Спеціальні потреби

Україна i Азербайджан пiдписали угоду в справi трубопроводу Одеса-Броди - 2004-06-04


Київ - 3 червня. Азербайджан надасть Україні нафту для заповнення трубопроводу Одеса-Броди. Відповідний контракт сьогодні в Києві підписали представники урядів двох країн. Однак після закінчення переговорів із азербайджанським колегою, президент Кучма висловився про досягнуті домовленості досить скептично. Деякі експерти зазначають, що угода не вплине на долю нафтопроводу, який простоює вже протягом двох років.

Україна i Азербайджан пiдписали угоду про принципи спiвробiтництва в нафтовiй галузi. Домовленсості було досягнено під час офіційного візиту президента Азербайджана Ільхама Алієва в Київ. Згiдно домументу, який підписали вiце-прем'єри двох урядів Андрiй Клюєв, та Аббас Аббасов, азербайджанська сторона надасть українськiй можливiсть придбати нафту в необхiдних для завантаження нафтопроводу Одеса-Броди обсягах на комерцiйнiй, недискримiнацiйнiй основi.

Однак після переговорів з Ільхамом Алієвим Леонiд Кучма висловився досить скептично щодо можливостi подальшого транспортування азербайджанської сировини нафтопроводом Одеса-Броди. Український президент пояснив це пріорітетністю для Азербайджану власної магістралі Баку – Джейхан, яка повністю покриє потреби транспортування азербайджанської нафти в Середземне море. На думку Леоніда Кучми, додаткових обсягів сировини для завантаження потужностей магістралі Одеса-Броди Азербайджан немає. І декілька мільйонів тонн технологічної нафти, яку погодився продати Баку, не вирішують проблеми вцілому. Ільхам Алієв під час спільної з Леонідом Кучмою прес-конференції підтвердив, що його країна сприятиме Києву у спробах запустити нафтопровід. Однак участі в цьому проекті не братиме.

Експерт з енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін також вважає, що підписані у четверг в Києві домовленості ніяк не вплинуть на долю нафтопроводу, який вже простоює протягом двох років.

«Серйозних якихось домовленостей, тобто якихось договорів на систематичне постачання азербайджанської нафти сьогодні не підписано. І питання не тому, що Азербайджан не хоче продати нафту Україні бо йому це невигідно. Питання в іншому. У Азербайджана є інший пріорітет. На мою думку, протягом цього року нафтопровід Одеса Броди на жаль не запрацює на каспійській нафті».

Саприкін вважає, що уряду взагалі не варто шукати постачальників нафти в Азербайджані, а слід переключити свою увагу на Казахстан. Лише компанії, які добувають сировину в цій країні можуть бути зацікавлені у транспортуванні нафти на європейський ринок через територію України. Експерт каже, що в цих умовах зростає ймовірність, що український уряд пристане на пропозицію російсько-бритнаської компанії ТНК-ВР, яка пропонувала прокачувати свою сировину у напрямку Одеси. Однак цей проект не схвалюють Європейський Союз та Сполучені Штати.

У лютому український уряд прийняв рішення про використання нафтопроводу Одеса – Броди у європейському напрямку і обіцяв почати його експлуатацію в травні. Однак магістраль, в будівництво якої вкладено майже півмільярда доларів досі простоює.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG