Спеціальні потреби

Напруження в українсько-російських стосунках. - 2004-03-23


В українсько-російських стосунках виникло чергове напруження. Його причиною став Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом міністрів України та штабом верховного головнокомандуючого сил НАТО. В ньому йдеться про підтримку Україною операцій Альянсу. Документ був підписаний ще влітку 2002 року. Верховна Рада ратифікувала його минулого тижня.

Відразу після цього мас-медіа, посилаючись на джерело у російському МЗС, повідомили про незадоволення Кремля цією угодою. Найбільші претензії висловлювалися до пункту, який дозволяє проводити на території України операції за участю військ НАТО без погодження із російською стороною. На думку російського МЗС це не відповідає духу двосторонньої російсько-української угоди. Вона зокрема передбачає, що ні Росія, ні Україна не дозволять використання своєї території, яке може зашкодити безпеці іншої сторони.

Втім українське зовнішньополітичне відомство називає ці претензії росіян необґрунтованими. Речник МЗС Маркіян Лубківський вважає ратифікацію Меморандуму логічним кроком. Який за його словами, повністю узгоджується із стратегічним курсом України на вступ до НАТО.

Маркіян Лубківський; «Всі питання повязані із співпробітництвом України із Альянсом є суверенним правом нашої держави. Тому це право нашої держави вирішувати у якому форматі і яким чином ми співпрацюємо із Північно-атлантичним Альянсом».

Втім офіціційних заяв з цього приводу український МЗС не робитиме. Осікільки не отримував від російських колег ніяких формальних претензій.

Однак деякі політики в Україні відреагували на ситуацію. Народний депутат Юрій Павленко назвав заяви російського МЗС «диктатом Кремля відносно України». Він закликав український уряд проводити більш незалежну зовнішню політику.

Тич часом офіційний Київ активізує переговори щодо інтеграції до Альянсу. МЗС повідомляє, що цього тижня в Україну прибуде представницька делегація урядовців із Сполучених Штатів, яку очолюватиме перший заступник держсекретаря Річард Армітедж. Серед тем його зустічей із представниками української влади і просування до членства в блоці. А на середину квітня запланований візит в Україну генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG