Спеціальні потреби

Актуально

Достроковi канiкули для парламентарiв? - 2004-06-04

Київ - 3 червня. Український парламент може достроково піти на літні канікули. Спікер Володимир Литвин обіцяє закрити сесію, якщо депутати продовжуватимуть блокувати парламентську трибуну, вимагаючи розгляду того, чи іншого питання.

Вже вкотрий місяць поспіль журналісти, що працюють в українському парламенті, майже кожного ранку спостерігають одну й ту ж картину – представники певної фракції блокують трибуну та фізично не дають можливості головуючому проводити засідання, якщо той, не виконає їхнiх вимог щодо розгляду певних питань. Започаткувала такий спосіб вирішення проблем конституційна реформа – опозиція лише у такий спосіб могла впливати на процес внесення змін до Основного закону. На сьогодні суперечливих тем залишилося аж декілька. Наша Україна вимагає розслідування у справі виборів мера Мукачевого, комунiсти – виводу військ із Іраку, а всі чотири опозиційні фракції – заборони приватизації комбінату Криворіжсталь. Опозиціонери кажуть, що змушені так чинити, оскільки не мають жодного іншого способу впливати на роботу парламенту.

Зрештою, після сьогоднішнього ранкового блокування спiкер Литвин пообіцяв взагалі закрити сесію достроково і не займати депутатів аж до осені. Лише так, на думку Литвина, можна уникнути критичної політизації роботи парламенту. Більшовики кажуть що подібні міри будуть не на користь насамперед опозиції – мовляв, опозиційні лідери позбудуться трибуни для виголошення заяв та звинувачень. Опозиціонери твердять, що такі дії невигідні більшості, яка, маючи 226 голосів, зараз може вирішити багато економічних питань.

Опозиціонери не вірять у погрозу спікера, кажучи, що Конституція визначає, коли має відкриватися і закриватися парламентська сесія. Попри це, на сьогодні заява Литвина, схоже, подіяла. Верховна Рада продовжує роботу, однак більшість депутатів переконані, що блокування триватимуть і надалі. Це, як виглядає, природній наслідок наближення виборів.

Всі новини дня

Пентагон: Американські танки Abrams будуть в Україні “найближчими днями та тижнями”

Прессекретар Пентагону бригадний генерал Пет Райдер (Фото: AP Photo/Kevin Wolf)

Речник Пентагону бригадний генерал Пет Райдер заявив, що деталі нового пакету військової допомоги для України будуть оголошені незабаром сьогодні, 21 вересня.

Прессекретар оборонного відомства США також прокоментував, серед іншого, ситуацію з наданням Україні американських танків Abrams та тренуванням українських пілотів на винищувачах F-16.

“Що стосується танків Abrams, все йде за графіком. З міркувань оперативної безпеки я не зможу вдаватися в подробиці щодо того, коли саме ці танки прибудуть, крім того, що ми очікуємо, що вони прибудуть в Україну найближчими днями та тижнями”, - зазначив генерал Райдер на брифінгу у Пентагоні.

Стосовно оголошеного раніше навчання українських пілотів на F-16 у США, Райдер зазначив: “Мни очікуємо, що українські пілоти та інженери незабаром прибудуть до Сполучених Штатів, щоб провести початкову підготовку з англійської мови, а потім навчання пілотів розпочнеться через кілька тижнів після цього”.

Водночас мережа CNN повідомляє, що новий пакет допомоги Україні загальною вартістю 325 мільйонів доларів має бути оголошений під час візити президента України Володимира Зеленського до Білого дому на перемовини з президентом США Джо Байденом.

В пакет, за даними CNN, ввійдуть касетні боєприпаси, серед іншого. Це буде вдруге, коли США надають ці боєприпаси Україні.

Хоча в пакет допомоги не увійдуть далекобійні ракети ATACMS, їхнє надання у майбутньому не виключено, за словами радника з національної безпеки США Джейка Саллівана.

Зеленський у Білому домі: Байден оголосить нову допомогу. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Байден і Зеленський зустрілися в Овальному кабінеті – деталі розмови

Президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом США Джо Байденом в Овальному кабінеті Білого дому у Вашингтоні, 21 вересня 2023 року. REUTERS/Kevin Lamarque

Президент США Джо Байден привітав президента України Володимира Зеленського у в Овальному кабінеті та повторив тезу, висловлену ним під час Генеральній Асамблеї ООН – жодна нація не може почуватися справді безпечною у світі доки Росія намагається захопити Україну.

“Тому ми об’єднали в коаліцію понад 50 країн світу, щоб допомогти Україні [протистояти російській агресії]”, – сказав Джо Байден.

Він також запевнив про довгострокові зобов’язання щодо безпеки України, які США взяли на себе разом з Групою семи та іншими партнерами, і додав, що США, як і Україна, хочуть «справедливого миру».

“Ми виступаємо за справедливий і міцний мир, повагу до суверенітету України та її територіальної цілісності”, – сказав Байден.

Президент США також вкотре висловив захоплення сміливими людьми в Україні. “Це не перебільшення”, – наголосив Байден.

“Разом із нашими партнерами та союзниками американський народ сповнений рішучості зробити все можливе, щоб увесь світ підтримував вас”, – сказав Байден.

Президент України Володимир Зеленський своєю чергою сказав: “Наш постійний діалог свідчить про те, що наші країни дійсно є союзниками та стратегічними друзями”.

Про мету візиту до Вашингтону він додав, що приїхав, щоб зміцнити коаліцію для захисту українських дітей, сімей, домівок, свободи та демократії у світі.

Зеленський наголосив, що почав свій день у Конгресі США, “щоб подякувати його членам і народу Америки за велику, величезну підтримку”.

Про покладання квітів до Меморіалу жертвам теракту 11 вересня Зеленський сказав: “Для всіх у світі дуже важливо пам’ятати жертв терору та вшановувати їх”.

Про військову підтримку України особливий наголос Зеленський зробив на протиповітряній обороні.

Як повідомляв Голос Америки, цього ж дня очікується оголошення про новий пакет допомоги Україні.

Зеленський у Білому домі: Байден оголосить нову допомогу. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Колишні високопосадовці адміністрації Трампа закликають збільшити допомогу Україні на тлі падіння загальної підтримки Києва у США

Колишній держсекретар Майк Помпео на конференції консервативних політичних дій CPAC 2023 у Національній гавані в Оксон-Гілл, штат Меріленд. 3 березня 2023 року. Помпео не бере участі у президентських виборах 2024 року. (Фото AP/Алекс Брендон)

Колишні високопосадовці в адміністрації президента США Дональда Трампа та інші впливові республіканці виступають за посилення підтримки України у її боротьбі з російською агресією на тлі певного падіння підтримки серед американської громадськості та скепсис серед частини однопартійців.

Американська підтримка України – це не благодійність. Це в наших прямих інтересах
Мітч Макконнелл, лідер республіканців у Сенаті

Лідер республіканців у Сенаті після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським заявив, що допомога Україні відповідає інтересам безпеки США.

«Я був гордий вітати президента у Капітолії сьогодні вранці та з перших вуст почути про стан контрнаступу України. Американська підтримка України – це не благодійність. Це в наших прямих інтересах – не в останню чергу тому, що приниження Росії допомагає стримувати Китай», – написав Мітч Макконнелл у мережі Х (колишня Twitter).

Як повідомляв Голос Америки, візит Зеленського відбувається на тлі запеклих дискусій у Конгресі США щодо погодження бюджету. Законодавці мають проголосувати за 12 законопроєктів про видатки, зокрема, оборонний бюджет США. У ньому прописано 300 мільйонів доларів на допомогу Україні та запит президента Байдена про додаткове фінансування, що включає близько 24 мільярдів доларів на продовження підтримки для України.

В опозиції до збільшення допомоги Україні - незначна, але помітна частина республіканців з крайньоправими поглядами, які поділяє колишній президент Дональд Трамп, який зараз має найвищі рейтинги серед імовірних кандидатів у президенти на виборах 2024 від Республіканської партії.

Однак перед важливими голосуваннями у Конгресі активніше лунають голоси деяких впливових республіканців, які раніше працювали в адміністрації Трампа.

Російська перемога вдихне нові сили у всіх тих, «хто ненавидить Америку» у світі – Помпео

У статті для телеканалу Fox News колишній державний секретар США в кабінеті Трампа Майк Помпео пише: для Америки важливо і надалі підтримувати Україну, бо перемога Росія посилила б позиції «тих, хто ненавидить Америку».

Підтримка республіканцями допомоги Україні продовжує слабшати
Майк Помпео, колишній держсекретар в адміністрації Трампа

У статті, яку Помпео написав у співавторстві з Аароном Макліном, ветераном морської піхоти, помічником у Сенаті, а також старшим науковим співробітником Фонду захисту демократій, він каже, що «опозиція Республіканської партії Палати представників щодо останньої запропонованої додаткової підтримки Україні свідчить, що підтримка республіканцями допомоги Україні, яка бореться з відкритою російською агресією на своїй території, продовжує слабшати».

Помпео, який також був директором Центрального розвідувального управління, каже, що «це небезпечна тенденція, і деякі республіканці не розуміють стратегічних і політичних ризиків, на які вони йдуть».

Бо будь-який результат війни в Україні, який може виглядати як перемога Росії, буде «катастрофічним для американської безпеки», каже Помпео.

Він додає, що перемога Росії підвищить ризик більшої війни в Європі, бо Путін захоче захопити більше «втрачених частин Російської імперії», і це надихне Китай на схожі дії в Азії: «Китайські комуністи, які дивляться на Тайвань, сприймуть це як доказ того, що Америка несерйозна, а це зробить війну на Тихому океані більш імовірною».

Помпео каже, що проблема може виявитися глобальною: російська перемога вдихне нові сили в іранський та північнокорейський режими й у всіх тих, «хто ненавидить Америку» у світі. Натомість друзі Америки в Австралії, Японії та Південній Кореї подумають, що Америка їх покине напризволяще, якщо вона могла покинути Україну.

Колишній держсекретар вважає, що республіканці вагаються з підтримкою України, бо вони скептично налаштовані щодо президента-демократа Джо Байдена, але зараз не час «піддатися ізоляціоністській спокусі», каже Помпео.

Закиди щодо того, що підтримка України веде до «нескінченних воєн» Помпео вважає небезпечною лівацькою вигадкою, бо Україна веде війну за своє виживання, а США лише допомагають їй у цьому, використовуючи лише частку свого оборонного бюджету. Тому Помпео закликає республіканців надати Україні більше підтримку попри розбіжності з адміністрацією Байдена.

Макмастер: Українці є ті, хто може зупинити Росію

Росія не зупиниться, доки Росію не зупинять. Українці – це ті, хто зупиняє Росію
Гекрберт Макмастер, колишній радник Трампа з національної безпеки

Також колишній радник Трампа з національної безпеки генерал-лейтенант Герберт Макмастер заявив на нещодавній події у Вашингтоні, організованій Фондом захисту демократій: «Росія не зупиниться, доки Росію не зупинять. Українці – це ті, хто зупиняє Росію…».

За його словами, українці не дають Росії можливості перетворити Чорне море на «російське озеро» і з цих позицій загрожувати інтересам США та НАТО. Він додав, що Росія підриває уряди в Європі, зокрема, у Молдові, а Білорусь практично вже анексувала. Це на додачу до дестабілізації Сирії та країн Західної Африки. «Тобто українці - на передовій набагато ширшого конфлікту», – Макмастер.

Разом з тим, як повідомляють видання, офіс спікера Палати представників Кевіна Маккарті відхилив ідею провести брифінг щодо України, запропонований адміністрацією Байдена перед візитом Зеленського. Як пише у своєму твіті кореспондент Financial Times Крістофер Міллер, Зеленський також просив виступити з іще одним спільним зверненням до Конгресу, як і торік, але республіканці в Палаті представників відхилили його прохання.

Ситуацію для республіканців, які б хотіли підтримати Україну, ускладнює також падіння підтримки України назагал в американському суспільстві. Нове опитування CNN засвідчило, що більшість американців виступають проти дозволу Конгресу надати додаткове фінансування для підтримки України у її війні з Росією. Американську громадськість розділило питання, чи США вже зробили достатньо, щоб допомогти Україні.

Загалом 55% вважають, що Конгрес США не повинен дозволяти додаткове фінансування для підтримки України, а 45%, які вважають, що Конгрес повинен дозволити таке фінансування. При цьому 51% кажуть, що США вже зробили достатньо, щоб допомогти Україні, тоді як 48% кажуть, що вони повинні зробити більше. Це опитування засвідчило падіння підтримки України серед простих американців у порівнянні з тим, що було проведене в перші дні російського вторгнення – наприкінці лютого 2022 року. Тоді що 62% американців вважали, що США повинні зробити більше.

Деякі оглядачі вважають, що в цій ситуації бракує сильної позиції Білого дому. У редакційній статті газети Washington Post йдеться, що президент Байден повинен звернутися до американської аудиторії та пояснити їй, чому Америка підтримує Україну.

Зокрема автори коментаря вважають, що Байден має розказати американцям про те, що завдяки Україні США досягають своїх стратегічних цілей не лише в Європі. Вони могли б їх досягнути їх також і в Азії, і зробити це лише завдяки незначній частині оборонного бюджету країни.

"Президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги", – радник з нацбезпеки США Джейк Салліван. Відео

"Президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги, який включає значні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні захистити свій народ", – радник з нацбезпеки США Джейк Салліван

Саме двопартійна підтримка забезпечила вражаючий рівень допомоги Україні – Салліван про дискусію у Конгресі США

Президент України Володимир Зеленський з лідерами сенатської меншості та сенатської більшості у Конгресі США, 21 вересня 2023 року. Фото AP/Mariam Zuhaib

Саме двопартійна підтримка – від демократів та республіканців – забезпечила вражаючий рівень допомоги, яку США змогли надати Україні.

На цьому наголосив під час брифінгу 21 вересня радник з національної безпеки США Джейк Салліван, коментуючи свою недавню зустріч із спікером Палати представників Конгресу США Кевіном Маккарті.

“Я не збираюся вступати в дебати зі спікером Маккарті з трибуни”, – сказав Салліван та нагадав, що Маккарті “сам був прихильником надання Україні військової допомоги та голосував за попередні пакети”.

Крім того, наголосив радник президента США, велика кількість республіканців і в Палаті представників, і в Сенаті були великими прихильниками військової допомоги Україні.

“Вони самі виходили й доводили своїм виборцям і світу, чому це так важливо”, – сказав Салліван про політиків Республіканської партії США.

За його словами, у Білому домі вірять, що існує сильна більшість на двопартійній основі як у Палаті представників, так і в Сенаті, щоб забезпечити підтримку і надалі.

Щодо зустрічей у сенаті, Салліван назвав їх конструктивними та змістовними: “У членів Палати представників були чудові запитання. У них також було багато конструктивних пропозицій щодо того, як найбільш ефективно продовжувати допомогу Україні, щоб згуртувати світ на допомогу Україні захистити свою територію”.

Салліван також розповів про зустріч президентів США та України у Білому домі, що, за його словами, “відбувається у важливий момент, коли українські війська продовжують прогрес у своєму контрнаступі” та саме тоді, коли Росія розпочала ще одну жорстоку хвилю авіаударів по п’яти містах України.

“Щоб допомогти захиститися від таких нападів, нападів з повітря, президент Байден сьогодні оголосить про новий пакет військової допомоги, який включає значні засоби протиповітряної оборони, щоб допомогти Україні захистити свій народ”, – сказав Салліван.

Як повідомляв Голос Америки, ці можливості допоможуть Україні зміцнити оборону напередодні, зими, коли Росія, ймовірно, поновить напади на українську критичну інфраструктуру. За словами Саллівана, президент Байден вирішив, що наразі не надаватиме танків та далекобійних ракет ATACMs Україні, але не виключає такої можливості в майбутньому.

Раніше Голос Америки інформував, що Спікер Палати представників Конгресу США Кевін Маккарті відмовився зобов’язатися поставити на голосування до кінця цього року пакет додаткової допомоги Україні на 24 мільярди доларів.

Думки багатьох законодавців розділилися щодо збільшення допомоги, їх також турбує, чи Україна зможе перемогти, і чи використовує допомогу США відповідально.

Більше

XS
SM
MD
LG