі цивілізовані рамки, норми морального спілкування, - її треба знімати», пояснює свою думку Гарань.

Реально вплинути на політиків і зробити українські вибори більш чесними можуть не так вже й багато суб’єктів, стверджує керівник Фонду «Україна –3000» Андрій Мірошніченко.

«(Вплинути може) влада, в першу чергу, в особі Президента, якщо він не буде сам суб’єктом виборів, міжнародне суспільство і, зрозуміло, громадськість. І саме головне – це просто народ», підсумовує Мірошніченко.

Однак є ще один аспект, який дозволяє сподіватися, що українські вибори будуть більш-менш чесними і виключатимуть силовий варіант розвитку подій. Наступний та нинішній Президент зацікавлені, щоб ці вибори буле легітимними, тобто щоб їх визнали українці та міжнародна громадськість. Необхідність визнання і буде головним стримуючим фактором для кандидатів, вважають політологи.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG