Спеціальні потреби

Погляди Москви на українськi вибори - 2004-06-14


Для Кремля найбажанішим переможцем на українських виборах був би силовик – такий собі “український Путiн”. Другим найбільш прийнятним для Кремля варіантом є Леонiд Кучма, і лише третім – Вiктор Янукович. Про те, як передвиборча ситуація в Україні бачиться з Москви, розповів відомий російський політолог Станiслав Бєлковський, який напередодні Дня незалежності Росії навідався в українську столицю. Політолог Станіслав Бєлковський, який приїхав до Києва засновувати українську філію свого московського Інституту національної стратегії, каже, що висловлює погляди не свої особисті, і не офіційні. Розповідає про настрої верхівки кремлівської адміністративної еліти, які йому добре відомі. Отже, він каже, що альтернативу Ющенко – Янукович у Москві не сприймають серйозно.

“Є тверде уявлення, що Віктор Янукович не буде наступником Кучми, що це фальш-панель, проект, строк життя якого витікає вже цього літа”.

Як каже політолог, це випливає як зі ставлення самого Кучми до глави уряду і тих кроків, які робляться в Україні, щоб його підставити, так і з того, що Янукович не є компромісною фігурою для багатьох суб`єктів великого бізнесу в Росії. Вважають, що Янукович як представник певного економічного угруповання російському бізнесу в Україні шансу не дасть. Крім того, зауважує політолог, Янукович не стане Президентом, бо занадто розрекламував свої судимості.

Як каже Станіслав Бєлковський, Кремль розглядає натомість два реальніших проекти. Найбільш бажаний – варіант українського Путіна, силовика, який зміг би швидко, за кілька місяців набути рейтинг і стати наступником. Другий за прийнятністю для Москви варіант – третій строк Кучми. Кучма потрібен Росії через те, що залежний від неї:

“Росію влаштовує те, що він обмежено легітимний в очах Заходу. Це означає, що Кучма завжди матиме потребу в Росiї як у джерелі легітимності”.

Але чи реальне переобрання Кучми на третій строк, при його вкрай низькій популярності? Тут у Кремлі великі надії покладають на адміністративний ресурс:

«Вважається, що жоден інший кандидат в Президенти, крім самого особисто Леоніда Даниловича, не може цей адміністративний ресурс привести в дію належним чином так, щоб забезпечити будь-який потрібний результат виборів», -- каже політолог.

За словами Бєлковського, у Москві переконані, що Леонід Данилович готується до третього строку і останнім часом вживає найактивніших зусиль з легітимації третього строку і в США – саме в цьому ключі кремлівська еліта сприймає останні візити крупних американських політиків в Україну.

Варіант Януковича Кремль розглядає останнім, і лише тому, що Янукович в розумінні Путіна – все-таки краще, ніж Ющенко. Чому, власне, перемоги Ющенка так бояться в Кремлі? Як каже Станіслав Бєлковський, лише тому, що перемога Ющенка буде сприйматись у світі як поразка Росії. Для Кремля, каже політолог, це має важливе символічне значення:

«У підручниках історії напишуть, що в цей момент Росія зазнала поразки. І саме тому Росія боїться перемоги Ющенка. А для Путіна дуже важливо, що про нього буде написано в підручниках російської історії».

Хоч насправді, додає московський політолог, уявлення про Ющенка як неприйнятного для Росії кандидата – міф, який починає потроху розвіюватись. Як він каже, дехто з російських олігархів останнім часом лобіює, хоч наразі й безуспішно, перед Путіним підтримку Віктора Ющенка. Ці люди вважають, що при Ющенкові, на відміну від Януковича, російський бізнес в Україні зможе жити.

В будь-якому разі, хоч би які були преференції бюрократичної верхівки російської еліти, можливості її впливу на українські вибори не безмежні. І якщо в другому турі Віктор Ющенко значно випереджатиме кандидата від влади, Володимир Путін буде змушений потиснути йому руку. Як прогнозує московський політолог, той президент України, якого оберуть, і буде заднім числом оголошений кандидатом Кремля – навіть якщо цією людиною виявиться Віктор Ющенко.

Відео - найголовніше

Лондон не змінив свою позицію щодо Storm Shadow. Деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG