Спеціальні потреби

З Кучмою на саміті НАТО говоритимуть про демократію в Україні - 2004-06-28


Президент України Леонід Кучма прибув до столиці Туреччини Стамбула, де сьогодні відкрився саміт країн-членів Північноатлантичного альянсу. У вівторок він візьме участь у засіданні комісії Україна-НАТО.

Дуже довго НАТО не надсилало Кучмі запрошення на цей саміт. Перед минулою зустріччю вибухнув «кольчужний скандал», і український президент довго перебував у міжнародній ізоляції. Була інформація, що й перед нинішнім самітом не всі країни-члени підтримували ідею запрошення на зустріч Леоніда Кучми. Тому ця поїздка має велике значення для самого президента України.

Зокрема заплановано його зустрічі з лідерами Італії, Македонії та генеральним секретарем альянсу Яаапом де Хооп Схеффером. Найважливішою подією для України під час саміту буде засідання комісії Україна-НАТО на найвищому рівні. У ньому заплановано участь президента Сполучених Штатів Джорджа Буша та британського прем’єра Тоні Блера.

Уже можна впевнено сказати, що на цьому саміті НАТО не запропонує Україні членство в організації, хоча цю ідею обговорювали. Так, під час відвідин Києва таку можливість не відкидав президент парламентської асамблеї НАТО Даґлас Беройтер. Він навіть припустив, що за сприятливих обставин 2007 року, тобто під час наступного саміту організації, Україну могли би прийняти до альянсу.

Однак генеральний секретар організації Яап де Хооп Схеффер сказав під час прес-конференції 28 червня, що з Леонідом Кучмою говоритимуть не про членство, а про демократію в країні:

«Цінності, про які ми говоритимемо, звичайно, включають верховенство права, вільні та чесні вибори, невтручання в роботу мас-медіа та інші цінності, які НАТО захищав десятиліттями і далі сповідує. Це буде частиною нашого послання президентові Кучмі, коли він прийде завтра. До плану дій і річний план цілей, які ми узгодили, належать усі елементи, які я щойно згадав».

Утім, генсек альянсу сказав, що НАТО цінує внесок України у сферу військового співробітництва і задоволений її участю у миротворчих операціях.

Україна планує представити на цій зустрічі свою нову військову доктрину й обговорити перспективи співпраці. Проте багато експертів кажуть, що відносини України з альянсом навряд чи перейдуть на вищий рівень до президентських виборів.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG